Tajaus mamos Akvilės Bergelienės nuomone, dėl patirtos traumos (tiek fizinės, tiek ir emocinės) bei po to sekusių nuolatinių vizitų pas gydytojus ir ten taikytų procedūrų sutriko vaiko raida – berniukas šiuo metu beveik nekalba, nors visi kiti raidos požymiai atitinka jo amžių.
Ilgą laiką viešai šia istorija Akvilė sakė nesidalinusi, nes tikėjo, kad teismuose nagrinėjama situacija bus išspręsta jų šeimos naudai. Tačiau neseniai sulaukta Vilniaus apygardos teismo nutartis jiems buvo nepalanki: teismas atmetė apeliacinį A.Bergelienės skundą ir paliko galioti pernai spalį priimtą Klaipėdos apylinkės teismo sprendimą, kuriuo nelaimė, per kurią nukentėjo Tajus, įvertinta kaip nelaimingas atsitikimas. Likus galioti ankstesniajam teismo sprendimui, ieškovės A.Bergelienės šeimai teks apmokėti ir bylinėjimosi išlaidas – 1 877,92 Eur.
Su portalu 15min kalbėjusi Tajaus mama Akvilė sakė, jog nuleisti rankų nežada – naujausią teismo sprendimą ketina skųsti. Be to, patarta teisininkų nusprendė savo sūnaus istorija pasidalinti viešai: pirmiausia tai padarė socialiniame tinkle „Facebook“ savo paskyroje, taip pat vienoje grupėje. Pasikalbėti ji sutiko ir su 15min.
Savo įvykių versiją pateikė ir viešosios įstaigos „Smaragdinis pasaulis“, kuri yra vaikų darželio „Smaragdo uostas“, steigėja, direktorė. Tiesa, tuo metu, kai darželyje nukentėjo Akvilės sūnus Tajus, ji dar nedirbo. Tačiau, kaip pati sakė, apie įvykį žino, dalyvavo bylos nagrinėjime.
Skambutis iš darželio: „Atvažiuokite pasiimti vaiko“
Ši istorija prasidėjo 2023 m. rudenį, kada tuomet dvimetis Tajus pradėjo lankyti privatų darželį „Smaragdo uostas“. Kaip prisimena Akvilė, spalio 24 d. maždaug 16 val. ji sulaukė skambučio iš darželio: vaiko auklėtoja pasakė, kad Tajus patyrė traumą ir paprašė atvažiuoti jo pasiimti.
„Ji kalbėjo ramiu balsu, paaiškino, kad nekraujuoja, neverkia. Paklausiau, gal įsikando į lūpą. Ji patvirtino, kad taip. Kai atvažiavau į darželį, vaiką radau sėdintį auklėtojai ant kelių su kažkokiu žaliu skuduru burnoje. Jo megztinis, kelnės, pirštai ir burna buvo kruvini. O kraujas ir toliau gausiai bėgo iš burnos. Pribėgusi prie vaiko, pamačiau, kad nėra viršutinių priekinių dantų. Auklėtojos klausiau, kodėl nieko nesakė, nekvietė pagalbos. Ji išlemeno, kad vaikas joms nesižiojo“, – prisiminė Akvilė.
Į darželį ji pati iškvietė greitąją medicinos pagalbą ir kartu su sūnumi palaukė paramedikų grupėje. Tuo metu auklėtoja, anot Akvilės, tvarkėsi patalpoje. Grupėje buvo likę tik keli vaikai – iš viso keturi.
„Abu su vaiku buvom šoko būsenos: sūnus net neverkė... Auklėtoja matė, kaip mes jaučiamės, bet nepasiūlė nei atsisėsti, nei vandens. Nieko...“
Įvertinę situaciją paramedikai Akvilę su sūnumi nuvežė į vienos iš miesto ligoninių priėmimo skyrių. Pasak jos, kadangi nelaimės aplinkybės nebuvo aiškios, reikėjo įvertinti patirtą traumą. Dar ligoninėje ją apklausė ir policijos pareigūnai. Po nuodugnios veido ir žandikaulių chirurgo apžiūros mamai rekomenduota vykti namo, o iš ryto kreiptis į vaikų odontologus.
„Tuo metu mano vyras buvo užsienyje. Nenorėjau likti viena su vaiku namuose, todėl išvažiavau pas savo tėvus į kaimą. Naktį Tajus pradėjo verkti iš skausmo, nepadėjo net vaistai. Kas nutiko, supratome tik ryte, kai nuvažiavę pas odontologą padarėme rentgeną – paaiškėjo, kad dantukai buvo įstumti į vidų taip stipriai, kad išorėje nieko nebesimatė... Vaikui taip skaudėjo, kad jis klykė“, – pasakojo Akvilė.
Trauma paveikė raidą
Pasak jos, odontologė nebuvo susidūrusi su tokia situacija, tad konsultavosi su kolegomis iš Kauno. Šie rekomendavo laukti. „Kas savaitę lankėmės pas gydytoją, darėme rentgeną. Maždaug po savaitės dantukai ėmė lįsti į lauką. Viskas vyko lėtai, vaikui labai skaudėjo, nieko negalėjo valgyti... O maždaug po mėnesio prasidėjo uždegimas – skubos tvarka jį paguldė į ligoninę ir operavo. Operacijos metu ištraukė pažeistus dantis“, – prisiminė berniuko mama.
Nors skausmo mažylis daugiau nejautė, netrukus tėvai pastebėjo, kad nelaimė paveikė jo raidą. „Į darželį leisdami buvom atpratinę jį nuo sauskelnių, jas naudojome tik pietų miegui ir nakčiai. O po traumos vėl teko nuolat jas dėti. Po įvykio Tajus visiškai nekalbėjo. Tik po dviejų mėnesių pradėjo sakyti „Mama“, – pasekmes paminėjo Akvilė.
Pasak mamos, traumos poveikį Tajus jaučia iki šiol: „Jam dabar 3 m. ir 8 mėnesiai jis nešneka. Vedame pas logopedą, kitus raidos specialistus, vertino ir tarnybos – visi nurodo, kad atsilieka jo kalbinė raida. Tai veikia jo socialinę raidą: darželio, kurį dabar lanko, auklėtojos sako, kad jis nori bendrauti, draugauti su kitais vaikais. Bet vaikai jį atstumia, nes nesusikalba, nesupranta jo.“

Kas nutiko iš tikrųjų, iki šiol nežino
Kas iš tiesų nutiko, Akvilė sako iki šiol nežinanti. Pirmąją versiją išgirdo teismo salėje – iki tol, niekas iš darželio (nei auklėtojos, nei administracija) tokios informacijos nesuteikė.
Vilniaus apygardos teismo nutartyje nurodoma, kad įvykis nutiko vaikus darželyje prižiūrint auklėtojai J.B.V., kuri stovėjo prie valgomojo stalo. Prie jo buvo ir Tajus. Teigiama, kad pro šalį eidamas kitas vaikas E.B. kliudė Tajų, kuris stovėjo nugara į praeinantį berniuką, nematė jo, todėl, praradęs pusiausvyrą, visu svoriu krito ant netoliese patalpoje buvusio žaislo.
„Aš pati vis skambinau ir klausiau [darželio], kaip viskas buvo. Bet buvo viskas slepiama, nekontaktuojama. Niekas neklausė ir apie vaiko sveikatą, gal reikia kažkokios pagalbos. Tik jau teismo posėdžiuose sužinojome, kad neva mūsų vaiką pastūmė kitas vaikas ir jis krito ant plastmasinio žaislo. Bet kito posėdžio metu versija jau buvo kita – kad bėgdami vaikai susistumdė ir vaikas krito jau ant medinio žaislo…“ – savo versiją pateikė Tajaus mama.
Ji neslėpė, jog skaudu buvo ir tai, kad tik po mediacijos sulaukė darželio atstovų atsiprašymo. Jos nuomone, tokioje situacijoje atsidūrę tėvai jautriai reaguoja, todėl empatija šiuo atveju galbūt būtų padėjusi išvengti bylinėjimosi.
Kodėl kreipėsi į teismą? Pasak Akvilės, finansai – tik viena iš priežasčių. Kaip rašoma teismo nutartyje, po nelaimės šeimai buvo išmokėta 360 Eur išmoka – tokią sumą skyrė AB „Lietuvos draudimas“, su kuriuo darželis, kuriame Tajus patyrė traumą, yra sudaręs sutartį.
Akvilės įsitikinimu, dėl įvykio šeima patyrė kur kas didesnių gydymo išlaidų, taip pat moralinę žalą. Traumos pasekmes vaikas patiria iki šiol: nėra aišku, ar nebuvo pažeisti nuolatiniai dantys (ateityje juos gali tekti taisyti ar net šalinti), o dabar dėl ištrauktų dantų jam sunku tarti žodžius, tai turės įtakos skaitymui, rašymui.
„Vaikui gali tekti patirti ir patyčių, o tėvams neišvengiamos papildomos piniginės išlaidos“, – rašoma Vilniaus apygardos teismo nutartyje pateikiamoje ieškovo pretenzijoje.
Vertina kaip nelaimingą atsitikimą, todėl kaltų nėra
Nepaisant pateiktų argumentų, Vilniaus apygardos teismo sprendimu, šiuo metu nelaimė įvardijama kaip nelaimingas atsitikimas. Teismas neįžvelgė nė vieno iš atsakovų – nelaimės metus vaikų prižiūrėjusios auklėtojos, vaiką pastūmusio berniuko ar paties darželio – neteisėtų veiksmų, todėl buvo paliktas galioti anksčiau priimtas verdiktas.
Akvilės nuomonė kitokia. Pasak jos, darželis – vieta, į kurią vaikus atvedę tėvai juos palieka visai dienai, tikėdamiesi, jog čia jie bus saugūs. O tokios nelaimės, anot jos, įrodo, kad saugumas nebuvo garantuotas.
„Tu sudarai sutartį su darželiu. Tuo metu nuo 7.30 val. iki 18 val. darželis atsakingas už vaiko sveikatą, ne tėvai, esantys darbe arba namuose. Bet tu išvedi vaiką į darželį, o parsivedi traumuotą ir sužalotą, o darželis lieka nebekaltas... Mes eisim iki galo. Vaikui buvo sukeltas begalinis skausmas... O kur dar jo sutrikęs šnekėjimas. Iki nelaimės dirbau ligoninėje, bet iš darbo turėjau išeiti, kad galėčiau Tajų vesti pas specialistus“, – sakė berniuko mama Akvilė.
Darželis pateikė kitokią įvykio versiją
Portalas 15min kreipėsi į darželį „Smaragdinis uostas“. Jo vadovė, VŠĮ „Smaragdinis pasaulis“ direktorė Regina Stonė pateikė įstaigos įvykių versiją.
„Mūsų darželyje yra viena mišraus amžiaus vaikų grupė, kurioje gali būti iki 12 vaikų. Grupėje dirba 3 auklėtojos. Kiek tiksliai vaikų tą dieną buvo darželyje, negaliu atsakyti, tačiau tikrai nepilna grupė, nes spalio mėnesį vaikai dažnai serga arba dar yra adaptacijos procese ir lanko trumpiau.
Nelaimingas atsitikimas įvyko 2023 m. spalio 25 d. apie 16 val., po pavakarių. Tuo metu viena auklėtoja tvarkė indus virtuvėlėje, kita prižiūrėjo vaikus. Nukentėjęs berniukas stovėjo šalia auklėtojos, kai pro šalį ėjęs kitas berniukas jį netyčia stumtelėjo – vaikas visu svoriu krito ant grindų gulėjusio žaislinio kasos aparato. Auklėtoja negalėjo numatyti tokio įvykio, vaikai nekonfliktavo, veiksmas buvo netikėtas ir staigus. Auklėtoja sureagavo akimirksniu: suteikė pirmąją pagalbą, prausė vaiką, dėjo šaldantį kompresą, bandė jį apžiūrėti ir iškart informavo tėvus“, – rašo darželio direktorė.
Pasak jos, atvykus mamai, buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, vaikų teisių apsaugos specialistai ir policija. Pirminiais duomenimis, jokių pažeidimų nebuvo nustatyta – žaislas, ant kurio vaikas krito, nebuvo pavojingas, aplinka atitiko saugumo reikalavimus tokio amžiaus vaikams. Vėliau, po įvairių institucijų patikrinimų buvo pašalinta nedidelė dekoratyvinė valtelė, nors ji su įvykiu nebuvo susijusi.
Pasak R.Stonės, šis įvykis buvo didelis sukrėtimas visam darželio kolektyvui: „Bandėme palaikyti dialogą su vaiko mama, tačiau bendravimas buvo sudėtingas. Darželio direktorė tuo metu laukėsi, dėl didelio streso gydytojai rekomendavo jai gulimą režimą. Kai perėmiau vadovavimą darželiui, bandėme taikiai išspręsti situaciją mediacijos būdu. Pirmojo susitikimo metu ieškovei buvo pateiktas pasiūlymas, tačiau jai nesutikus, antrasis susitikimas neįvyko, nes mama mediacijos atsisakė“, – nurodė dabartinė darželio vadovė.
Pasak jos, teismo metu buvo pateiktas reikalavimas atlyginti žalą, tačiau prašoma suma, įstaigos nuomone, buvo neproporcingai didelė ir nepagrįsta teismų praktika. Be to, visi surinkti ir pateikti gydymo čekiai parodė, kad realios gydymo išlaidos buvo pilnai padengtos draudimo, nes mūsų darželio grupė yra apdrausta.
„Šiuo metu darželį lanko 7 vaikai (galime priimti iki 12). Grupėje dirba 3 auklėtojos, kurios atsakingai rūpinasi vaikais. Mūsų prioritetas – užtikrinti ne tik vaikų saugumą, bet ir emocinę gerovę. Su tėvais palaikome glaudų ryšį, bendradarbiaujame ugdymo klausimais. Iki šiol darželyje nebuvo jokių kitų konfliktinių situacijų“, – pasakojo pašnekovė ir pridūrė:
„Mums, kaip pedagogams ir tėvams, svarbiausia yra vaikų saugumas ir gerovė. Natūralu, kad bet koks vaiko susižeidimas yra labai jautri tema ir mes nuoširdžiai apgailestaujame dėl įvykio. Deja, net ir atidžiausiai prižiūrint vaikus, visko numatyti neįmanoma – net ir namuose vaikai kartais užsigauna.“
R.Stonė apgailestavo, kad santykius su buvusio auklėtinio šeima tenka aiškintis teisme ir pabrėžė, kad šioje situacijoje svarbiausia yra vaiko sveikata: „Linkime jam visokeriopos gerovės. Tačiau apmaudu, kad vietoje konstruktyvaus dialogo ir sprendimo paieškų tenka susidurti su situacija, kuri peržengia dalykinio ginčo ribas. Socialiniuose tinkluose viešai skleidžiama informacija, skatinama neapykanta ir pateikiama vienašališka įvykių interpretacija kelia didelį nerimą. Kaip įstaigos vadovė, šiuo metu išgyvenu didelį emocinį spaudimą, patiriu grasinimus, jaučiu nerimą tiek dėl savęs, tiek dėl vaikų saugumo darželyje. Tikiuosi, kad greitai galėsime toliau susitelkti į tai, kas svarbiausia – vaikų ugdymą ir jų laimingą kasdienybę.“