Apie vestuves Maldyvuose ant jūros kranto svajoja ne viena įsimylėjėlių pora. Tačiau tokios tuoktuvės – ne kiekvieno kišenei.
Puikiausia alternatyva – vedybos savame, Lietuvos, pajūryje. Galimybė santuoką registruoti pasirinktoje vietoje, jeigu tai neprieštarauja viešajai tvarkai, nekelia pavojaus gyvybei ar sveikatai, mūsų šalyje galioja jau nuo 2009 m. rugsėjo 1 d. Tai jauniesiems atsieina papildomus 62 eurus.
Tiesa, panorę susituokti ant smėlio, ypač vasaros metu, privalės susitaikyti su nepažįstamų smalsuolių, vilkinčių tik maudymosi kostiumėlius, gausa. Rankšluosčiais mojuojantys poilsiautojai įsiamžins vestuvių filmuke, nuotraukose, patys puls fiksuoti intymios ceremonijos akimirkų. Privačių pliažų, kokių apstu tolimose užsienio šalyse, pas mus nėra.
Atsisakyti tuoktuvių Lietuvos pajūryje minties verčia ir neprognozuojami orai. O kur dar aukštesnės paslaugų kurorte kainos. Nakvynę svečiams rasti taip pat nebus taip paprasta – daugelis nelinkę nuomoti kambario vienai nakčiai, ypač liepos mėnesį.
Santuokas Baltijos jūros pakrantėje labiau renkasi tokios poros, kurių vienas iš besituokiančių – užsienio šalies pilietis.
Pliaže susituokti labiau linkę užsieniečiai
Pasak Palangos miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Žanetos Žulkuvienės, santuokas Baltijos jūros pakrantėje labiau renkasi tokios poros, kurių vienas iš besituokiančių – užsienio šalies pilietis. Štai neseniai ant Palangos smėlio susituokė indės ir lietuvio pora. Santuokos ceremonija buvo tiesiogiai transliuojama Indijoje susirinkusiems nuotakos giminaičiams, vertėjavo vertėjas. Lietuvos paplūdimyje – „Havanos“ baro teritorijoje, šiemet vedė ir kinas. Smalsuolių netrūko. Juk viešos vietos neaptversi.
Dažniausiai Palangoje tuokiasi tie, kurie vienaip ar kitaip yra susiję su šiuo kurortu, tačiau anksčiau egzistavusios būtinybės bent vienam iš besituokiančių būti registruotam šiame mieste, nebeliko. Anot Palangos miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos pavaduotojos Vilmos Vaitkuvienės, yra tokių, kurie nemėgsta Vilniaus santuokų rūmų. Jiems mielesnis medinis Palangos Civilinės metrikacijos skyriaus namukas. Jauku, ramu.
Ne visi juk, ypač tie, kurie tuokiasi tik artimiausiųjų rate, pageidauja Kurhauzo rūmų.
Niekas dar nesituokė ant tilto
Nusprendę susituokti Palangoje, priesaikos žodžius dažniausiai ištaria Birutės parke esančioje rotondoje, pušų apsuptoje „Vilos Komodos“ terasoje, ant Birutės kalno esančiame „balkonėlyje“, iš kurio atsiveria gražus ir romantiškas vaizdas į jūrą.
Neretai jaunųjų apsisprendimą nulemia jiems svarbi vieta, kurioje galbūt vyko pirmasis pasimatymas ar sužadėtuvės, pvz., Šventosios molas, pasvirusi pušelė ant kopos.
Pasitaiko ir netradicinių santuokos registravimo vietų, pvz., privati vila, nuosavos sodybos teritorija. O kartais, anot V.Vaitkuvienės, tuokiamasi ir kokios tėvų namuose vykstančios šventės metu. Tokiu būdu norima artimiesiems padaryti staigmeną.
„Įdomu tai, kad per dešimtmetį niekas nepanoro susituokti ant Palangos simbolio – jūros tilto. Taip, smalsuolių ten neišvengsi – daug poilsiautojų, žvejų. O ir didelis vėjas suveltų jaunosios šukuoseną. Jaunieji gal išsigąsta, kad nešti reikės jaunąją per tiltą. Tiek šimtų metrų – ne juokas“, – šyptelėjo 13 metų santuokas kurorte registruojanti V.Vaitkuvienė.
Palangoje populiaru tuoktis ne savaitgalį, o eilinę darbo dieną (nuo pirmadienio iki ketvirtadienio). Tuomet kurorte mažiau poilsiautojų, lengviau rasti nakvynę svečiams, užsakyti šventei vietą. Populiariausi tuoktuvėms mėnesiai – rugpjūtis ir rugsėjis. Šiuo metu registruoti santuokos jau nebeįmanoma rugsėjo 7 bei 21 dienomis – nebėra laisvų vietų. Liepa – mažiau populiarus santuokoms Palangoje mėnuo.
„Nuo rugsėjo pabaigos iki gegužės pradžios tuoktuvių po atviru dangumi neregistruojame. Žiemą susituokti kopose ar ant jūros kranto nėra įmanoma – labai šalta. O štai sezono metu paplūdimyje santuokų netrūksta. Ištiesiami kilimai, papuošiamos arkos, sudedamos kėdės, įrengiamas apšvietimas. Apie vedybų prašmatnumą dažnai galima spręsti iš gėlių gausos.
Privačiausia tuoktuvėms vieta – ties „Auskos“ vila. Ten sutinkama mažiau poilsiautojų. Vis dėlto, Birutės parke vykstančios santuokos daug gražesnės už tas, kurios vyksta pliaže. Ant Birutės kalno užlipti yra reikalų, tad ten ir pašalinių mažiau“, – tendencijas atskleidė V.Vaitkuvienė.
Paprašė saugoti jo mamą
Paklausta, ar žinomi Lietuvoje veidai dažnai renkasi vestuves Palangoje, pašnekovė atsakė neigiamai. Garsenybės prisibijo, kad eiliniai smalsuoliai paviešins jų šventės akimirkas. O ar su maudymosi kostiumėliais kas nors jau tuokėsi paplūdimyje?
„Ne, taip dar nebuvo. Vieni norėjo gegužės pradžioje susituokti vandenyje – matė salelę, prašė bristi iki jos. Nesutikome – kojos stingsta. Kiti klausė, ar „nersime“, – norėjo susituokti po vandeniu“, – šyptelėjo Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotoja.
Pasiteiravus, ar ateis metas, kai ir kunigai tuoks ne tik bažnyčioje, o kur nors gamtoje, V.Vaitkuvienė patikino, kad to daryti neleidžia vyskupas. Tiesa, būta, kad kapelionas atvyko palaiminti jaunųjų, kurie pasirinko išvykstamąją santuokos registraciją viešbutyje, žiedų.
„Kartą gal tik buvo, kad dėl prastų orų atšaukė suplanuotą santuokos registraciją po atviru dangumi. O štai kiti nekreipia į tai dėmesio – tuokėsi su skėčiais, saugančiais nuo krentančių ledukų. Labai stipri liūtis buvo. Tik susituokė – saulė išlindo. Šiaip sekasi Palangoje besituokiantiems su orais. Tiesa, jaunosios retai iššoka iš batelių ir tuokiasi basos ant smėlio“, – teigė V.Vaitkuvienė.
Būta ir tokių santuokų, kai jaunieji gamtoje ištaria lemtingąjį „taip“ ir skuba tiesiai į oro uostą. Svečiai lieka vieni šventės švęsti.
„Dažnai jaunieji pasiruošia vienam kitam priesaikas, tačiau susijaudina ir nieko nepasako. Arba sako ir apsiverkia. Ką gražiausia esu girdėjusi vestuvių metu? Kai lydėdamas mamą, kuri tuokėsi antrą kartą, prie altoriaus, jos mažametis sūnus pasakė būsimam patėviui: „Saugok mano mamą“. Šis atsakydamas paspaudė berniukui ranką“, – prisiminimais pasidalijo pašnekovė.
Viena pora tuokėsi ir skyrėsi 4 kartus
Paklausta, ar dažnos antros bei trečios santuokos, V.Vaitkuvienė atsakė teigiamai. Vienas palangiškis, kuriam dar nebuvo nė 50-ties metų, tuokėsi jau penkis kartus.
Vienas palangiškis, kuriam dar nebuvo nė 50-ties metų, tuokėsi jau penkis kartus.
„Viena pora tarpusavyje tuokėsi keturis kartus. Išsiskiria ir vėl tuokiasi“, – šyptelėjo Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos pavaduotoja.
Vyriausi jaunieji, kuriuos V.Vaitkuvienei teko tuokti, buvo sulaukę gal 85-erių metų amžiaus. Tuos, kurie nori atnaujinti santuokos įžadus, Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojos dažniausiai siunčia tai daryti į bažnyčią.
„Pasitaiko ir tokių, kurie nori skirtis nuo vedybų praėjus vos metams ar kiek daugiau. Šiemet gal penkios tokios poros buvo. Dažniausiai tai nutinka antrą kartą gyvenime susituokusiems asmenims. Labai jauni asmenys – 16 ar 18 metų, jau nebesituokia, kaip anksčiau. Vyrauja „išlauktos“ santuokos. Dabar dažni jaunieji, gimę 1991–1993 metais, ar vyresni“, – patikino V.Vaitkuvienė.
Ji paatviravo atskirianti, kurios poros tuokiasi iš meilės, o kurios... Viską išduoda žvilgsniai, prisilietimai. Būna jaunųjų, net rankos vienas kitam negalinčių paduoti.
Peržvelgus trejų metų statistiką, galima teigti, kad santuokų skaičius Palangoje išlieka panašus: 2017 metų sausio – birželio mėnesiais buvo užregistruotos 132 santuokos (iš jų – 20 išvykstamosios), 2018 metais – 102 santuokos (iš jų – 16 pasirinktoje vietoje), 2019 metų sausio – liepos mėnesiais (iki rugpjūčio 6 dienos) jau yra užregistruotos 132 santuokos. 15 jaunųjų porų tuokėsi ne Civilinės metrikacijos skyriuje.