Klausimas
Norėčiau sužinoti, ar galiu vaikams kažkiek prisiteisti alimentų, jei buvęs sutuoktinis savo nepilnamečiams vaikams yra palikęs bendrabučio tipo butą vietoje alimentų? Šiuo metu vaikams yra 12 ir 17 metų. Esame išsiskyrę jau 4 metai.
Atsako daugiau kaip 10 metų patirtį santuokos nutraukimo bylose ir iš to sekančių pasekmių sprendimo turinti teisininkė – advokatė Jūratė Šlitė iš advokatų profesinės bendrijos „Jankauskas ir partneriai“
Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.196 straipsnio 1 dalis numato, kad teismas gali priteisti išlaikymą nepilnamečiams vaikams iš jų tėvų (vieno jų), kurie nevykdo pareigos išlaikyti savo vaikus, šiais būdais: 1) kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis; 2) konkrečia pinigų suma; 3) priteisiant vaikui tam tikrą turtą.
Taip pat, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.201 straipsnio 3 dalis numato, kad teismas pagal vaiko, jo tėvo (motinos) arba valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos ar prokuroro prašymą gali pakeisti priteisto išlaikymo formą.
Teisės doktrina teigia, kad kriterijai, galintys lemti vieną ar kitą išlaikymo būdą, yra įvairūs. Pirmiausia teismas turi atsižvelgti į vaikų interesus, lemiamus jo amžiaus, sveikatos būklės, gabumų, pomėgių, taip pat, priteisto išlaikymo dydžio ir panašiai.
Išlaikymo būdą taip pat gali lemti privalančių teikti išlaikymą vaiko tėvo ar motinos turtinė padėtis, gaunamų pajamų dydis, periodiškumas ir panašiai. Visais atvejais vertintina ir tai, kad kiekvienas išlaikymo būdas turi tam tikrų ir trūkumų, ir privalumų.
Išlaikymo turtu privalumas toks, kad išlaikymą vaikas gauna iš karto, todėl išlaikymas nepriklauso nuo skolininko galimo nemokumo ateityje. Tačiau tokiu atveju vaiko išlaikymas priklauso nuo jo atstovo pagal įstatymus apdairumo ir sąžiningumo. Vaiko atstovui pagal įstatymą neapdairiai ar nesąžiningai panaudojus gautą turtą, vaikas gali netekti išlaikymo.
Išlaikymas turtu galimas tada, kai skolininkas turi turto, kurį naudojant ar realizavus būtų gaunamos pajamos, iš kurių būtų išlaikomas vaikas. Pavyzdžiui, išlaikymą natūra atitiktų priteisti nekilnojamasis ar kilnojamasis daiktas, kurį išnuomojus gaunamas nuomos mokestis būtų panaudojamas vaikui išlaikyti.
Teismų praktikoje minima, kad išlaikymas priteisiant vaikui nuosavybės teise tam tikrą tėvo (motinos) turtą galimas tik tada, kai jis (ji) neturi nuolatinių pajamų (uždarbio, pensijos, pašalpų ir kt.) ir turi turto, kurį naudojant ar realizuojant būtų gaunamos pajamos vaikui išlaikyti ar kitaip būtų tenkinami vaiko poreikiai (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2006 m. birželio 14 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-401/2006; 2011 m. gruodžio 15 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-513/2011).
Atlikus teismų formuojamos praktikos analizę, nepavyko rasti atvejo, kai priteistas išlaikymas turtu būtų pakeistas/padidintas. Todėl vertindamas vaikų poreikius, tėvas/motina (su kuriuo gyvena vaikai) turėtų aiškiai suprasti ir įvertinti, kad išlaikymą nepilnamečiams vaikams priteisus turtu, papildomas išlaikymas nebus mokamas.
Pateikiamas teisinis komentaras yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali teisinė konsultacija.
Norite teisinės konsultacijos? Klausimą siųskite adresu ji24.lt@ji24.lt – išrinksime aktualiausią, į kurį teisininkas atsakys.
Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.