Vaikų psichiatras L.Slušnys: „Kalbėdami apie savižudybes garsiai, galime atrasti naujų sprendimų“

Niekam ne paslaptis, jog paauglių savižudybės – opi ir skaudi problema Lietuvoje. Gąsdinantys skaičiai kiekvienais metais vis auga, o šia tema kalbėti iki šiol baisu. Vieni tai vadina nuodėme, kiti – psichikos sutrikimu. Tačiau kokios tikrosios šio poelgio priežastys?
Interneto pavojai
Paauglė / 123rf nuotr. / 123RF.com nuotr.

Jas įvardino vaikų psichiatras Linas Slušnys ir naują spektaklį „Ačiū“ pagal J.Asher „13 priežasčių kodėl” knygą pastatyti besiruošianti režisierė ir aktorė Indrė Pivoraitė.

„Jeigu mes apie problemą kalbame viešai, apie tai diskutuojame, neretai pamatome ir nustembame, jog ši yra ne vienalytė – savižudybę ir jos priežastis kiekvienas žmogus mato skirtingai. Tai gali erzinti, tam galima prieštarauti, tačiau tokiu būdu atrandami nauji problemos sprendimo būdai.

Juk savižudybės esmės kartais taip ir nesužinome. Didelę įtaką jaunimui daro suaugusieji, kurie nepagalvodami žlugdo jauno žmogaus savivertę. Taip pat savižudybių kiekį didina patyčios. Atkreipkite dėmesį, jog kasmet Lietuvoje nusižudo apie 30–50 jaunų žmonių. Bandymų žudytis – dešimt kartų daugiau. Apie tai galvojusių – šimtai ar net tūkstančiai. Manau, svarbiausia mokėti įteikti įrankius, kuriais sunkiomis akimirkomis jauni žmonės galėtų ir mokėtų naudotis. Be to, žinotų, jog kreiptis pagalbos nėra gėda”, – dėstė L.Slušnys.

Asmeninio archyvo nuotr./Psichiatras Linas Slušnys
Asmeninio archyvo nuotr./Psichiatras Linas Slušnys

Pasak idėjos autorės, spektaklis – puiki galimybė sudominti jaunimą. Jaunuoliai ne tik supažindinami su jautria tema, tačiau yra kviečiami tapti prasmingo projekto dalimi.

TAIP PAT SKAITYKITE: Psichologė E.Šekštelienė. Kaip galima padėti apie savižudybę galvojančiam artimui?

„Spektaklis kalba apie nesunaikinamą patyčių liūną, į kurį klimpsta vis daugiau vidinės tvirtybės stokojančių jaunų žmonių. Jis apie santykių spragas, neretai privedančias prie savižudybių. Spektaklio veikėjai analizuos save, aplinką, poelgius ir jų pasekmes, ieškos patyčių ir savižudybių prevencijos būdų.

Kasmet Lietuvoje nusižudo apie 30–50 jaunų žmonių. Bandymų žudytis – dešimt kartų daugiau.

Tikiu, jog tokia meno forma apie savižudybes kalbėti lengviau. Jautrūs faktai bus analizuojami jaunimui suprantama, įtraukiančia kalba. Be to, merginos ir vaikinai nuo trylikos iki aštuoniolikos metų amžiaus yra kviečiami prisidėti prie spektaklio įgyvendinimo – rengiama aktorių atranka. Tad, visi, kurie neabejingi teatrui bei jaučia norą išmokti vaidybos paslapčių, yra laukiami. Kviečiu su manimi susisiekti asmeniškai. Studijos „INSITI“ puslapyje rasite, kaip tai padaryti“, – teigė I. Pivoraitė.

„Kreiptis pagalbos” – tokį tikslą įvardijo režisierė. Jos teigimu, problemos bei potencialūs sprendimo būdai spektaklyje bus išanalizuoti ir suprasti.

„Žinau, kad kalbėdami apie tai garsiai sulauksime palaikymo. Ši tema ypač aktuali. Jei taip manote ir jūs, kviečiu prisidėti. O labiausiai kviečiu save išbandyti neabejingą jaunimą. Kartu galėsime nuveikti daugiau“, – pokalbį baigė iniciatorė.

Atranka į spektaklį jau prasidėjo. Užsiregistruoti galite el. paštu: info@insiti.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis