Savanorystės galia: išklausyti vaikai pripildo prasmės jausmo ir pačių savanorių širdis

Ar vienas pokalbis gali pakeisti pasaulį? Vaikai, pasidaliję savo atsiliepimais po pokalbių susirašinėjant su Vaikų linijos savanoriais internetu, atsako – taip, nes kartais užtenka išgirsti, kad esi svarbus: „Šilta savanorės širdis kaip ugnis – pasijutau lyg su Mama kalbėčiau, tai geras jausmas. Dėkoju“, rašoma „Vaikų linijos“ pranešime žiniasklaidai.
„Vaikų linijos“ savanoriai baigė mokymus 2020 m. „Vaikų linijos“ nuotr.
„Vaikų linijos“ savanoriai baigė mokymus 2020 m. „Vaikų linijos“ nuotr.

Kartais ir vienas pokalbis gali būti tas pokytis, kurio reikia. Vaikų linija tai įrodinėja kasdien – išklausydama ir palaikydama vaikus, kai jiems labiausiai to reikia. Minėdama Tarptautinę savanorystės dieną, Vaikų linija kviečia susimąstyti, kaip svarbu vaikams suteikti galimybę būti išgirstiems, ir ragina prisijungti prie jų emocinės paramos savanorių komandos.

Pardavimų specialistas Vytautas Paukštė savanoriauti į Vaikų liniją atėjo prieš dvejus metus, kaip pats sako, tiesiog pribrendo laikas: „Aš daug klausimų nekėliau, pajutau, kad dabar yra tinkamas metas, pamačiau Vaikų linijos informaciją ir atėjau. Savanorystė yra tarsi terapija su savimi ir jeigu tai dar padeda kitiems – labai gerai.“

Asmeninio archyvo nuotr./Vytautas Paukštė, Vaikų linijos savanoris
Asmeninio archyvo nuotr./Vytautas Paukštė, Vaikų linijos savanoris

Anot Vytauto, savanorystė yra tarnystė – tai savo ego atsisakymas ir atviras situacijos priėmimas, be išankstinių nuostatų, su šviesia intencija. „Aš nežinau, koks bus pokalbis, kas paskambins, apie ką kalbėsimės su vaiku, ar mane jis pasiųs toli, ar išsipasakos“, – sako Vytautas.

Kasdien Vaikų linijos savanoriai atsiliepia į maždaug 300 vaikų kreipimųsi telefonu, pokalbiais internetu ar laiškais. Dalis jų pasakoja apie vienišumą, patyčias ar nerimą dėl ateities, streso, didelių krūvių mokykloje. Kiti dalijasi sudėtingais šeimos ar bendraamžių santykiais, asmeniniais išgyvenimais. Vaikai dažnai nepasitiki suaugusiais, sako, kad jie nuvertina vaikų problemas, nurašo, kaip vaikiškas. Vaikų linija keičia šį požiūrį – čia kiekvienas jaunas žmogus gali būti išklausytas ir priimtas toks, koks yra. Normalu, kad vaikai ne visada žino, kaip kalbėti, jie tyli, testuoja, bando pasitikrinti, ar tikrai čia saugu atsiverti, ar tikrai šie suaugusieji pajėgs išklausyti.

Psichologiją studijuojanti Greta Tilvikaitė į Vaikų liniją atėjo norėdama iš arčiau pamatyti darbą emocinės sveikatos srityje. „Po mokymų ir praktikos ne tik susipažinau su emocinės paramos teikimu, tačiau šiuos įgūdžius pradėjau naudoti ir kasdieniame gyvenime – atrodo, net ramiau, nes kalbėdama visada žinau, ką žmogui reikės atsakyti ar kaip jį reikės nuraminti. Vaikų linija išmokė įgūdžių, kuriuos privalo mokėti kiekvienas – išklausyti ir priimti žmogų tokį, koks jis yra,“ – sako Greta, jau metus vaikus išklausanti telefonu.

Asmeninio archyvo nuotr./Greta Tilvikaitė, Vaikų linijos savanorė
Asmeninio archyvo nuotr./Greta Tilvikaitė, Vaikų linijos savanorė

Vaikų linijos savanoriai po parengiamųjų 4 mėnesių mokymų būna pasiruošę teikti emocinę paramą vaikams ir paaugliams, jie į organizaciją ateina ilgalaikei savanorystei, įsipareigodami išbudėti 200 valandų. Tačiau neretai lieka ir ilgiau, mat savanorystė nėra vien tik paslauga kitam, tai ir bendruomenė, suteikianti svarbų pritapimo, priklausymo jausmą pačiam savanoriui. Savanorystė taip pat plečia akiratį ir suteikia prasmės jausmą, padeda realizuoti save emocinės paramos, psichologinės veiklos sferoje, nepriklausomai nuo kiekvieno skirtingos profesinės ar asmeninės gyvenimo patirties.

Dviejų vaikų mama Gerda Liesienė Vaikų linijoje jau nuo 2017 metų, ji savanorystę lygina su dovana: „Aš dovanoju savo laiką, dėmesį, empatiją, energiją, bet tuo pačiu gaunu didžiulę dovaną pati – galimybę padėti. Ir vis prisimenu kažkada girdėtą pasakymą, kad tikras laimėjimas gyvenime yra tada, kai gali pagelbėti kitiems. O kai tai liečia vaikus ir paauglius, mane šis laimėjimas pakylėja į kitą dimensiją, nes galiu prisidėti prie besiformuojančios asmenybės supratimo, taip ir pati tobulėdama, o pasauliui pranešdama, kad kiekvienas vaikas ar paauglys gali būti išgirstas ir yra svarbus.“

Asmeninio archyvo nuotr./Gerda Liesienė, Vaikų linijos savanorė
Asmeninio archyvo nuotr./Gerda Liesienė, Vaikų linijos savanorė

Per 27 Vaikų linijos veiklos metus prie savanorystės prisidėjo per 2000 žmonių. Tai nuolatinė kaita ir savanorių atrankos organizuojamos kasmet. Kaip tik šiuo metu pasitelkus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos NVO fondo finansuojamą kampaniją renkamos savanorių grupės Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir nuotoliu.

Šiuo metu Vaikų linijoje dirba per 400 savanorių, didžioji dalis teikia emocinę paramą vaikams telefonu ar internetu. Tačiau savanoriauti Vaikų linijoje gali ir 12–18 metų paaugliai – tai Patarėjų komanda, padedanti tarnybai geriau girdėti vaikų balsą, rasti patrauklius komunikacijos būdus ir papasakoti, kas aktualu patiems vaikams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai