„Teismuose nėra žmogiškumo“: advokatas dalijasi širdį veriančiomis istorijomis

Panevėžyje su žmona Lina gyvenantis advokatas Algimantas Kolpertas jau daugelį metų padeda Lietuvos šeimoms įveikti teisines problemas. Jis ne tik gina savo klientus teismuose, bet ir siekia, kad teisinė sistema atsižvelgtų į žmonių gyvenimus, emocijas ir realius poreikius.
Skyrybos, teismas (asociatyvinė nuotr.)
Skyrybos, teismas (asociatyvinė nuotr.) / Asmeninės nuotr., Shutterstock nuotr. / 15min koliažas

Jo darbe – jautrios istorijos apie tėvystės teises, vaikų gerovę ir biurokratijos iššūkius, su kuriais susiduria šeimos, rašoma pranešime spaudai.

Biurokratija užgožė žmogiškumą

Advokatas A.Kolpertas pasakoja, kad darbe kone kasdien susiduria su biurokratija, o labiausiai jį neramina atvejai, kai į skausmingas skyrybų bylas įtraukiami vaikai, o jų interesų, deja, dažnai nepaisoma:

„Dalyvavau byloje, kur vaikų teises sauganti institucija kreipėsi į teismą dėl laikino motinos teisių apribojimo. Mama – stropi, rūpestinga, tačiau vaikas laikinai globai buvo perduotas vyro giminaitei. Vaiko tėvas siekė, kad vaikas būtų paimtas iš mamos, išgalvojo įvairiausias istorijas.“

Pasak jo, po laikino vaiko paėmimo toliau buvo naujai iškeltoje byloje svarstoma apie galutinį sprendimą paimti vaiką iš abiejų tėvų.

„Tai tipinis pavyzdys, kai biurokratija užgožia esmę – vietoje realios pagalbos šeimai, priimami formalūs sprendimai. Mano darbas – atstovauti šiai motinai ir užtikrinti, kad jos balsas būtų išgirstas“, – dalinasi advokatas.

Jis pastebi, kad institucijos dažnai nesikalba tarpusavyje, priima sprendimus nesigilindamos į situaciją.

„Kartais atrodo, kad svarbiausia – užpildyti dokumentus, o ne išspręsti problemą“, – sako teisininkas.

Asmeninė nuotr./Advokatas Algimantas Kolpertas
Asmeninė nuotr./Advokatas Algimantas Kolpertas

Prisiminė itin sujaudinusią istoriją

Ilgus metus šeimų interesus ginantis advokatas prisimena ir kitą skaudžią istoriją, kurios metu teko padirbėti ginant mamos teises.

Moteris augino sunkią negalią turintį 17-metį vaiką: „Mama kreipėsi į institucijas dėl pagalbos, nes jos sūnus sirgo psichikos liga. Vietoje paramos ir pagalbos ji sulaukė kaltinimų, kad atsisako vaiko. Tik per didžiules pastangas pavyko įrodyti, jog ji iš tiesų nori savo vaikui geriausio. Tik jos dėka medikai nustatė, kad vaikas serga psichine liga, todėl buvo patalpintas į gydymo įstaigą. Valstybė neturėtų siekti paimti vaiką iš tėvų, kurie turi laikinų problemų – turime ieškoti būdų padėti šeimoms.“

Shutterstock nuotr./Skyrybos
Shutterstock nuotr./Skyrybos

Tėvai pamiršta vaikų gerovę

Ilgamečio teisininko paprašius pasidalinti, kaip per daugiau nei 30 metų keitėsi teisinė sistema Lietuvoje, jis sako, kad viskas labai stipriai patobulėjo, pagerėjo technologijos, vyksta nuotoliniai posėdžiai, išaugo teisėjų, advokatų kvalifikacija, teismai dažnai kviečiasi pagalbai daugiau įvairių sričių specialistų:

„Galiu teigti, kad teismai vis dažniau remiasi specialistų nuomonėmis, psichologų išvadomis, atsiranda daugiau įrodymų ir mažiau emocijų. Tačiau vis dar yra vietos tobulėjimui. Manau, kad teisiniuose procesuose psichologai turėtų apklausti ne tik vaikus, bet ir tėvus. Mes dažnai kalbame apie vaikų santykį su tėvais, tačiau skyrybų metu labai svarbu įvertinti, koks yra suaugusio žmogaus ryšys su vaiku. Labai gaila, bet per teismo posėdžius neretai tėvai užsiima asmeniniais ginčais, užmiršdami, kas svarbiausia – vaikų gerovė.“

Asmeninė nuotr./Algimantas Kolpertas
Asmeninė nuotr./Algimantas Kolpertas

Įvardijo svarbiausias problemas

A.Kolpertas ne tik dirba teisininku, bet ir domisi Panevėžio problemomis. „Šiuo metu aš jaučiu, kad atėjo laikas įsiklausyti į pačius pažeidžiamiausius žmones Panevėžyje bei jų poreikius.

Dar viena svarbi užduotis – atrasti gerus specialistus, kurių Panevėžyje labai trūksta. Būtina spręsti jaunų gydytojų ir mokytojų trūkumą bei kovoti su narkotikų problema: „Narkotikų prieinamumas – didžiulė problema. Juos lengva įsigyti per socialinius tinklus, paštomatus.

Matau, kaip daugėja bylų, kuriose dalyvauja baudžiami nepilnamečiai, jų tėvai. Tai turi keistis – reikia stiprios policijos, mokyklų ir šeimų bendrystės. Prokurorai jau dabar eina į mokyklas, kalba su vaikais, bet aš matau, kad betarpiško bendravimo labai stipriai trūksta.“

Nepalieka žmogaus be pagalbos

Nors darbe susiduria su sunkiomis situacijomis, A.Kolpertas stengiasi padėti visiems, kiek gali. Kukliai prasitaria, kad pasitaiko momentų, kai teisinė pagalba reikalinga be atlygio, tą ir padaro.

Paprašius pasidalinti, kodėl taip daro ir kas paskatino teikti net nemokamą teisinę pagalbą, jis sako, kad tikslaus atsakymo neturi – tiesiog taip liepia advokato širdis.

„Kartais net negaliu paaiškinti, kodėl man tai svarbu. Tiesiog negaliu palikti žmogaus be pagalbos. Tai turbūt įskiepijo mano šeima“, – sako teisininkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Augalinė mityba gali būti įvairi ir skani: kviečia išbandyti nuo užkandžių iki desertų
Reklama
Tris kartus daugiau nei visa rinka: naujas „Darnu Group“ projektas fiksuoja neregėtus butų pardavimus
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias