Teisininkas atsako. Ar gali vairavimo instruktoriumi būti sugyventinis?

„Be vairavimo instruktorių, teisės aktai numato galimybę būti mokomam šeimos vairavimo instruktorių. Ar į šių asmenų ratą patenka ir sugyventinis (partneris)? Jeigu taip, kokius dokumentus jis privalo turėti, jei sustabdytų policija?“ – teiraujasi 15min skaitytoja.
Moteris už vairo.
Moteris už vairo. / 123RF.com nuotr.

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Jankauskas ir partneriai“ teisininkas Edvinas Paliulis

Praktikoje pasitaiko atvejų, kai iškyla poreikis prieš laikant praktinį vairavimo egzaminą jaustis saugiau ir be baimės sėsti prie automobilio vairo siekiant sėkmingai išlaikyti praktinį vairavimo egzaminą ir įgyti vairuotojo pažymėjimą.

Besimokantiems, tiek mokantiems vairuoti asmenims, mokymo vairuoti ne specialiomis mokyti vairuoti pritaikytomis transporto priemonėmis, galioja taisyklės, numatytos Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos 2014 m. balandžio 30 d. įsakyme Nr. 2B-84 „Dėl Vairuotojų mokymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Įsakymas) bei Kelių eismo taisyklėse (toliau – KET).

Kelių eismo taisyklių 221 p. numato, jog mokyti vairuoti keliuose šeimos narius, siekiančius įgyti teisę vairuoti B1 ar B kategorijų motorines transporto priemones, leidžiama Susisiekimo ministerijos nustatyta tvarka. Minėtame 2014 m. balandžio 30 d. Įsakyme patvirtintas vairuotojų mokymo tvarkos aprašas papildo Kelių eismo taisyklių nuostatas, reglamentuojančias kas dar, be vairavimo instruktorių, gali mokyti vairuoti.

Įsakyme nurodyta, jog aprašas taikomas asmenims, kurie nustatyta tvarka mokosi vairuoti transporto priemonę, mokydamiesi įgyja motorinių transporto priemonių ir (ar) praktinių šių transporto priemonių valdymo gebėjimų ir įgūdžių ir siekia įgyti tam tikros kategorijos transporto priemonės vairavimo teisę, šiuos mokinius mokinančioms vairavimo mokykloms ir jų darbuotojams, taip pat šeimos vairavimo instruktoriams, mokantiems praktinio vairavimo įgūdžių šeimos narius.

Taigi, be vairavimo instruktorių, teisės aktai numato galimybę būti mokomam šeimos vairavimo instruktorių. Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos 2014 m. balandžio 30 d. įsakymu patvirtintame vairuotojų mokymo apraše numatyta, jog šeimos vairavimo instruktorius – šeimos narys, kuris pagal aprašo nustatytą tvarką moko praktinio vairavimo kitą tos pačios šeimos narį. Atsižvelgiant į tai ir siekiant atsakyti, ar teisėtas asmens mokymo vairuoti procesas, kai šiuo atveju instruktorius yra sugyventinis arba partneris, reikia atsakyti į klausimą, ar sugyventinis ir/ar partneris atitinka šeimos nario sąvoką.

Jei sugyventiniai nėra sudarę partnerystės sutarties, savo kaip sugyventinių (partnerių) juridinį statusą galėtų įrodinėti bendru gyvenimu kartu, ūkio kūrimo ir tvarkymu.

Lietuvos teisės aktai apibrėžia šeimos nario sąvoką ne viename įstatyme, todėl apžvelgiama atskirai. Baudžiamajame kodekse asmens šeimos nariais laikomi kartu su tuo asmeniu gyvenantys tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), broliai, seserys ir jų sutuoktiniai, asmens sutuoktinis arba asmuo, su kuriuo asmuo bendrai gyvena neįregistravęs santuokos, arba asmuo, su kuriuo tas asmuo Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka susitarė sudaryti santuoką, taip pat sutuoktinio tėvai, buvę sutuoktiniai. Civiliniame kodekse šeimos nariai plačiau apibrėžiami CK 6.588 straipsnyje.

TAIP PAT SKAITYKITE: Teisininkas atsako. Atsakomybė dėl vairavimo išgėrus – esminiai pokyčiai

Šeimos nariais laikoma: kartu gyvenantys sutuoktinis (sugyventinis), jų nepilnamečiai vaikai, nuomininko ir jo sutuoktinio tėvai, pilnamečiai vaikai, jų sutuoktiniai (sugyventiniai) ir nuomininko vaikaičiai priskiriami prie šeimos narių, jei jie su nuomininku turi bendrą ūkį, globėjai ir globotiniai.

Iš įstatyme aiškinamos šeimos nario sąvokos apibrėžimo galima daryti išvadą, jog šeimos nariu gali būti laikomas ir sugyventinis. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra išaiškinęs, jog sugyventiniais (partneriais) yra laikomi tokie asmenys, kurių bendras gyvenimas (ypač jei jis ne epizodinis, bet trunka ilgą laiką, yra nuolatinis ir pastovus), ūkio tvarkymas kartu, bendro turto kūrimas asmeninėmis lėšomis ir (ar) savo darbu ir kt. Nesusituokusių asmenų gyvenimas drauge, ūkio tvarkymas kartu, bendro turto kūrimas asmeninėmis lėšomis ir bendru jų pačių darbu gali būti įrodinėjamas visais įmanomais įrodymais. Iš to seka, jog jei sugyventiniai nėra sudarę partnerystės sutarties, savo kaip sugyventinių (partnerių) juridinį statusą galėtų įrodinėti bendru gyvenimu kartu, ūkio kūrimo ir tvarkymu.

Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme nustatyta, kad šeimos nariai – sutuoktiniai, tėvai, vaikai, įvaikiai, broliai, seserys, seneliai, vaikaičiai, taip pat vaikų, kuriems pagal Lietuvos Respublikos įstatymus nustatyta globa ar rūpyba, globėjai ar rūpintojai. Šeimos vairavimo instruktorius turi turėti ne mažesnį kaip 5 metų B kategorijos transporto priemonių vairavimo stažą ir iš jo už Kelių eismo taisyklių pažeidimus negali būti atimta teisė vairuoti transporto priemones.

Šeimos vairavimo instruktorius, vadovaudamasis teisės aktais, reglamentuojančiais šeimos narių mokymą, mokymo metu privalo turėti ir tikrinantiems pareigūnams pateikti šiuos dokumentus: 1) vairuotojo pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti B kategorijos motorines transporto priemones; 2) transporto priemonės registracijos liudijimą; 3) transporto priemonės techninės apžiūros rezultatų kortelę (ataskaitą); 4) transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimą (polisą); 5) dokumentą, pagal kurį galima nustatyti, kad šeimos vairavimo instruktorius ir mokinys yra šeimos nariai (santuokos liudijimas, gimimo liudijimas, asmens tapatybės dokumentas, notaro patvirtinta pažyma apie giminystės ryšius ir pan.). Mokinys (šeimos narys) privalo turėti: 1) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą; 2) valstybės įmonės „Regitra“ pažymą apie išlaikytą teorijos egzaminą; 3) galiojančią vairuotojo sveikatos tikrinimo medicininę pažymą (F Nr. 083-1/a). Šie minėti dokumentai leidžia ir užtikrina teisėtai mokytis ir mokyti vairuoti šeimos narius.

Pagal naująjį Administracinių nusižengimų kodeksą, pakeitusį iki 2017 m. sausio 1 d. galiojusį Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, numatoma, jog perdavimas vairuoti transporto priemonę neturinčiam teisės ją vairuoti asmeniui ar neturinčiam teisės vairuoti šios kategorijos transporto priemones asmeniui užtraukia baudą nuo 60 iki 120 eurų. Transporto priemonių vairavimas neturint teisės jas vairuoti ar neturint teisės vairuoti šios rūšies transporto priemones užtraukia baudą nuo 300 iki 450 eurų (ANK 424 str.).

Tuo atveju, jei asmuo buvo mokomas vairuoti kito asmens, nesančio šeimos nariu ir pagal įstatymą nepatenkančio į asmenų sąrašą, kuriems gali būti leista mokyti vairuoti, vairavimo metu sustabdžius policijos pareigūnams, gali būti skirta administracinė nuobauda. Tačiau verta paminėti, jog administracinė nuobauda ir administracinio poveikio priemonė skiriamos vadovaujantis teisės viršenybės, teisingumo, operatyvumo, protingumo ir proporcingumo principais (ANK 32 str. 2 d.).

Šiuo atveju galimą administracinės teisės pažeidimo bylą dėl vairavimo neturint suteiktos teisės bei perdavimo asmeniui, neturinčiam teisės vairuoti, nagrinėjanti institucija, asmenims, pateikus visus galimus leistinus, rašytinius įrodymus, kurie patvirtintų sugyventinių bendro ūkio vedimą, gyvenimą kartu, pvz., iš asmeninių lėšų apmokamos gyvenamojo būsto komunalinės paslaugos, deklaruotos gyvenamosios vietos vienu adresu patvirtinimas ar liudytojų paaiškinimais ir taip gyvenant ne mažiau kaip metus laiko, galėtų administracinės nuobaudos neskirti. Taip sugyventinio mokymas vairuoti galėtų būti prilygintas šeimos nario mokymui vairuoti. Vis dėlto, atsakingai institucijai skyrus baudą, tokiu atveju administracinės atsakomybės sąlygų nebuvimą ir sugyventinio prilyginimą šeimos nario mokymui vairuoti, administracine tvarka traukiami asmenys galėtų ginčyti bei įrodinėti teisme administracine tvarka.

TAIP PAT SKAITYKITE: Teisininkas atsako. Kokios baudos numatomos vairuotojams už greičio viršijimą?

Vadovaujantis Lietuvos administracinių teismų praktika tokio pobūdžio bylose, teismų išaiškinta, jog sutuoktinio sąvoka turėtų apimti ir kartu bendrai gyvenančius asmenis, neįregistravusius santuokos, jei šie asmenys atitinka teisės aktų keliamus reikalavimus šeimos narių mokymui vairuoti. Atsižvelgiant į tai, darytina išvada, jog sugyventinis galėtų būti mokomas vairuoti kito sugyventinio (partnerio), nesant partnerystės sutarties, atitinkant įstatymuose numatytas sąlygas, pagal kurias toks sugyventinis prilygintinas šeimos nariui.

Pateikiamas teisinis komentaras yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali teisinė konsultacija. Dėl individualios konsultacijos ir / ar situacijos maloniai prašome kreiptis jankauskas.eu.

Klausimus teisininkui siųskite adresu gyvenimas@15min.lt.

Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai