Todėl vaikai toliau pykstasi tarpusavyje ir galiausiai tėvai pasiduoda – nebekreipia dėmesio. Kaip šeimos galvos – tėtis ir mama – savo komandoje turi spręsti konfliktus tarp atžalų?
Psichologas ir Kauno suaugusiųjų mokymo centro direktorius Tomas Lagūnavičius tėvams pateikia žingsnius:
-
Nuraminkite vaikus, jų emocijas. Jokiu būdu nekelkite savo balso tono. Rodykite pavyzdį, kaip jūs nepasidavėte emocijoms.
-
Išsiaiškinkite, kas išprovokuoja konfliktą. Galbūt dukra sulaukia daugiau dėmesio negu sūnus? Gal vienas vaikas turi daugiau žaislų negu kitas? Apsvarstykite, nes jeigu truputį išskiriate vieną vaiką, kitas jaučia nuoskaudą ir nepasitenkinimą.
-
Leiskite vaikams išsakyti jausmus. Labai svarbu, kad abu vaikai pasisakytų ir kalbėtų tiek, kiek nori, bei vienas kitą išklausytų. Jei vaikas išsakydamas jausmus šaukia, naudokite paprastą metodą: pasakykite vaikui „Aš tavęs nesuprantu, prašau paaiškinti“. Taip sumažinsite emocijas, balso toną.
-
Po pokalbio visi vaikai dalyvauja problemos sprendime. Tėvai turi reziumuoti konflikto priežastis ir paprastais žodžiais vaikams paaiškinti. Tada kartu priimate bendrą sprendimą. Svarbu dalyvauti visiems, kad vėl nei vienas iš atžalų neliktų nuskriaustas.
-
Kai vaikai nusiraminę, tėtis ir mama turi skirti laiko konflikto analizei. Pagalvokite, kaip vyksta konfliktas, ar vaikai neįžeidinėja vienas kito, neslepia nieko nuo jūsų? Tokia trumpa analizė reikalinga jums, tėvams, kad šeimos nariai jaustųsi saugiai namuose, gerbtų vienas kitą ir triukšmingi konfliktai nebesikartotų.
-
Kitą dieną, nuslūgus visoms emocijoms, pasikalbėkite visa šeima. Pasiūlykite vaikams atsistoti į brolio ar sesers poziciją. Pavyzdžiui, „Tu vakar įžeidei brolį. Ar norėtum, kad ir tave taip pavadintų? Juk ne“. Aiškinkite paprastais ir vaikams suprantamais pavyzdžiais.
„Dvi pagrindinės taisyklės, kurias tėvai turi įsisąmoninti – lavinti empatiją ir laikytis taisyklių. Nuo mažens mokykite vaikus, kad kito žmogaus supratimas, įsigilinimas į kito jausmus yra labai svarbus ne tik šeimos rate. O jeigu kyla konfliktas, neleiskite vaikams įžeidinėti vienas kito, mokykite pagarbos“, – sako Kauno suaugusiųjų mokymo centro direktorius T.Lagūnavičius.