„Swedbank“ Finansų instituto vadovės Jūratės Cvilikienės teigimu, kai kartu gyventi pradeda du suaugę žmonės, kurie iš savo šeimų atsineša dažnai kiek skirtingą požiūrį į pinigus, turi savus siekius, nemenku iššūkiu tampa ir gimstantys vaikai. Būsto, pirmo bendro automobilio įsigijimas, atsakomybių pasidalijimai ir kiti finansiniai klausimai sprendžiasi bendro gyvenimo pradžioje.
„Visų pirma, būtina sutarti, kam reiks ilgesnį laiką praleisti su vaikais. Lietuvoje dažniausiai ši pareiga tenka mamoms, jos tam tikram laikui iškrenta iš darbo rinkos, tada sumažėja ir šeimos pajamos“, – tvirtina ji.
J. Cvilikienė atkreipia dėmesį, kad mažyliui reikia nemažai naujų daiktų, vėliau kainuoja ugdymas, atsiranda naujos veiklos, daugėja paties vaiko poreikių bei norų. Vis daugiau tėvų renkasi privačius darželius ar mokyklas, kurių kaina kartais priverčia gerokai peržiūrėti šeimos biudžetą.
„Visiems šiems finansiniams iššūkiams ir reikėtų pasiruošti, iš anksto juos aptarti, jei įmanoma, sukaupti jiems pinigų, kurie padėtų šiuo laikotarpiu jaunai šeimai be didesnio streso subalansuoti finansus“, – sako finansų ekspertė.
Kiek reikia sukaupti pinigų?
Tiesa, J.Cvilikienė pabrėžia, kad sutaupyti pinigai neturėtų būti skirti vien tik kraitelio naujagimiui įsigijimui.
„Tikrai galima nebrangiai nusipirkti ir kiek panaudotus daiktus, juk vaikai auga išties greitai. Sukaupti verta tiek, kiek sumažės šeimos pajamos, kol vienas iš tėvų praleis daugiau laiko su vaiku“, – kalba ji.
J. Cvilikienė pataria ir šiuo atveju taikyti tas pačias visiems tinkamas finansų planavimo taisykles – turėti rezervą nenumatytiems atvejams, t.y. bent 3 – 6 mėnesių šeimos būtinų išlaidų dydžio pinigų sumą, ir pradėti rūpintis vaiko ateitimi. Be to, tikrai galima gimus vaikui atidaryti taupomąją sąskaitą, apsvarstyti ilgalaikio kaupimo galimybes ir ten pervesti pirmuosius artimųjų, pavyzdžiui, krikštynų proga dovanotus pinigus ar valstybės mokamus vaiko pinigus.
„Auginti vaikus kainuoja, jokia čia paslaptis. Tėvams, auginantiems vaikus, nuolat atsiranda vienokių ar kitokių finansinių išlaidų. Vienos didžiausių – gimus vaikui, kai persitvarko šeimos gyvenimas, o kitas nemenkas išbandymas – vaiko studijos, kuomet tenka padėti įsikurti kitame mieste ar net valstybėje. Todėl ruoštis tam reikia ne tik dėl finansinio stabilumo, bet ir dėl ramybės, mažesnio streso. Jei turime santaupų, esame aptarę, kas ir kuo pasirūpins, tiesiog esame ramesni. Stresas dėl pinigų yra vienas dažniausių, nuolat dėl to nerimaujantys prisipažįsta pusė Lietuvos gyventojų, o jauni žmonės – ypač“, – tvirtina ekspertė.
Kiek kainuoja vaiko išlaikymas? Viskas priklauso nuo atžalos amžiaus: iš pradžių daugiau, vėliau kiek mažiau.
„Suma labai priklauso ir nuo ugdymui skiriamų lėšų, nes, pavyzdžiui, vien privati mokykla per metus gali kainuoti 5000 eurų. Apskaičiuoti vieną sumą sunku. Tačiau anksčiau mūsų instituto atlikti skaičiavimai rodo, jog dažniausiai iki pilnametystės užauginti vaiką tėvams kainuoja apie 50000 eurų“, – tvirtina ji.
Kaip elgtis su dovanomis?
Kaip geriausia naudoti vaiko pinigus, įvairias pinigines dovanas? J.Cvilikienė tvirtina, kad jei tai vaikui skirtos dovanos ir jis jau pakankamai didelis, tikrai reikėtų su juo tartis, ką jis norėtų įsigyti.
„Tačiau mūsų, tėvų, pareiga patarti, kad dalį lėšų galima išleisti žaislui, o dalį atidėti didesniam pirkiniui ateityje. Galbūt sutarsime dalį pinigų paaukoti tiems, kam jų reikia labiau, ir taip kartu ugdysime vaiko pilietinį sąmoningumą. Su vyresniais jau galima aptarti investavimo galimybes ir padėti tai padaryti“, – įsitikinusi ji.
Tuo tarpu, kol vaikai maži, tikrai verta jiems skirtas dovanas investuoti atskiroje sąskaitoje, jei šeimos finansinės galimybės leidžia, ten nukreipti ir dalį vaiko pinigų ar papildomų asmeninių lėšų.
„Nuosekliai investuojamos sumos per ilgą laikotarpį tikrai sukaups nemenką grąžą ir padės šeimai stabiliau balansuoti finansinius iššūkius“, – sako ji.
Pasak J.Cvilikienės, kiekviena šeima dažniausiai jaučia ir žino, kaip jiems geriausiai paskirstyti turimą biudžetą, tačiau ji neretai pastebi, kad dar mažai žmonių galvoja apie vaiko ateitį.
„Puiku investuoti į jo žinias ir gebėjimus dabar, tačiau nereikia pamiršti, kad auginame savarankišką žmogų, kuris turės pasirūpinti savimi, pradėti savarankišką gyvenimą sulaukęs pilnametystės, tad reikėtų ruoštis tam finansiškai – pavyzdžiui, investuojant dalį vaiko pinigų ar kitais būdais“, – nurodo ji.
Galiausiai, J.Cvilikienė pataria nepamiršti, kad vaikelio gimimas yra džiaugsmingas įvykis.
„Tačiau pakalbėti iš anksto apie visus aukščiau aptartus finansinius niuansus tikrai nepakenks“, – apibendrina finansų ekspertė.
Daugiau informacijos rasite čia.