Vargo ieškoti Afrikoje nereikia: Lietuvos kaime – XIX amžiaus realijos

Dešimt vaikų auginanti šeima iš Vilkaviškio rajono šiemet sulaukė tikro Kalėdų stebuklo – dovanų gavo kumelę. Ši daugiavaikei šeimynai – tikras išsigelbėjimas: vėl bus galima atsivežti vandens, o jeigu užpustytų, pasiekti mokyklinį autobusiuką galės kumelės traukiamu vežimu.
Su 9 broliais auganti Laura miega virtuvėje, nes kambariuose per kelis aukštus miega berniukai
Su 9 broliais auganti Laura miega virtuvėje, nes kambariuose per kelis aukštus miega berniukai / I. Marozaitės nuotr.
Temos: 3 Kalėdos Šeima Lidl

49 metų Laima ir šešeriais metais vyresnis Giedrius gyvena netoli Vištyčio miestelio, 48 kv. m. sename griūvančiame namelyje. Šeimoje gimė 10 vaikų. Vyriausiajam yra 22-eji, pagrandukui – vos 4. Su 9 broliais auganti 14-metė Laura miega virtuvėje, nes kambariuose per kelis aukštus miega berniukai.

I. Marozaitės nuotr./Vargano namelio sienų lentynos pilnos knygų
I. Marozaitės nuotr./Vargano namelio sienų lentynos pilnos knygų

Tėvai – nė karto nesusipykę

Lentynos ant vargano namelio sienų pilnos knygų. Laima sako, kad jaunystėje vertingiausia dovana jai buvo knyga. Jiedu su vyru visada mėgo skaityti. Ir vaikai laisvalaikį neretai leidžia su skaitiniais. „Tik jiems jau norisi naujesnių knygų, todėl gerai, kad mokykloje yra biblioteka“, – priduria Laima.

23 metus kartu gyvenanti pora sako, kad pyktis niekada nebuvo pagrindo. „Kai myli vienas kitą, taigi ir pyktis nesinori, juolab vaikai visad šalia, negalėčiau prie jų ir balso pakelti“, – juokiasi Laima.

I. Marozaitės nuotr./23 metus kartu gyvenantys Laima ir Giedrius sako, kad pyktis niekada nebuvo pagrindo
I. Marozaitės nuotr./23 metus kartu gyvenantys Laima ir Giedrius sako, kad pyktis niekada nebuvo pagrindo

Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė sako, kad tokių šeimų Lietuvoje yra nemažai. „Nereikia Afrikos, kad pamatytum tikrą skurdą. Ir neteisinga manyti, kad skurdo šaknys yra smurtas ar alkoholis – tai netiesa. Šiai šeimai alkoholis ar kitos priklausomybės yra svetimos“, – pasakoja R. Dičpetrienė.

Arklio vagystė paralyžiavo

Savo ūkį turinti šeima pragyvena iš to, ką užsiaugina. Šeimos pajamos itin kuklios – užsidirbti nėra kur, o ir tėvo stuburo problemos neleidžia dirbti visu pajėgumu. Ir, negana to, pavasarį kažkas pavogė neįkainojamą pagalbininką – arklį. Be jo nėra galimybių atsivežti vandens. Su arkliu vaikai pasiekdavo ir plentą, kur jų laukdavo mokyklinis autobusiukas.

Šalia namų yra šulinys, tačiau jo vandens negeria net gyvuliai, todėl vandens visai šeimai reikia atsivežti arba iš kaimynų, arba iš mamos, kuri gyvena 4 km atstumu. Organizacija „Gelbėkit vaikus“ prieš Kalėdas surinko lėšų ir už beveik 2 000 eurų šeimai nupirko kumelę.

I. Marozaitės nuotr./10 vaikų auginanti šeima šiemet sulaukė tikro Kalėdų stebuklo – dovanų gavo kumelę
I. Marozaitės nuotr./10 vaikų auginanti šeima šiemet sulaukė tikro Kalėdų stebuklo – dovanų gavo kumelę

Laima pasakoja, kad auginti tiek vaikų nėra sudėtinga – didesni padeda mažesniems. O trys vyriausieji jau išsikraustė, tačiau ir besimokydami padeda tėvams, dažnai atvažiuoja. Išmaitinti tokią šeimą nėra lengva užduotis – vien pusryčiams reikia trijų batonų. Labiausiai vaikai mėgsta kugelį ir cepelinus.

