– Kaip artimiesiems padrąsinti ir paguosti anksčiau laiko pagimdžiusią mamą?
– Moterys yra labai skirtingos, tad vieno atsakymo nėra. Vienoms reikia daug bendravimo, artimųjų, ir joms baisu likti vienoms. Bet yra ir moterų, kurios užsiskleidžia savyje ir nenori nieko matyti iš pažįstamų. Bet svarbu, kad visos mamos gautų tinkamą pagalbą iš specialistų ir galėtų pabendrauti su kitomis likimo draugėmis.
– Vaiko gimimas laikomas didele švente. Ar sveikinti anksčiau laiko pagimdžiusią mamą?
– Ši dilema išties sukelia daug problemų: vaikas lyg ir gimė, bet nevisai džiaugsmingai. Teisingo bendro atsakymo į šią situaciją nėra. Geriausia apie tai atsargiai ir mandagiai užklausti vyro. Jis žinos, ką daryti. Bet būkite atsargūs, nereikia skubėti su dovanomis, vaiko ateities planavimu. Ypač jei vaikas gimė gerokai anksčiau nei turėjo. Reikėtų su vyru pasitarti ir dėl mamos lankymo. Svarbu gerbti kiekvienos moters norus.
Taip pat skaitykite: Geriausias mėnuo kūdikiui gimti
– Ko dar vengti, kad neįskaudintume tėvus?
Reikia kalbėti optimistiškai, bet neskubėkite apie grįžimą į namus. Pirmomis savaitėmis ar mėnesiais dar yra per daug neaiškumo.
– Nereikia apsimesti visažiniais ir norint praskaidrinti nuotaiką ar nuteikti optimistiškai, pasakoti, kaip bus ateityje. Susilaikykite nuo tokių komentarų. Reikia kalbėti optimistiškai, bet neskubėkite apie grįžimą į namus. Pirmomis savaitėmis ar mėnesiais dar yra per daug neaiškumo. Tiesa, iš tėvų savijautos galima spręsti ir apie vaikelio sveikatą. Jei vaiko būklė stabili ir stiprėja, tėvai bus ramesni, mažiau įsitempę, bet jei vaikui negerai, sunku bus ir tėvams.
– Kada tėvai jau ramiau gali atsikvėpti?
– Ramiausia pasidaro tik vaikui atsistojus ant kojyčių ir pradėjus vaikščioti. O tai dažniausiai būna po metų ar pusantrų nuo vaikelio gimimo. Tiesa, sunkiausia pirmais mėnesiais, kol tėvai negali patys prižiūrėti savo vaiko. Kūdikiui išmokus kvėpuoti, jis perkeliamas į kitą skyrių, kur jis toliau yra prižiūrimas. Dar vėliau, sustiprėjęs kūdikis yra perduodamas prižiūrėti mamai.
Nors čia gimsta kūdikio laikymo džiaugsmas ir galimybė pagaliau su juo užmegzti ryšį, bet drauge atsiranda ir daugybė įtampos, kad trapaus vaikelio gyvybė priklauso nuo tavęs. Jį reikia slaugyti, prižiūrėti, maitinti. Man dvynukus perdavė prižiūrėti, kai jie buvo tik 1,5 kilogramo svorio.
– Kada reikia daugiausia artimųjų pagalbos?
– Iš ligoninės grįžus į namus. Čia reikia ne tik prižiūrėti vaiką kaip ir ligoninėje, bet dar prisideda ir namų ruošos darbai. Būtent juos atlikti geriausiai gali padėti artimieji. Visgi mamai vaiką reikia maitinti kas tris valandas visą parą, tad jai tikrai nėra kada tvarkytis.
Reikia nepamiršti, kad anksčiau laiko gimęs naujagimis yra visos šeimos nelaimė. Sunku tiek mamai, tėvui ir kitiems vaikams. Ligoninėje visgi yra lankymo valandos, artimieji negali būti visą laiką kartu, nebent pavyksta išsinuomoti šeimos palatą.
– Kas skatina Jus jungtis prie „Ąžuolyno bėgimo“ ir kitų panašių renginių?
– Norime parodyti, kad ir anksčiau laiko gimę vaikai ir jų tėvai yra aktyvūs, propaguoja sveiką gyvenimo būdą, sugeba kuo puikiausiai gyventi, sportuoti ir gali konkuruoti ar aplenkti kitus dalyvius. Norime būti matomi. Mūsų daug ir svarbu, kad visi žinotų apie anksčiau laiko gimusius vaikus.
Rugsėjo 5 dieną Kaune vyksiantis antrasis „Ąžuolyno bėgimas“ kviečia išbandyti ne tik sportines 5 km, 10 km ir 15 km distancijas, bet ir 400 ir 100 metrų distancijas vaikams, moksleiviams, šeimoms ir poroms. Rudeninio bėgimo naujovė – galimybė susipažinti su skirtingomis sporto šakomis ir jas išbandyti sporto mugėje. Čia bus galima susipažinti ir užsirašyti į dziudo, bendro fizinio, turizmo, šokių ir kitus aktyvaus laisvalaikio būrelius.