Patarimai tėvams: kaip užauginti ateities lyderį?

Vis dažniau pasigirsta nuomonių, kad svarbu būti pirmūnu ne mokykloje, o gyvenime. Ekspertų teigimu, šiandien itin svarbiomis tapo lyderio savybės – profesionalumas, sugebėjimas įkvėpti, užtikrintumas ar charizma. Anot jų, būtent jos užtikrins sėkmingą profesinį ir socialinį gyvenimą ateityje, todėl jas būtina ugdyti dar nuo mažens.
Smalsus vaikas.
Smalsus vaikas. / 123RF.com nuotr.

„Lyderio savybių lavinimas yra būtinas, nes po truputį skatina pasitikėjimą pasauliu, o tai leidžia aktyviau skleistis visiems lyderystei priskiriamiems įgūdžiams. Šių savybių ugdymui tėveliai turėtų skirti dėmesio dar iki atžalai sukanka penkeri metai“, – teigia Mykolo Romerio universiteto profesorius Gediminas Navaitis. Tėvelių dėmesiui patarimai, kaip galima prisidėti prie vaiko lyderystės įgūdžių formavimo.

Būkite teigiamu pavyzdžiu

Čia svarbus jūsų asmeninis pavyzdys. Parodykite, kaip dalinatės džiaugsmu su artimaisiais, įvertinate kitų pastangas, gerbiate pašnekovo nuomonę, net kai su ja nesutinkate. Būkite tokiu, kokiu norėtumėte, kad ateityje būtų jūsų vaikas.

Taip pat sudarykite sąlygas savo atžalai su kitais bendrauti kuo daugiau – taip bus ugdomas jo gebėjimas palaikyti draugiškus santykius, kurti jaukią atmosferą, įkvėpti ir veiksmingai bendrauti su aplinkiniais. Neleiskite jam užsidaryti savyje.

Padėkite atrasti savąjį kelią

Jeigu matote, kad vaikas yra itin susidomėjęs tam tikra sritimi, padėkite jam surasti bendraminčių, su kuriais jis sieks bendrų tikslų.

Vis dėlto atminkite, kad jūsų vaikas nėra toks pats kaip jūs. Stebėkite, kuo jis domisi, kam skiria didžiausią dėmesį ir skatinkite imtis širdžiai mielos veiklos.

Kai jūsų vaikui kyla netradicinės ar netgi iš pirmo žvilgsnio keistos idėjos – nenumokite į jas ranka ir padėkite jam siekti savo tikslų. Taip vaikui padėsite atrasti save – žinojimas, „kas aš esu“ , yra labai svarbus ieškant savojo kelio ir siekiant pažinti kitus.

Vida Press nuotr./Vaikai su planšete
Vida Press nuotr./Vaikai su planšete

Apsupkite savo vaiką pozityvia aplinka

Be jokios abejonės, aplinka, kuri mus supa, turi itin reikšmingą vaidmenį tiek mūsų moralinėms nuostatoms, tiek pasaulio suvokimui ar asmeninėms ambicijoms. Dėl šios priežasties savo vaikui turite paaiškinti, kaip pasirinkti draugus, nes, tikėtina, kad jie padarys nemažą įtaką jo sprendimams, užsiėmimams ar laisvalaikiui ateityje. Jeigu matote, kad vaikas yra itin susidomėjęs tam tikra sritimi, padėkite jam surasti bendraminčių, su kuriais jis sieks bendrų tikslų.

Ugdykite „kaip aš galiu“, o ne „aš negaliu“ mentalitetą

Kiekvienas gyvenime susiduriame su įvairiais sunkumais. Jauname amžiuje ypač lengva pasiduoti, jei kažkas nepavyksta ar kyla problemų. Jeigu norite, kad jūsų vaikas būtų pasiruošęs gyvenimo iššūkiams ir nemestų kelio dėl takelio, jame reikia ugdyti nugalėtojo mentalitetą. Kuomet darosi sunku, neleiskite į viską numoti ranka, o pasiūlykite alternatyvų, kaip problemas būtų galima spręsti.

Nepamirškite naujųjų technologijų

Jeigu norite, kad jūsų vaikas būtų pasiruošęs gyvenimo iššūkiams ir nemestų kelio dėl takelio, jame reikia ugdyti nugalėtojo mentalitetą.

Šiandien darosi vis svarbiau kuo anksčiau perprasti įvairių išmaniųjų įrenginių techninius veikimo principus, be kurių artimoje ateityje neišsivers nė vienos profesijos atstovas. Todėl nepamiršdami kontrolės, leiskite savo vaikui po truputį pradėti naudotis planšete ar telefonu, tegul jis susipažįsta su jį supančiu pasauliu inovatyviu keliu.

TAIP PAT SKAITYKITE: Atmintinė tėvams: kaip užauginti aukšto emocinio intelekto vaiką

Pabrėžkite komandinio darbo naudą

Užduočių sprendimas, bendra veikla komandoje suteikia daug naudingos patirties kiekvienam vaikui. Komandinis darbas ugdo gebėjimą bendrauti ir bendradarbiauti, palaikyti savo bendražygius, kontroliuoti emocijas, siekti bendro tikslo. Šiuo atveju labiausiai tinka užklasinė veikla, kurioje dirbama ne individualiai, pavyzdžiui, komandinis sportas, šokiai, teatras.

Sudarykite sąlygas savarankiškai pasirinkti

Pasiūlykite savo vaikams galimybę pasirinkti – pavyzdžiui, tarp pakelio bulvių traškučių ir šviežių morkų sulčių. Metams bėgant, siūlykite jiems pasirinkimo galimybes, kurios pareikalaus daugiau apmąstymų ir atsakomybės. Taip leisite vaikams pasijusti situacijos šeimininkais, kurių sprendimai padarys įtaką jiems patiems arba juos supantiems žmonėms. Tokiu būdu vaikas, einant laikui, pats sugebės atsirinkti tai, kas yra teisinga, be to, ši technika ugdys ir jo pasitikėjimą savimi priimant sprendimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai