Kaip rašoma bussinessinsider.com, jeigu taip nutiko jūsų pažįstamiems ar jums patiems, nereikėtų jaustis vienišiems, pasirodo, skyrybos vyresniame amžiuje jau tampa tendencija visame pasaulyje. Kodėl?
Jau 2010-aisiais 1 iš 4 skyrybų įvyko tarp 50-mečių ir vyresnių žmonių, o vyresniems kaip 50-ies buvo dvigubai didesnė tikimybė išsiskirti nei 1990-aisiais, skelbė Nacionalinio šeimos ir santuokos centro tyrimas. Štai penkios priežastys, kurios nulemia skyrybas.
Žmonės iš lėto atitolsta vienas nuo kito
Kaip aiškina psichologas Stanas Tatkinas, „tai lyg nedūžtanti lėkštė, kurią nuolat numeti. Joje, kaip ir santykiuose, vis tiek atsiranda mikroįtrūkimų, kurių nesimato. Galiausiai jie pasiekia kritinį tašką ir lėkštė subyra – kaip ir santykiai“.
Daugelis porų sako, kad jie jau seniai gyveno atskirus gyvenimus, „augo atskirai“, ir tai, beje, dažnai tampa šoku artimiems poros draugams. S.Tatkino nuomone, nepasitenkinimas gali kilti dėl daugybės priežasčių, tačiau kai kurios reguliariai dominuoja. Pavyzdžiui, dažnai moterys jaučiasi atsisakiusios pernelyg daug, galbūt karjeros, kai augino vaikus. O tai priverčia jausti, kad santykiuose nebuvo bendradarbiavimo su partneriu.
Amžius
Didelis amžiaus skirtumas, kuris nebuvo problema santykių pradžioje, vėliau gali tapti išbandymu. Taip pat sulaukus vidutinio amžiaus gali kilti noras „atsinaujinti“ – surasti naują žmogų. Teigiama, kad kiekvieną kartą ištikus santykių krizei žmogui norisi grįžti ten, kur viskas buvo aišku ir žinoma. Dėl šios priežasties žmonės pradeda santykius su gerokai jaunesniais už save, kad patenkintų tokius savo poreikius.
Nuobodulys
Kaip teigia koučeris Steve'as Sieboldas, kartais buvimas daug metų kartu 24 valandas per parą ir septynias dienas per savaitę gali privesti prie nuobodulio. Iš kitos pusės, žmonės nustoja stengtis tuos santykius puoselėti.
Jis aiškina, kad sunkiai dirbdami ir norėdami patenkinti šeimos poreikius, mes nustojame galvoti apie tai, kaip būti dėmesingiems ir patraukliems savo antrajai pusei.
Pinigai
Skirtingi išlaidavimo įpročiai ir finansiniai sunkumai gali privesti prie skyrybų. Kaip sako S.Sieboldas, vienas sutuoktinis gali būti išlaidūnas, o kitas – atvirkščiai, norės taupyti. Išlaidos vaikams, jų mokslams ir kitiems svarbiems dalykams priverčia įsitempti ir tai gali tapti santykių griūtimi.
Seksas
Knygų autorė ir seksologė Jessica O'Reilly pastebi, kad seksualinis nesuderinamumas gali tapti dar ryškesnis. „Hormoniniai pokyčiai, kurie atsiranda su amžiumi, gali stipriai paveikti lytinį potraukį. Ir nors kiekviena pora patiria libido pokyčius tam tikru metu, jie gali dar labiau pasireikšti metams bėgant“, – sako ji.
Kas gali padėti įveikti užgriuvusius sunkumus?
Jūsų santykiai turi tapti prioritetu. „Jūs turite saugoti ir palaikyti vienas kitą tiek privačioje, asmeninėje, tiek viešojoje erdvėje“, – sako S.Tatkinas. Jis priduria, kad poros turėtų suvokti, kodėl yra kartu, kas juos laiko.
Pasirūpinkite savimi. S.Sieboldas sako, kad nesirūpinimas savimi yra ir svorio priaugimas, ir netvarkinga apranga, ir apsileidimas. Tai siunčia žinutę sutuoktiniui, kad jis jums neberūpi.
Nemeskite visko ištikus sunkumams ir prisiimkite atsakomybę. S.Sieboldo nuomone, kai galvojate apie skyrybas, pirmiausia pasižiūrėkite į veidrodį ir pasakykite, ką jame matote ir ką jūs duodate santykiams? Galbūt metas prisiimti atsakomybę už savo veiksmus, kad santuoka jus tenkintų. Tegu į jūsų gyvenimą grįžta jaudulys, nauja veikla kartu ir susižavėjimas – tai gali įnešti ir aistros.
Kalbėkite apie seksą ir... Poros, kurios kalbasi apie seksualinius lūkesčius, besikeičiančius poreikius, pažeidžiamumą, gali valdyti savo skirtumus, pastebi J.O'Reilly. „Bendravimas yra būtinas – keičiantis jūsų kūnui turite aptarti, kas jums patinka tiek emocine, tiek fizine prasme, kad ugdytumėte intymumą“, – sakė ji.
...Apie viską. S.Tatkinas sako, kad vienas kitam turite pasakyti viską ir būti atviri – tai yra vienintelis būdas išspręsti savo problemas.