Vitaminas, kuris būtinas nėščiai moteriai, kad kūdikis gimtų sveikas

Net neabejojame, jog žinote, kaip svarbu nėštumo metu tinkamai maitintis, elgtis, neužteršti savo aplinkos negražiais vaizdais, neįsileisti į galvą niūrių minčių. Tas laukimas, kai nešiojate kūdikį po krūtine, yra stebuklingas. Todėl itin svarbu pasirūpinti gyvybe, padaryti viską, kad kūdikis į pasaulį ateitų sveikas.
Nėščia moteris
Nėščia moteris / Shutterstock nuotr.

Vitaminas D nėštumo metu

Pastaraisiais metais gydytojai ir mokslininkai vitaminui D skiria itin daug dėmesio. Ypač jis svarbus besilaukiančioms moterims. Šio vitamino trūkumas nėštumo metu gali lemti, kad moteriai išsivystys preeklamsija (eklampsija – tai nėščių moterų liga, kuriai būdingi traukulių priepuoliai ir alpimas; preeklampsija – būklė prie eklampsiją). Taip pat labai didelė tikimybė, kad vitamino D trūkumas persiduos ir kūdikiui, kas gali lemti rachito išsivystymą.

Jūsų kūnui vitaminas D reikalingas, kad palaikytų reikiamą kiekį kalcio ir fosforo, kurie svarbūs kūdikio kaulų ir dantų vystymuisi. Vitamino D deficitas gali lemti lėtesnį kūdikio vystymąsi ir skeleto deformacijas. Taip pat tai gali turėti įtakos kūdikio svoriui. Šis vitaminas labai svarbus ir maitinančioms mamoms.

Vitamino D trūkumas nėštumo metu persiduoda ir kūdikiui, o tai gali sukelti rachitą, netinkamą kaulų augimą ir hiperkalcemiją, žinomą kaip Viljamso sindromas, lemiantis netaisyklingą fizinį vystymąsi. Ir tai gali turėti padarinių: mokslininkai mato sąsajas, kad vitamino D trūkumas nėštumo metu gali daryti įtaką netinkamam kaulų vystymuisi ir sutrikdyti imuniteto padarinius nuo gimimo iki brandos. 

Pačiai moteriai šio vitamino deficitas nėštumo metu gali sukelti komplikacijų, pavyzdžiui, preeklampsiją ar sudėtingą gimdymą. Pitsburgo visuomenės sveikatos universiteto mokslininkų atliktas tyrimas rodo, kad jei moteriai trūksta vitamino D pirmosiomis 26 nėštumo savaitėmis, tai gali turėti didelę įtaką preeklampsijos išsivystymui. Tai grėsminga liga, kuri sukelia kraujospūdžio ir baltymų šlapime padidėjimą, o tai komplikuoja nėštumą.

Vitamino D dienos norma

Didžiosios Britanijos nacionalinė mokslų akademija rekomenduoja, kad besilaukiančiai moteriai vitamino D dienos norma turėtų būti 200IUs (5 mikro gramai) kiekvieną dieną, jei ji pakankamai nebūna saulėje (vitaminą D kūnas pats gamina, kai gauna ultravioletinių spindulių). Dauguma ekspertų mano, kad šio kiekio nepakanka, ir kyla daug ginčų, ar apskritai nėščiosioms galima vartoti papildus.

Mokslininkų atliktas tyrimas rodo, kad jei moteriai trūksta vitamino D pirmosiomis 26 nėštumo savaitėmis, tai gali turėti didelę įtaką preeklampsijos išsivystymui.

Londono vaikų sveikatos instituto specialistai kelia daug diskusijų šia tema. Nors jie pripažįsta, kad besilaukiančioms moterims vitaminas D gyvybiškai svarbus, tačiau nėra vieningos nuomonės dėl papildų vartojimo. Jie teigia, kad moteris privalo būti informuota apie vitamino D trūkumo rizikas, tačiau yra pati atsakinga už sprendimus, kokiais būdais jo gauti ir patys nerekomenduoja vartoti papildų.

Šio instituto mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu nustatė, kad ryšys tarp vitamino D trūkumo ir nėštumo metu kylančių rizikų besilaukiančiai mamai bei jos kūdikio sveikam formavimuisi yra nepaneigiamas. Ypač šio vitamino trūksta žiemos ir pavasario metu. Ir tai nutinka dėl reto buvimo saulėje, ultravioletinių spindulių stokos bei netinkamos mitybos.

Vitamino D šaltiniai

Pagrindinis vitamino D šaltinis – ultravioletiniai spinduliai. Tai vienintelis vitaminas, kurį mūsų organizmas gali pasigaminti pats, būnant saulėje. Kasdien gaunant pakankamą kiekį ultravioletinių spindulių, organizme vyksta sudėtingi procesai, kurių metu sintetinamas vitaminas D, o vėliau jo dėka įsisavinamas kalcis, fosforas, teigiamai veikiama endokrininė sistema. Mokslininkai teigia, kad apie 80 proc. vitamino gaunama būtent dėl ultravioletinių spindulių.

Nedidelius kiekius šio vitamino taip pat galima gauti iš menkių kepenėlių aliejaus, riebios žuvies,  kiaušinių, grūdinių kultūrų. Tačiau iš maisto organizmas negali įsisavinti reikiamų normų.

Vitamino D nauda

Vitaminas D svarbus ne tik besilaukiančioms moterims ir jų kūdikiams. Pastaruoju metu atlikti tyrimai įrodo, kad D vitaminas padeda apsisaugoti nuo daugelio rimtų ligų, tokių kaip pirmojo tipo diabetes, išsėtinė sklerozė, reumatoidinis artritas, osteoporozė, vėžio (ypač gaubtinės žarnos) bei aukšto kraujo spaudimo.

Taip pat šis vitaminas yra būtinas sveikiems kaulams ir dantims. Vidutiniškai vienai moteriai iš 10 nustatomas vitamino D trūkumas. Nėštumo metu ši statistika dar pablogėja – vidutiniškai vienai moteriai iš 4 trūksta šio vitamino.

Kaip pasitikrinti D vitamino kiekį

Paprasčiausias būdas – paprašyti savo šeimos gydytojo, kad atliktų kraujo tyrimą vitamino D kiekiui jums ar jūsų kūdikiui nustatyti.

Žinant vitamino D kiekį, telieka pasirinkti tinkamiausiu būdus, iš kur jo gauti. Kai oras saulėtas, užtenka keleto minučių per dieną, kad jūsų ar kūdikio organizmas pasigamintų reikiamą kiekį šio  vitamino. Tik tokiu atveju turi būti tam tikri atviri odos plotai, kad juos pasiektų ultravioletiniai spinduliai – rankos, veidas ir pan.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų