7. Nesiek tobulybės
Emocinis stresas, kurį sukelia tobulybės siekimas ir nuolat persekiojanti nesėkmės nuojauta, tampa pavojingų psichologinių sutrikimų priežastimi.
Jei nori atsikratyti perfekcionizmo, turi suvokti, kas verčia elgtis nepriekaištingai. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kas neatitinka tavo įsitikinimų arba jiems prieštarauja. Pavyzdžiui, jeigu namie stengiesi tobulai atlikti visus ruošos darbus tikėdamasi, kad šeima tai įvertins, bet niekas nė nepastebi, nebesistenk dėl kitų, daryk tik tai, kas tau pačiai atrodo naudinga ir reikalinga. Pagalvok, ką galėtum pakeisti savo gyvenime, ką galėtum daryti kitaip ir dėl ko pasijustum geriau. Tik supratusi, ko tau trūksta arba kaip turėtum keistis, galėsi nukreipti savo energiją ta linkme.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kankina rudeniškas slogutis? 14 patarimų, kaip praskaidrinti sau nuotaiką
8. Pasirūpink, kad nepristigtum laimės hormonų
Laimės jausmas kur kas labiau priklauso nuo to, kas vyksta tavo viduje. Ir net likimo posūkiai ir vingiai – artimo žmogaus netektis ar laimėjimas loterijoje – mažai veikia subjektyvųjį laimės jausmą.
Laimės receptai
Kad laimės jausmas būtų patvaresnis, psichologai rekomenduoja:
- lavinti bendravimo įgūdžius;
- užmegzti daugiau artimų, nuoširdžių santykių;
- susigalvoti prasmingą tikslą ir mėgautis kiekvienu žingsneliu, priartinančiu prie jo;
- pastebėti mažus dalykus ir jais džiaugtis (mėnesiena, pirmu žiedu, vaiko šypsena);
- įsivaizduoti gražią ateitį;
- būti gamtoje;
- padėkoti kam nors – bent jau mintyse;
- būti gerai aplinkiniams;
- nežeminti kito žmogaus, neironizuoti ir nesišaipyti.
9. Nebijok apkalbų
Pavydėti ir džiaugtis kitų nesėkme negražu, o štai kartais ką nors apkalbėti netgi naudinga – taip tvirtina psichologai. Taip atsikratoma neigiamų emocijų, sužinoma pašnekovo nuomonė, patenkinamas smalsumas, gaunama daugiau informacijos.
TAIP PAT SKAITYKITE: 18 dalykų, kuriuos kūrybingi žmonės daro kitaip
Iš to, kokios apkalbos labiausiai nepatinka ar net žeidžia, gali geriau pažinti save. Pasvarstyk, kodėl negali ramiai kai kurių apkalbų klausytis, joms pritarti, o gal net bjauriesi tokia „liežuvio mankšta“. Nusiraminus reikėtų pagalvoti apie priežastį, kuri išprovokavo tokias stiprias emocijas. Gal įniršis išgirdus, kaip kas nors, pats būdamas toli gražu neidealus, aptarinėja kito trūkumus, padės pamatyti, kad ir pati nori visiems ir visada atrodyti ideali.
10. Flirtuok su rudeniu
Flirto paskirtis – parodyti, kad patinkate vienas kitam. O kaip flirtuoti su kone prasčiausią reputaciją turinčiu metų laiku, kai viskas aplinkui vysta, tolsta, temsta, šąla, drumsčiasi? Ką daryti, kad susigrąžintum vasaros energiją ir praskaidrintum rudens dieną?
Būk aktyvi. Judėjimas ir saulės šviesa skatina laimės hormono serotonino gaminimą.
Palįsk po dušu. Šiltos vandens srovės energiją, užliejusią kūną, išsaugok apsipildama šaltu vandeniu. Įrodyta, kad po tokios terapijos retai kas nepajunta energijos antplūdžio.
Pažaisk su augintiniu. Ne tik jis – ir tu jausiesi energingesnė ir laimingesnė.
Dažniau apsikabink su artimu žmogumi. Bėgant metams apsikabinimų poreikis net didėja.
Dieną pradėk pasipuošusi. Psichologai teigia, kad moterys, kurios puošiasi ilgai ir kruopščiai, jaučiasi daug laimingesnės nei tos, kurioms įšokti į išeiginius drabužius tereikia keliolikos minučių.
Atkreipk dėmesį į savo laikyseną. Kūnas ir siela glaudžiai susiję, todėl įtempk pilvo raumenis, išlygink kaktą, pakelk galvą, ištiesink pečius ir nugarą – iš karto pajusi, kad energija laisviau teka kūnu, neigiamos mintys dingsta.
Klausykis muzikos. Tai – puiki pradžia bėgti emocinio pakilimo taku.
Anksčiau kelkis. Nuo rudens depresijos labiau kenčia vadinamosios pelėdos. Keltis reikia praėjus 5–6 minutėms nuo pabudimo, nes jei paskui apims miegas ir atsikelsi vėlai, būsi nedarbinga ir neaktyvi.
Gerk žolelių arbatą. Jei į ilgą rudens vakaronę atsliūkins neprašytas svečias – nerimas, pavaišink jį žolynų arbata: apynių, melisų ir ramunėlių. Šios žolelės veikia raminamai, atpalaiduoja ir padeda šalinti šlakus.
Visoms moterims noriu palinkėti nepasiduoti rudens melancholijai. Yra laikas švęsti ir laikas, skirtas ramybei ir apmąstymams. Be pavasario nebūtų vasaros, be vasaros – rudens. Todėl ar verta kurį nors metų laiką sureikšminti?
Edita Čekuolienė, „Flirtas su rudeniu“, leidykla „Tyto alba“, 2013 m.