6. Aliejus
Ne veltui alyvuogių aliejus yra vadinamas jaunystės ir grožio eleksyru. Polinesočiosios riebalų rūgštys greitina medžiagų apykaitą, o antioksidantai stabdo senėjimą. Vitaminas E stimuliuoja hormonų veiklą ir yra puiki profilkatinė priemonė nuo mastito. Be to, veikliosios alyvuogių aliejaus medžiagos maitina plaukus ir odą. Todėl alyvuogių aliejus yra naudingas ne tik salotose, bet ir naminėse kaukėse veidui.
ČESNAKINIO ALIEJAUS PARUOŠIMAS
- Česnako skilteles nulupkite ir sudėkite į nedidelį prikaistuvį. Užpilkite puse puodelio aliejaus. Kaitinkite ant vidutinio dydžio ugnies apie 3 minutes, kol aplink česnako skilteles aliejus ims burbuliuoti. Sumažinkite ugnį ir leiskite virti apie 10 minučių, kol česnakai paruduos. Nuimkite nuo ugnies ir atvėsinkite kambario temperatūroje apie 45 minutes.
SKREBUČIŲ PARUOŠIMAS
1. Prancūzišką batoną supjaustykite nestoromis, apie 0,6 cm storio, riekelėmis. Suguldykite į kepimo popieriumi išklotą kepimo indą ir aptepkite jų paviršių atvėsusiu česnakiniu aliejumi.
2. Įkaitinkite orkaitę iki 120 ˚C temperatūros. Kepkite apteptas batono riekeles apie 10-15 minučių, kol jos visiškai išdžius, taps sausos.
3. Keptuvėje įkaitinkite česnakinį aliejų. Sudėkite orkaitėje išdžiovintas batono riekeles ir apkepkite iš abiejų pusių, kol riekelės sugers aliejų ir taps gražiai auksinės spalvos. Sudėkite paruoštas riekeles į dubenį ir atidėkite į šalį.
SALOTŲ PADAŽO PARUOŠIMAS
1. Iš pradžių nedideliame prikaistuvyje užvirkite vandenį. Panardinkite kiaušinius ir virkite vieną minutę. Iš karto išjunkite ugnį.
2. Į dubenėlį išspauskite dviejų laimų (arba citrinų) sultis.
3. Į kitą dubenėlį sutarkuokite parmezano sūrį.
SALOTŲ PARUOŠIMAS
1. Pašalinkite nuo romėninių salotų tamsius lapus, o nuo likusių nupjaukite apie 5 cm nuo šerdies. Nuplaukite ir gerai nusausinkite – salotos turi būti visiškai sausos ir traškios. Sudėkite salotas į dubenį. Apšlakstykite jas keliais lašeliais alyvuogių aliejaus. Berkite į dubenį šaukštelį druskos ir šaukštelį maltų juodųjų pipirų. Išmaišykite, kad visi salotos lapai tolygiai pasidengtų aliejumi ir prieskoniais.
2. Apšlakstykite salotas laimo sultimis ir vorčesterio padažu. Įmuškite kiaušinius ir vėl išmaišykite salotas, stengsamiesi, kad jos visos tolygiai pasidengtų kreminės tekstūros padažu.
3. Suberkite tarkuotą sūrį ir skrebučius. Ir vėl viską gerai išmaišykite, kad produktai tolygiai pasiskirstytų ir gerai susimaišytų. Visi salotų lapai turi būti pasidengę kreminiu padažu su sūrio drožlėmis.
4. Sudėkite salotų lapus ir skrebučius į lėkštę taip, kad būtų patogu valgyti ir rankomis.
Tekstas Astos Černės
Plačiau skaitykite: Cezario salotos. Nuo A iki...
7. Jogurtas
Kiekviena moters neturėtų pamiršti apie pieno produktus savo racione, ypač apie natūralų jogurtą. Jame esančios gyvosios bakterijos stiprina imunitetą bei palaiko tinkamą žarnyno mikroflorą. Be to, jogurtas yra nepamainomas produktas, jeigu kamuoja dirgliosios žarnos sindromas. Jogurtą galimą valgyti kad ir kiekvieną dieną.
1. Pieną supilkite į prikaistuvį, statykite ant ugnies ir kaitinkite, kol užvirs. Nukelkite nuo viryklės ir palikite vėsti.
2. Kas keletą minučių tikrinkite pieno temperatūrą (tai labai svarbu, nes sukrėtus jogurtą į aukštesnės temperatūros nei 42 C pieną, žus natūralios bakterijos, o jeigu jis bus pernelyg vėsus, nevirs jogurtu) kyštelėdama į jį švarų pirštą. Kai jį galėsite piene išlaikyti maždaug 15 sekundžių, sukrėskite jogurtą ir gerai išmaišykite.
3. Masę sukrėskite į dubenį, uždenkite jį maistine plėvele ir palikite nakčiai šiltoje vietoje.
4. Rytą į jogurtą atsargiai įmaišykite aviečių sunkos ir skysto medaus (pagal skonį), įdėkite nuluptų, smulkintų rabarbarų.
Kulinaro patarimas. Jeigu jums nepatinka medaus jogurtui suteikiamas specifinis prieskonis, galite jį skaninti rudojo cukraus sirupu apšlakstytais rabarbarais.
Pagaminsite per 20 min. (neskaičiuojant brandinimo laiko).
8. Spanguolės
Spanguolėse yra specialių junginių, kurie užkerta kelia infekcijoms šlapimo pūslėje. Spanguolių sultys yra puiki šlapimą varomoji priemonė, o šių uogų nuoviras vartojamas esant aukštam kraujo spaudimui. Spanguolės – galingas antioksidantas, kuris saugo nuo kenksmingo laisvųjų radikalų poveikio ir didina organizmo atsparumą. Sauja šių uogų ar stiklinė sulčių padės išsaugoti jaunystę ir sveikatą.
- Miltus sumaišykite su kepimo milteliais, cukrumi, riešutais ir spanguolėmis.
- Kiaušinius plakite porą minučių, kol išeis šviesi, gelsva masė, įberkite tarkuotą apelsino žievelę.
- Po truputį, nuolat maišydami, suberkite miltų mišinį.
- Tešlą išverskite ant gerai miltuoto paviršiaus ir minkykite vis įberiant miltų, kol nebelips prie rankų.
- Padalinkite į dvi lygias dalis.
- Iš kiekvieno tešlos gabalėlio suformuokite ritinėlį ir kepkite 160 laipsnių orkaiteje ~25–30 min, kol tešla bus iškepus, bet paspaudus: švelni ir minkšta.
- Iškepusią tešlą išimkite ir 10 min. palikite atvėsti.
- Orkaitės temperatūrą sumažinkite iki 150 laipsnių.
- Tada supjaustykite ~1,5 cm gabalėliais, juos išdėliokite skardoje ir dėkite kepti ~10 min. Po to visus sausainius apverskite ir kepkite dar ~10 min. (kraštuose jau ims kietėti kaip džiūvėsiai, bet viduriukai dar bus minkšti, tačiau atvėsę jie taip pat taps kietesni ir traškūs.
9. Riešutai
Riešutai, ypač graikiniai, yra būtini moters organizmui. Ginekologai teigia, kad riešutai yra puiki profilaktinė priemonė nuo krūties vėžio ir nevaisingumo. Šiam tikslui kasdien reikėtų suvalgyti 25 g maltų riešutų su medumi. Be to, graikiniai riešutai kovoja su skrandžio rūgštingumu, kepenų ligomis ir cukriniu diabetu. 2–3 branduolai šių riešutų kasdien pagerins smegenų ir širdies veiklą.
1. Šlauneles išdarinėkite: palikite nesugadintas odeles, o mėsą ir kaulus išimkite. Kaulo palikite tik apie 2 centimetrus (prie galo šlaunelės).
2. Mėsą labai smulkiai supjaustykite ar stambiau sumalkite. Sumaišykite su kiaušiniu, džiūvėsėliais, išmirkytomis razinomis ir graikiniais riešutais, pagardinkite pipirais, druska, smulkintu česnaku ir prieskoniais.
3. Šio įdaro prikimškite šlaunelių odeles ir subadykite adata, kad kepant nesutrūktų. Šlauneles apvoliokite kiaušinio plakinyje, paskui džiūvėsėliuose ir pakartokite dar sykį. Sudėkite šlauneles į kepimo popieriumi ar folija išklotą skardą, apšlakstykite aliejumi ir kepkite 180 laipsnių orkaitėje 30–40 minučių. Kepdami nuolat patepkite aliejumi ar išsiskyrusiomis sultimis.
Knyga „Viskas iš faršo“ |
Receptas iš knygos „Viskas iš faršo“, kulinarė Asta Žvikienė
10. Šokoladas
Remiantis tyrimais, juodasis šokoladas ne tik suteikia džiaugsmo, palengvina priešmenstruacinį sindromą, bet ir yra galingas afrodiziakas. Be to, šokolade yra magnio, kuris gerina atmintį ir didina atsparumą stresui. Viena vertingiausių šokolado savybių – gebėjimas pakelti nuotaiką. Suvalgykite šio skanėsto ne daugiau kaip 25 g per dieną – džiaugsitės ne tik gera nuotaika, bet ir puikia figūra.
Kaip kepti keksiukus
- Įkaitinkite orkaitę iki 180 ºC temperatūros. Pasiruoškite 16 standartinio dydžio keksiukų formelių.
- Į dubenėlį sudėkite gabalėliais sulaužytą juodąjį šokoladą ir gabėliais supjaustytą sviestą. Dubenėlį statykite ant prikaistuvio su verdančiu vandeniu (taip, kad dubenėlio dugnas neliestų vendens), t. y. padarykite „garų vonelę“.
- Kaitinkite šokoladą ir sviestą maišydami, kol gausite vientisą masę. Atidėkite į šalį. Dubenyje sumaišykite miltus, kakavos miltelius, kepimo miltelius ir druską.
- Kitame dubenyje kiaušinius išplakite su cukrumi iki purios masės.Į kiaušinių masę supilkite atvėsusį šokoladą, vanilės ekstraktą, jogurtą ir išplakite iki vientisos masės.
- Į plakinį suberkite miltų mišinį ir lengvai išmaišykite, kol neliks sausų miltų. Nepermaišykite.
- Paruoštą tirštą tešlą paskirstykite į kepimo formeles.
- Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 15–20 minučių, kol keksiukai iškeps. Patikrinkite mediniu pagaliuku – įkištas ir ištrauktas iš kepinio centro jis turi būti švarus.
- Išimkite keksiukus iš orkaitės ir atvėsinkite ant grotelių.
Paruoškite įdarą
- Grietinėlę supilkite į vidutinio dydžio prikaistuvį ir kaitinkite, kol beveik užvirs – prikaistuvio šonuose pradės kilti maži burbuliukai.
- Nuimkite prikaistuvį nuo ugnies. Suberkite į jį gabalėliais laužytą juodąjį šokoladą ir sudėkite sviestą.
- Palikite porą minučių pastovėti, kol šokoladas aptirps. Tuomet išmaišykite iki vientisos masės.
- Supilkite kreminį kavos likerį, vanilės ekstraktą ir išmaišykite.
- Palaikykite šaldytuve, kol kremas visiškai atvės ir sutirštės.
Paruoškite kremą
- Šokoladą sulaužykite gabalėliais, sudėkite į dubenėlį ir ištirpinkite ant „garų vonelės“ arba mikrobangų krosnelėje.
- Į ištirpusį šokoladą sudėkite žemės riešutų sviestą ir išmaišykite iki vientisos masės.
- Supilkite šaltą grietinėlę ir elektriniu plaktuvu išplakite iki standžių putų.
- Dubenį su paruoštu kremu palaikykite šaldytuve apie valandą, kad sutvirtėtų.
Formuokite keksiukus
- Atvėsusių keksiukų centre mažu šakšteliu išskobkite duobutes.
- Sulaistykite keksiukus stipria kava, sumaišyta su kreminiu kavos likeriu.
- Duobutes pripildykite paruoštu įdaru.
- Šokoladinį žemės riešutų sviesto kremą supilkite į konditerinį maišelį su norimos formos antgaliu. Papuoškite keksiukų viršų.
- Patiekite. Skanaus!