Prie jūros – su mokykla

Paklausta, kada paskutinįkart buvo prie jūros, Laima prisipažįsta – jaunystėje tikrai buvusi. Moteris džiaugiasi, kad vyresni vaikai su mokykla buvo ne tik pajūryje, bet ir delfinariume.

Neseniai atliktas Lietuvos vaikų tyrimas parodė, kad dėl sunkiau gyvenančių šeimų pergyvena ne tik jose augantys vaikai, bet ir jų draugai.

„Gelbėkit vaikus“ užsakymu tyrimų bendrovės „Spinter tyrimų” atliktas reprezentatyvus tyrimas „Jaunas balsas 2017“ atskleidė, kad per 15 proc. vaikų pastaruoju metu patyrė̇ nerimą dėl to, kad šeima neturės pakankamai pinigų poreikiams patenkinti. Gerokai daugiau vaikų nurodė, kad yra neabejingi vaikams iš sunkiau besiverčiančių šeimų.

„Labai būna liūdna, kai organizuojama klasės išvyka ar kelionė ir kažkuris mokinys nevažiuoja dėl to, kad tėvai negali sumokėti. Tada galvoju — mes linksminsimės, pramogausim, daug pamatysim, o jis — ne“, — tyrimo metu sakė vienas iš vaikų.

„Gelbėkit vaikus“ vadovė R. Dičpetrienė sako, kad tokio tyrimo reikėjo, kad galėtumėme atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad net ir sėkmingose šeimose gyvenantys vaikai sielojasi dėl draugų, kurie auga sunkumus išgyvenančiose šeimose.

Vaikų dienos centrai – reikalinga grandis

„Apie 20 tūkst. Lietuvos vaikų kasdien reikia pagalbos tam, kad jie būtų pakankamai pavalgę, pagal sezoną apsirengę, kad galėtų gyventi pilnavertį jų bendraamžių gyvenimą, kad būtų išklausyti ir suprasti. Ir nors Lietuvoje veikia per 300 vaikų dienos centrų, kuriuos kasdien lanko daugiau nei 5 tūkst. vaikų, tai dar tik lašas jūroje. Kad padėtume visiems vaikams, kuriems reikia pagalbos, Lietuvoje reikėtų įsteigti dar apie 500 vaikų dienos centrų“, – teigia „Gelbėkit vaikus“ vadovė. Anot jos, tik tuomet galėsime svajoti apie Lietuvą be globos namų.

Daugeliui šeimų vaikų dienos centrai, kur suteikiama pagalba ne tik vaikui, bet ir visai šeimai, yra vienintelis išsigelbėjimas. R. Dičpetrienė pripažįsta, kad be rėmėjų ir geranoriško Lietuvos žmonių palaikymo dienos centrai neišsilaikytų.

Šiemet bendrovė „Lidl Lietuva“ pradėjo ilgalaikį nacionalinį paramos projektą „Už saugią aplinką mūsų vaikams“. Prekybos tinklas tapo vienu didžiausių vaikų dienos centrų rėmėju ir jungiasi prie Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“.

Nuo šiol „Lidl Lietuva“ ne tik pati stiprins nevyriausybinių organizacijų „Gelbėkit vaikus“, „Lietuvos Caritas“ ir Maltos ordino pagalbos tarnybos vaikų dienos centrų veiklą, teikdama jiems finansinę paramą bei produktus, bet ir kvies į šį projektą įsitraukti šalies gyventojus.

Prisidėti nesudėtinga: užsukus į „Lidl“ grąžinti užstato sistemos ženklu pažymėtų pakuočių į taromatą, bus galima sukauptą užstatą skirti vaikų dienos centrus valdančioms organizacijoms. Gyventojų paaukotų pinigų sumą bendrovė savo ruožtu padvigubins. Šitaip renkama parama gavėjus, vaikų dienos centrus valdančias organizacijas, pasieks kiekvieną metų ketvirtį.

Su tyrimo „Jaunas balsas 2017“ rezultatais galima susipažinti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai