Vidurių pūtimas (meteorizmas) – tai padidėjęs dujų kaupimasis žarnyne. Esant šiai būklei, vargina veržimo, tempimo jausmas, gurgėjimas pilve, žarnyno diegliai, dujų nepraeinamumas. Šiuos sutrikimus lemia anatominės ir funkcinės vaikų organizmo ypatybės. Labiausiai dėl to kenčia žindomi kūdikiai, nes jų virškinamasis traktas turi persitvarkyti gyvenimui nebe mamos įsčiose. Su amžiumi vaikų vidurių pūtimo priežastys kinta, jos būna panašios kaip ir suaugusiųjų dujų kaupimosi žarnyne priežastys.
Vidurių pūtimo priežastys
Ankstyvosios kūdikystės periodu vidurių pūtimui įtakos turi menka skrandžio motorika (silpni žarnų sienų judesiai), nepakankamai išsivysčiusi virškinimo fermentų funkcija, nusilpęs organizmas, neatitinkanti amžiaus mityba, nesubalansuota riebalų, baltymų ir angliavandenių pusiausvyra, permaitinimas arba pernelyg dažnas maitinimas.
Viena dažniausių, net 70 proc., dujų kaupimosi priežasčių žarnyne – oras, patenkantis į kūdikių organizmą valgymo metu, nuryjant maistą.
Taip pat skaitykite: 5 keistos priežastys, kodėl pučia pilvą
Kūdikių nervų sistema yra labai jautri. Pernelyg didelės emocijos, nervinis stimuliavimas (kalbinimas, aktyvus žaidinimas) gali padidinti lygiųjų žarnyno raumenų tonusą, sukelti spazmus. Dėl to sulėtėja žarnyno peristaltika, o tai lemia spazmus, pilvo pūtimą ir skausmą. Ne mažiau svarbu ir tai, ką valgo žindanti motina. Jeigu jos racione gausu produktų (aštrus maistas, pieno produktai, rūkyta mėsa, kopūstai, svogūnai ir pan.), kurie didina dujų susidarymą ir kaupimąsi, nenuostabu, kad tai atsilieps ir kūdikio virškinimo procesui.
Pilvo diegliai – funkcinis sutrikimas
Dažniausiai žindomų kūdikių vidurių pūtimas pasireiškia pilvuko diegliais – žarnyno kolikomis. Virškinamajame trakte susikaupusios dujos sukelia spazmus, kuriuos lydi skausmas. Tokiais atvejais mažylis nenori žįsti, nerimsta, verkia. Dieglius sukelia ir pernelyg greitas pasisotinimas, pilnumo jausmas skrandyje.
Jeigu esant pilvuko diegliams bendroji kūdikio savijauta gera, jo fizinis ir psichinis vystymasis yra normalus, kraujo, šlapimo ir išmatų tyrimai nerodo jokių reikšmingų nukrypimų, galima daryti išvadą, kad tai – funkcinis virškinamojo trakto sutrikimas.
Laktazės – fermento, skaidančio pieno cukrų, – trūkumas dažniausiai yra laikinas. Tai dažniausiai pasitaiko neišnešiotiems, mažo svorio kūdikiams, pereinant prie mišraus arba dirbtinio maitinimo. Nesuvirškinti angliavandeniai skatina dujų kaupimąsi.
Taip pat skaitykite: Įtraukianti reklama: kaip atrodo išmanusis ateities kūdikis?
Vyresnio amžiaus vaikų vidurių pūtimo priežastys
Virškinimo sutrikimai, pasireiškiantys meteorizmu, vyresnio amžiaus vaikams kyla dėl fermentų sistemos nepakankamumo. Susikaupusių nesuvirškinto maisto dalelių puvimo bakterijos žarnyne sukelia dujų susidarymą.
Dar viena vyresnio amžiaus vaikų vidurių pūtimo priežastis – disbakteriozė – žarnyno mikrofloros pusiausvyros sutrikimo pasekmė. Tai nutinka po gydymo antibiotikų preparatais. Pakitus gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyrai, sumažėjus gerųjų ir padaugėjus blogųjų bakterijų, žarnyne suaktyvėja puvimo ir rūgimo procesai, o tai lemia gausesnį dujų susidarymą.
Pernelyg didelės emocijos, nervinis stimuliavimas (kalbinimas, aktyvus žaidinimas) gali padidinti lygiųjų žarnyno raumenų tonusą, sukelti spazmus.
Dinaminis vidurių pūtimas pasireiškia dėl susilpnėjusios motorinės virškinamojo trakto funkcijos. Dėl to maistas užsistovi žarnyne, jis virškinamas ilgiau, dujų šalinimas sulėtėja. Dinaminis meteorizmas gali varginti vaikus esant žarnyno vystymosi sutrikimams.
Taip pat dujų padidėjimą ir jų kaupimąsi gali lemti tam tikrų produktų, skatinančių meteorizmą, vartojimas.
Vidurių pūtimo gydymas
Pagrindinis principas gydant vidurių pūtimą – išsiaiškinti šio sutrikimo priežastis ir rasti būdus, kaip jas pašalinti. Pirmiausia, būtina sureguliuoti mamos mitybos racioną, kuris tiesiogiai susijęs su žindomo kūdikio virškinamojo trakto veikla. Taip pat būtina išsiaiškinti, ar nėra kitų virškinamojo trakto ligų, kurias reikia gydyti.
Kitas svarbus aspektas – dujų pašalinimas iš žarnyno. Efektyviai veikia žarnų sienelių judesius skatinantys preparatai, kurių sudėtyje yra veikliųjų kmynų, krapų, pankolių medžiagų. Vartojant šiuos preparatus, maistas greičiau ir geriau slenka žarnynu, mažėja puvimo ir rūgimo procesai, dujos pasišalina lengviau.
Vyresnio amžiaus vaikams gali padėti aktyvuota anglis. Tačiau ilgą laiką ja piktnaudžiauti pavojinga, nes aktyvuota anglis skatina ne tik dujų, bet ir vitaminų bei naudingųjų bakterijų pasišalinimą.
Taip pat skaitykite: 3 moksliškai įrodyti būdai, kaip sutirpdyti pilvo riebalus
Kaip padėti vaikui be vaistų?
Palengvinti žindomo kūdikio pilvo dieglių kančias ir padėti pasišalinti dujoms padės vertikali padėtis po žindymo, leidžianti vaikui atsirūgti. Taip pat guldymas kniūbsčiai ant šiltos pūslės, kojytes laikant parietus po pilvuku, masažas (kai kurios mamos masažuoja vaiko pilvuką sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę). Kartais galima naudoti specialų dujų šalinimo vamzdelį, kuris švelniai įkišamas į išeinamąją angą. Taip pat retkarčiais gali pagelbėti klizmutės bei glicerino žvakutės.
Kmynas – seniai žinomas vaistinis augalas
Kmynų preparatai gerina apetitą, aktyvina virškinimo liaukų veiklą, žarnyno peristaltiką, tokiu būdu pagerina virškinimą. Lygiuosius raumenis veikia spazmolitiškai (atpalaiduojančiai) ir skatina tulžies išsiskyrimą.
Indikacijos. Kmynų vaisių arbata vartojama virškinimui gerinti, ji sustiprina virškinimo trakto sekrecinę funkciją ir peristaltiką, taip pat sumažina rūgimo ir puvimo procesus žarnyne. Tai švelni priemonė viduriuojant, ypač vaikams. Jais gydomas ir vidurių užkietėjimas, pūtimas, nes mažina dujų kiekį žarnyne. Taip pat juo gydomas anacidinis gastritas, dispepsija, tulžies ir kasos uždegimas, lėtinis bronchitas.
Be to, liaudies medicina kmynų arbatas rekomenduoja vartoti kūdikius maitinančioms mamoms kaip pieno liaukų veiklą skatinančią priemonę. Iš vaisių gaunamas eterinis aliejus, kuris vartojamas vaistiniams preparatams aromatizuoti.
Šaltinis – sveikas.lt