„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Patarimai pirmoko tėvams: kaip išrinkti vaikui ir šeimos biudžetui „draugišką“ kuprinę?

Liepos pabaiga, žyminti masinių atostogų pradžią, tuo pačiu reiškia ir artėjantį mokyklinių prekių apsipirkimo maratoną – vaikai ruošiami į mokyklą. Turbūt daugiausiai nerimo kyla tiems, kurių vaikai žengs į pirmąją klasę, nes baisu apie kažką nepagalvoti ar atvirkščiai – pripirkti to, ko vaikui mokykloje reikės tik po kelerių metų.
Kuprinė
Kuprinė / 123RF.com nuotr.

Kaip neprarasti šalto proto, išrinkti tinkamą kuprinę ir į ją nesukrauti nereikalingų daiktų, pranešime žiniasklaidai pataria knygynų tinklo „Pegasas“ mokyklinių prekių kategorijos vadovė Vitalija Silevičienė.

Taisyklės dvi – ne per daug ir ne per mažai

„Šį rudenį į pirmą klasę žygiuos apie 27 tūkst. pirmokų – vadinasi, tiek mokyklinių krepšelių per vasarą teks surinkti tėvams, o kadangi kai kurie jų tai darys pirmą kartą, natūralu, kad klaidų gali ir neišvengti. Kalbant apie pirmoko kuprinės turinį, dažniausios klaidos yra dvi: tėvai dėl nežinojimo ar tiesiog pamiršę kanceliarinių prekių nuperka per mažai arba atvirkščiai – superka per daug daiktų, kurių vaikui prireiks dar tikrai negreitai.

Kita dažna klaida – noras sutaupyti, tačiau ne veltui patarlė sako, kad šykštus moka du kartus: prastos kokybės rašikliai, pieštukai ar kitos kanceliarinės priemonės gali būti nepatogūs naudoti, greitai lūžta, pigūs sąsiuviniai – plyšta rašant, persišviečia rašalas, susiglamžo lapai ir panašiai. Nekalbu jau apie tai, kad pigūs daiktai dažniausiai yra gaminami iš netvarių medžiagų, o jos ne visada yra saugios vaiko sveikatai.

Jeigu kanceliarinės prekės yra kokybiškos, dažniausiai prie jų sukūrimo dirbo nemaža komanda, kuri rėmėsi mokslu, kad šios priemonės būtų ergonomiškos. Pavyzdžiui: ergonomiškas rašiklis minkštu paviršiumi nevargina vaiko pirštų, nes sukurtas taip, kad jų nespaustų, o, jeigu vaikas kairiarankis, yra sukurta ir kairiarankiams skirtų rašiklių ar net sąsiuvinių, kurių rišančioji spiralė yra priešingoje pusėje, kad vaikui rašyti būtų patogiau.

Atsižvelgus į priemonių naudojimo dažnumą, investuoti reikia į kokybę ir tik į tai, ko vaikui tais metais tikrai reikia – taip išleisite mažiau, tačiau daiktai tarnaus ilgiau“, – pagrindines gaires pirmoko krepšeliui vardija V. Silevičienė.

Pasak jos, svarbu, kad pirmoko mokykliniame krepšelyje būtų: ergonomiška kuprinė, maišelis sportinei ar šokių aprangai, penalas, kokybiškas plunksnakotis, su galimybe pasirinkti dešinei arba kairei rankai, mėlyno rašalo kapsulės, rašalo tryniklis, po 5 vnt. 1 klasei skirtų kokybiškų sąsiuvinių linijomis ir langeliais, ergonomiškos žirklės bukais galais, su galimybe pasirinkti dešinei arba kairei rankai, aplankalų rinkiniai sąsiuviniams, vadovėliams ir pratyboms, segtuvas skaidriu viršeliu, dvipusis spalvotas popierius ir kartonas, piešimo ir natų sąsiuviniai, 12 spalvų guašas ir akvarelė, paletė dažams maišyti ir indelis vandeniui, teptukų rinkinys, plastilinas, plastikinė spalvota liniuotė, 3 vnt. pieštukų su trintuku, drožtukas su konteineriu ir trintukas, 24 spalvų pieštukai ir flomasteriai, vaškinės kreidelės, pieštukiniai klijai, lipalas, atšvaitas, pietų dėžutė ir gertuvė.

123RF.com nuotr./Kuprinė
123RF.com nuotr./Kuprinė

„Nors tai nėra privalomų dalykų sąraše, daugelyje mokyklų pradinukai muzikos pamokose naudoja dūdelę, tad ją taip pat galite įsigyti su kitomis mokyklai reikalingomis priemonėmis, kaip, beje, ir vaikišką piniginę.

Rinkdami šį aksesuarą, dėmesį kreipkite į kokybę ir užtrauktukų, užsegimų bei papuošimų tvirtumą, nes nekokybiškai pritvirtinti jie gali būti nesaugūs ne tik piniginės viduje esantiems daiktams, bet ir vaiko sveikatai. Taip pat įsitikinkite, kad joje telpa viešojo transporto bilietas, mokinio pažymėjimas ir kišenpinigiai“, – pataria mokyklinių prekių kategorijos vadovė.

Kuprinė – pagrindinis pirkinys

„Visi specialistai sutaria, kad kuprinė yra bene svarbiausias pirkinys prieš mokyklą, nes, parinkus netinkamą, kasdien didelį svorį nešiojančiam vaikui gali būti sunku fiziškai ar dar blogiau – ilgainiui jam gali iškrypti stuburas. Taisyklė paprasta – kuprinę vaikui rinkite ne pagal taikomą akciją, bet pagal ergonomiškus parametrus.

Pirmokui galite rinktis iš kelių tipų kuprinių – forminės, pakietintos arba be pakietinimo. Forminė ir pakietinta kuprinė padės lengviau palaikyti tvarką, stabili jos forma neleidžia glamžytis ir lankstytis sąsiuviniams ar ploniems leidiniams, tačiau kurpinė be pakietinimo yra lengviausia, todėl verta atsižvelgti ne tik į dizainą, bet ir į atstumą, kurį vaikui reikės kasdien įveikti su kuprine ant pečių“, – pataria V. Silevičienė.

Anot jos, svarbiausia, kad kuprinė atitiktų šiuos kriterijus:

  • Kuprinė turi būti patogi

Kuprinės petnešos turėtų būti plačios ir paminkštintos, kad sumažintų spaudimą vaiko pečiams – siauros ir kietos petnešos gali sukelti diskomfortą ir nugaros skausmus​​. Optimalus petnešų plotis – 3,5–4 cm. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad jos būtų reguliuojamos pagal vaiko ūgį ir kūno formą, dar geriau, kad būtų ir krūtinės dirželis, kuris padeda stabilizuoti kuprinę ir tolygiai paskirsto jos svorį. Kuprinės nugarėlė turėtų būti tvirta ir tuo pačiu metu paminkštinta, gali būti su orui pralaidžiomis pagalvėlėmis, kurios sumažina spaudimą nugarai – taip kuprinė geriau priglus prie vaiko nugaros ir suteiks papildomą atramą. Kuprinės stabilumą taip pat garantuoja sutvirtintas dugnas.

  • Kuprinė turi būti tinkamo dydžio

Kuprinė turi būti proporcinga vaiko ūgiui – neturėtų būti platesnė už jo nugarą ir turėtų būti tokio ilgio, kad nekabotų žemiau vaiko juosmens. Rekomenduojami matmenys: aukštis – 30–36 cm, plotis – 22–28 cm, o gylis – 10–14 cm – kokybiškų kuprinių etiketėje yra nurodomi jos išmatavimai ir rekomenduojamas vaiko ūgis.

  • Kuprinė turi būti lengva

Kuprinė vaikui turėtų būti ne per sunki – pilna kuprinė neturėtų sverti daugiau kaip 10–15 proc. vaiko kūno svorio.

  • Kuprinė turi būti iš kokybiškų medžiagų

„Pagrindinis mano patarimas pirmokų tėvams – pirkite tokią kuprinę, kuri yra pagaminta iš tvirtų ir vandeniui atsparių medžiagų, ir kuri yra lengvai valoma. Kadangi tokio amžiaus vaikai dar nemoka tinkamai saugoti daiktų ir yra išsiblaškę (kuprinę gali pasidėti kad ir šalia balos), kokybiškos medžiagos užtikrins kuprinės ilgaamžiškumą ir praktiškumą. Beje, jeigu tik randate, rinkitės kuprinę su integruotais atšvaitais ar turinčią itin ryškių detalių, kad jūsų vaikas būtų gerai matomas tamsiu paros metu“, – kokią kuprinę pirkti, kad ji tarnautų ilgiau, pataria V. Silevičienė.

  • Kuprinė turi būti daugiafunkcinė ir su skyreliais

Kokybiška kuprinė su keliais skyriais padeda tolygiai paskirstyti daiktų svorį ir palaiko tvarką, kad pamokoms būtinas priemones vaikas surastų greičiau. Svarbu pasirūpinti, kad sunkesni daiktai kuprinėje būtų sudėti arčiau nugaros, taip stabilizuojant svorio centrą ir sukuriant mažesnę apkrovą juosmens daliai.

„Verta atkreipti dėmesį, kad kuprinėje būtų keli specialūs skyriai, kuriuose vaikas galės laikyti vandens gertuvę ar ten įsidėti pietų dėžutę – taip būsite tikri, kad jis nepamiršo pavalgyti ir vartoja pakankamai skysčių. Idealu, jeigu kuprinėje yra daugiau skyrelių ir sąsiuviniai bei mokymo priemonės gali būti laikomi atskirai nuo pietų dėžutės – kadangi pirmokui sunku palaikyti tvarką, skyrelyje su maisto dėžute gali būti trupinių ir kitų maisto likučių, tad mokymosi priemonės gali susitepti. Štai čia pravers tėvų dėmesys auklėjant, kad daiktai kuprinėje, kaip ir namuose, turi turėti savo vietas: sąsiuviniai – į aplanką ir į savo skyrių, rašymo priemonės – į penalą ir į savo skyrių, maistas – į maisto dėžutę ir į savo skyrių“, – tokių skyrelių privalumus vardija V. Silevičienė.

Taip pat svarbu perkant kuprinę įsitikinti, kad skyrelis svarbiems asmeniniams daiktams yra su užtrauktuku – raktams, praėjimo kortelei, telefonui, piniginei, mokinio pažymėjimui ir kitiems lengvai pametamiems daiktams susidėti.

123RF.com nuotr./Moksleiviai
123RF.com nuotr./Moksleiviai

Kokią kuprinę pirkti, kad ji tiktų ir po metų?

„Žinoma, kad 6-mečio ir 10-mečio norai bei poreikiai skiriasi, todėl, perkant kokybišką kuprinę, gali kilti dilema – vadovautis praktiškumo ar įsiklausymo į vaiką kriterijumi. Visgi čia nėra „arba-arba“ situacija. Kaip minėjau anksčiau, svarbiausia išrinkti patvarią ir kokybišką kuprinę, o jos raštai – antrinė užduotis, nes jų šiais laikais yra begalė: galima rinktis margintą neutraliais raštais, gamtos motyvais, paprastais spalvų deriniais arba vienspalvę – tokios kuprinės yra nepaveikios atsirandančioms ir nueinančioms madoms. Norint, kad vaikas į mokyklą keliautų su tuo metu jo mėgstamais personažais, galima rinktis kokybišką kuprinę, kuri turi nuimamus dekoratyvinius elementus arba pasirūpinti įvairiais lipdukais bei prisegamomis personažų figūrėlėmis – tai leis keisti kuprinės išvaizdą be poreikio keisti pačią kuprinę.

Beje, gamintojai dabar siūlo ir „augančias kuprines“, kuriose galima reguliuoti petnešų aukštį nugarėlėje – tokios kuprinės būna brangesnės, bet vaikui augant, jas lengviau pritaikyti prie pakitusios vaiko nugaros, taip pat kuprinėse panaudojami ir šiuolaikiniai technologiniai spendimai, pvz., kuriamos kuprinės su LED šviesos diodais ar iš ryškios šviesą atspindinčios medžiagos.

Tačiau svarbiausia kuprinę rinktis kartu su vaiku, nes, jeigu jis bus patenkintas pirkiniu, jo motyvacija eiti į mokyklą bus didesnė. Kitaip tariant, mamos darbas – atrinkti kokybišką kuprinę už tinkamą kainą, o vaikui leisti tuose kainos rėmuose daryti pasirinkimą dėl dizaino ir personažų“, – vaiko dalyvavimo svarbą kuprinės pirkimo procese įvardija V. Silevičienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs