Vaikų gydytoja pataria: ​​​​​​​7 taisyklės keliaujant į užsienį su mažais vaikais

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikos Bendrosios ir ambulatorinės pediatrijos centro vadovė, VšĮ Vilniaus miesto universitetinės ligoninės Vaikų ligų klinikos vadovė Odeta Kinčinienė atkreipia dėmesį, kad kelionės į užsienio šalis mažyliams gali sukelti stresą. Dėl to pavojai jų sveikatai dar labiau išauga.
Šeima oro uoste
Šeima oro uoste / 123RF.com nuotr.

O.Kinčinienė pateikia patarimus, kurie padės tėvams geriau vaikais pasirūpinti atostogų metu.

1. Įvertinkite vaiko gaunamą saulės spinduliuotės dozę. Nors saulė yra įvairių ligų profilaktikai būtino vitamino D šaltinis, didesnės saulės spinduliuotės dozės gali būti žalingos. Ilgalaikis buvimas saulėje kelia saulės smūgio ir nudegimo pavojus. Jei planuojate, kad vaikas bus saulėje ilgai, naudokite apsauginius kremus ir nepamirškite galvos apdangalų, gerkite pakankamai skysčių. Atsižvelgiant į klimatinę juostą ir sezoną, nuo 11–12 val. iki 15–16 val. saulė yra aktyviausia, tad šiomis valandomis reikėtų būti itin atsargiems – mažylius galėtų gelbėti pavėsis.

Jei vaikas penkis kartus per dieną gausiai vėmė ar tris kartus gausiai viduriavo, jį jau gali tekti gydyti intensyvios terapijos skyriuje ar net gelbėti jo gyvybę.

2. Duokite gerti vandens. Tai padės palaikyti stabilią jų organizmo būklę bei atsparumą. Medikai pastebi, kad vaikai per mažai geria vandens, o jei ir geria, tai gausiai saldintus ir gazuotus gėrimus, sultis iš koncentrato, o ne vandenį, skiestas sultis ar švelniai saldintą namuose virtą kompotą.

Stiprus ir labai daug druskos ar cukraus turintis gėrimas yra hiperosmozinis tirpalas, kuris mūsų organizmo ląsteles ne drėkina, o džiovina. Tuo tarpu gazuoti gėrimai labai skatina šlapimo išsiskyrimą – vadinasi, jie vers dažnai šlapintis, o organizmo skysčių poreikis patenkintas nebus.

3. Pasirūpinkite vaiko rankų ir visko, ką jis deda į burną, higiena. Per nešvarias rankas ir į burną dedamus daiktus, artimus kontaktus su nešiotojais ir, žinoma, vartodami nekokybišką maistą, vaikai dažnai užsikrečia žarnyno infekcijomis. Ypač svarbu įvertinti pavojų, kurį vaikui sukelia vėmimas ir viduriavimas. Ypač tai aktualu, jei vaikas dar ir karščiuoja. Didžiausia tėvų klaida – kad jie netinkamai įvertina šių simptomų intensyvumą.

Skysčių ir elektrolitų netekimas gali būti ypač pavojingas mažam ar mažiau sveriančiam vaikui. Jei vaikas penkis kartus per dieną gausiai vėmė ar tris kartus gausiai viduriavo, jį jau gali tekti gydyti intensyvios terapijos skyriuje ar net gelbėti jo gyvybę. Tad labai svarbu, kad vemiantis ar viduriuojantis mažylis gautų pakankamai skysčių ir elektrolitų, o jei negeria – geriau vežti jį į ligoninę. Jeigu toks vaikas nustoja šlapintis, į stacionarą jį reikia gabenti kuo skubiau.

4. Vaikams duokite tik saugius, jau anksčiau jų vartotus maisto produktus. Negundykite vaikų egzotiniais patiekalais. Ribokite savo meilę vaikams „per skrandį“. Toks tėvų požiūris būtų geriausia neinfekcinės kilmės gastroenterito, pasireiškiančio vėmimu ir viduriavimu nekarščiuojant, prevencija. Neįprasti patiekalai gali sukelti vaikui stiprią virškinimo disfunkciją, dėl kurios jo organizmas gali netekti daug skysčių ar elektrolitų.

„Fotolia“ nuotr./Salotos
„Fotolia“ nuotr./Salotos

5. Venkite žmonių susibūrimo vietų. Viršutinių kvėpavimo takų ligas dažniausiai sukelia virusai, o daliai jų maži vaikai nėra atsparūs. Mažo vaiko imuninė sistema formuojasi keliais etapais. Iš pradžių ji veikia tiek, kiek antikūnų gavo iš motinos nėštumo laikotarpiu. Po to šių antikūnų vaiko organizmas gauna su motinos pienu, ir tik palaipsniui prasideda vaiko organizmo antikūnų gamyba, todėl kūdikių ir mažų vaikų atsparumas šioms ligoms yra menkas.

Iki trejų metų amžiaus jokių lėtinių ligų neturintis sveikas vaikas viršutinių kvėpavimo takų ligomis gali sirgti 8–10 kartų per metus. Jei norime to išvengti, pasaugokime vaikus ir itin racionaliai bei atsakingai planuokime keliones.

6. Jei jūsų vaikas linkęs į alerginius ar kitokius odos bėrimus, pasiruoškite. Kelionė, stresas tokį vaiko polinkį gali sustiprinti. Kelionėje stresą gali sukelti skrydis, mitybos ar laiko juostos pasikeitimas. Jis alergijos ar dermatito nesukels, bet gali išprovokuoti jų paūmėjimą. Kai ruošiatės į kelionę, pasirūpinkite tinkama odos priežiūra, kurią rekomendavo vaiko gydytojas.

7. Saugokite vaikus nuo egzotiškų gyvūnų ir augalų. Tai gresia įvairiais nemalonumais – nuo įkandimų, įgėlimų, stipraus odos sudirginimo iki pasiutligės ar apsinuodijimo. Apsaugoti nuo minėtų veiksnių ir jų sukeltų pasekmių yra tėvų atsakomybės reikalas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai