Pasak specialistų, kaip ir žmonėms dažnai vartojant antibiotikus, taip ir šveičiant savo aplinką stipriais dezinfekuojančiais valikliais, kyla rizika, kad bakterijos taps jiems atsparūs.
Dažnai kūdikius ir mažus vaikus auginančios mamos stengiasi itin kruopščiai išvalyti ir sterilizuoti aplinką, plauna kiekvieną vaiko nuo žemės paimtą daiktą.
Tačiau dėl to vaikams kyla dar didesnė rizika susirgti ir tapti agresyvesnių, atsparesnių bakterijų taikiniu. Be to, buityje naudojami cheminiai valikliai vis dažniau tampa ir alergijų priežastimi.
Per dažnas stiprių cheminių valiklių naudojimas namų priežiūrai neatneša naudos, netgi gali pakenkti. Jei savo aplinkoje bandysime išnaikinti visas bakterijas, netapsime sveikesni, atvirkščiai, susilpninsime savo imunitetą ir sudarysime sąlygas daugintis cheminiams preparatams atsparioms bakterijoms.
Pateikiame keletą patarimų, kai valyti namus, kai juose yra mažas vaikas:
-
Pasirūpinkite, kad nešvara nepatektų į namus. Paprasčiausi sprendimai, kaip nusivalyti kojas prieš žengiant į namus ir nusiauti batus dar prieškambaryje, gali būti efektyviausi. Mažiau prinešite purvo į namus, rečiau juos reikės valyti.
-
Nevalykite namų, kai šalia yra vaikas. Tai gali atrodyti lyg neįveikiama užduotis, tačiau kur kas saugiau naudoti valiklius, kai vaikas yra kitame kambaryje, o ne valgo šalia jums purškiant valiklį.
Taip pat skaitykite: Švaresnis namų oras. 15 gerų patarimų
-
Atsisakykite antibakterinio muilo. Nors jie labai populiarūs, paprastas muilas ir vanduo bakterijas įveikia taip pat gerai. Antibakteriniuose muiluose ne tik yra žmogaus organizmui nereikalingų cheminių medžiagų, bet ir jo ilgalaikis vartojimas didina atsparių patogeninių bakterijų atsiradimo riziką.
-
Pasitelkite paprasčiausias medžiagas. Skamba kaip iš serialo „Namelis prerijose“, bet geriamoji soda su muilu gali būti neblogas valiklis, o atskiestas actas tiks langams valyti.
-
Buteliukų virinti 21-ame amžiuje būtinybės nėra. Dalis žmonių vis dar naudojasi senuoju butelių dezinfekavimo metodu – virinimu, tačiau svarbu žinoti, jog šiuolaikinių technologijų dėka yra sukurti specialūs indų plovikliai, skirti vaikiškiems buteliukams, indeliams, stalo įrankiams ir ant žemės besivoliojantiems barškučiams ar kramtukams (žaisliukams) plauti. Šie plovikliai yra švelnūs ne tik motinos rankoms, bet ir saugūs mažiesiems, nes jų sudėtyje nėra sintetinių medžiagų, kvapiklių ar dažiklių. Be to, šiais plovikliais indus švarinti galės ir mažieji – net ir neišskalavus indų pakankamai gerai, papildomai perskalauti nereikės.
-
Pliušiniai žaislai taip pat gali būti draugiški. Daugelio mamų galvos skausmas – vaikų mylimi pliušiniai žaisliukai, kurie, deja, yra dulkių kaupimosi šaltinis namuose. Siekiant išvengti galimos alerginės reakcijos, kurią iššaukia dulkės, patartina visus pliušinius žaislus išpurkšti antialergeniniu purškikliu. Šis unikalus produktas apsaugos visus namus nuo dulkių erkučių – jį galėsite purkšti ant tekstilinių baldų, čiužinių, patalynės, kilimų, automobilių sėdynių ir kt.
-
Rinkitės saugesnius valiklius. Prieš pirkdami valiklius, pasidomėkite jų sudėtimi ir aktyviųjų medžiagų koncentracija. Visi valikliai, naudojami buityje, turi būti saugūs, kadangi ropojantis ir šliaužiojantis mažasis gali pasiekti net ir atokiausias namų kerteles. Probiotikų pagrindu pagaminti valikliai, turint mažąjį, yra gera išeitis. Probiotiniai valikliai sukuria natūralią mikrobiologinę terpę, kuri leidžia vaikams prisitaikyti prie aplinkos.
Parengta kartu su projekto partneriu