„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

10 negalavimų, apie kuriuos gali įspėti jūsų rankos

Žvelgdami į rankas galite daug sužinoti apie savo sveikatą. Tam tikras ligas ar sveikatos problemas galima atpažinti tiesiog stebint savo rankas: atkreipkite dėmesį į savo plaštakas, ar nepatinę pirštai, kokia yra odos būklė, ar yra rankų drebulys arba dilgčiojimas ir pan.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / 123RF.com nuotr.

Rankų skausmas, sustingimas ir patinimas

Kaip rašo health.com, jei nuolat jaučiate plaštakų, rankų skausmą, tai gali būti įvairių uždegiminių ligų simptomas, pvz., tai gali liudyti apie dermatomiozitą, uždegimines žarnyno ligas, psoriazinį artritą ar reumatoidinį artritą.

Dermatomiozitas – reta odos ir raumenų liga. Be sąnarių patinimo, ji gali sukelti bėrimą ir raumenų silpnumą. Jos priežastys nežinomos, tačiau manoma, kad su ja susiję genetiniai ir aplinkos veiksniai.

Uždegiminės žarnyno ligos (UŽL) – tai Krono liga ir opinis kolitas. UŽL sukelia ne tik virškinamojo trakto uždegimus, bet ir sąnarių skausmą ir patinimą (artritą) arba tik sąnarių skausmą (artralgiją). Skausmas ir patinimas dažniau pažeidžia didžiuosius sąnarius: alkūnes, riešus, kelius, kulkšnis ar stuburą.

Psoriazinis artritas yra lėtinė uždegiminė sąnarių liga, kurios metu su sanariu patinimu atsiranda sausa, raudona ir pleiskanojanti oda. Gali atsirasti keletas odos pažeidimų bei pažeistų sąnarių. Psoriazinis artritas dažniausiai pasireiškia 30–50 metų amžiaus asmenims, įprastai praėjus maždaug dešimt metų po psoriazės pasireiškimo.

Reumatoidinio artrito simptomai panašūs į psoriazinio artrito, tačiau be odos pažeidimų. Jis dažniausiai pasireiškia toje pačioje vietoje abiejose kūno pusėse. Ši liga gali pažeisti kelius, kulkšnis, alkūnes, pėdas, kaklinę stuburo dalį ir žandikaulį. Ją gali lemti genetiniai ar aplinkos veiksniai bei neįprastos imuninės reakcijos.

Rankų bėrimas

Raudoni spuogeliai ant plaštakos ar riešo gali reikšti alergiją nikeliui ir kartais virsta pūslelėmis. Jautrumas nikeliui yra viena dažniausių alerginio kontaktinio dermatito priežasčių. Alerginis kontaktinis dermatitas – tai odos būklė, kuri sukelia bėrimą, kai oda susiduria su alergenu.

Daugelyje kasdienių daiktų (apyrankės, laikrodžių sagtys, žiedai ar net mobilieji telefonai), kurie liečiasi su jūsų oda, turi nikelio. Rankų bėrimas taip pat gali atsirasti ir suvalgius tam tikrų maisto produktų, kuriuose yra nikelio, pvz., grikių, anakardžių riešutų, kakavos miltelių, saldymedžio, sojų produktų.

Atopinis dermatitas yra lėtinė odos būklė, kuriai taip pat būdingas bėrimas ant rankų. Oda gali tapti uždegiminė, paraudusi, sudirgusi ir labai niežtinti. Nėra aišku, kas sukelia atopinį dermatitą, tačiau manoma, kad jis susijęs su žmogaus genetika, imunine sistema ir aplinka. Liga paprastai pasireiškia vaikystėje ir daugelis vaikų iki paauglystės jau neturi jokių simptomų. Tačiau kai kuriems žmonėms ji išsivysto ir suaugusiame amžiuje.

Jei įtariate, kad esate alergiškas nikeliui arba sergate atopiniu dermatitu, kreipkitės į savo šeimos gydytoją arba dermatologą.

Pirštų galiukų tinimas

Jei jums tinsta pirštų galai, tai gali rodyti tam tikrus sveikatos sutrikimus. Pirštų tinimas gali atsirasti sergant širdies ar plaučių ligomis, jei kraujyje yra mažiau deguonies.

Tokiu atveju galite pastebėti šiuos požymius: dideli, išsipūtę pirštų galiukai, kurie gali būti paraudę, šilti; suapvalėjusios nagų vagelės; užaštrintas kampas tarp nago vagelės ir odelių. Jei jums nuolat tinsta pirštai, kreipkitės į savo gydytoją.

Rankų drebėjimas

Kartais rankų drebulys nėra didelė problema, tačiau kai kuriais atvejais jis gali būti neurologinės ligos požymis.

Kiekvienam žmogui būdingas nedidelis fiziologinis rankų drebėjimas, kurį galite pastebėti atlikdami veiksmus, reikalaujančius ypatingo tikslumo, pvz. veriant siūlą į adatą. Rankų drebulys gali labiau išryškėti, jei jums trūksta miego, per daug vartojote gėrimų su kofeinu, geriate tam tikrus vaistus arba išgyvenate alkoholio abstinenciją.

Kai kuriems žmonėms pasireiškia abiejų rankų ir plaštakų drebėjimas. Parkinsono drebulys pasireiškia sergant Parkinsono liga – neurologiniu sutrikimu, kuris pažeidžia smegenų ląsteles. Parkinsono drebulys paprastai apima vieną ranką ir jis paprastai pasireiškia, esant ramybės būsenoje.

Nutirpusios ar dilgčiojančios rankos

Jei dilgčiojimą rankose junta sveikas jauno amžiaus asmuo, tikėtina, kad tai yra riešo kanalo sindromas, kurio papildomi simptomai: rankų silpnumas, daiktų kritimas iš rankų; į elektros impulsus panašūs pojūčiai, sklindantys į keturis pirštus (išskyrus mažąjį).

Daugeliui žmonių naktį pasireiškia rankų dilgčiojimas arba tirpimas, jei jie miega sulenktais riešais, tokiu būdu užpaudžiamas vidurinysis nervas, einantis iš riešo į plaštaką.

Gydytojas gali paskirti atlikti elektromiogramą, kad nustatytų, ar nėra pažeistas nervas arba raumuo. Riešo kanalo sindromo gydymo būdai – nuo specialių įtvarų, fizioterapijos iki operacijos.

Rankų tirpimas ar dilgčiojimas dar gali pasireikšti ištikus panikos priepuoliui. Taip pat verta atminti: bet koks staiga atsiradęs rankų ar plaštakų tirpimas ar rankų silpnumas gali būti ir insulto požymis. Tokiu atveju nedelsiant kvieskite greitąją pagalbą.

Purpuriniai pirštų mazgeliai

Jei pirštų galuose yra skausmingų raudonų ar violetinių iškilimų, vadinamų Oslerio mazgais, galite sirgti endokarditu – tai sunki reta liga, sukelianti širdies gleivinės uždegimą. Endokarditas taip pat gali sukelti kraujavimą po delnų oda, palikdamas neskausmingas raudonas dėmes.

Beje, odos simptomai gali atsirasti ir išnykti. Paprastai ligos simptomai yra infekcijos požymiai. Kiti endokardito simptomai: kosulys, karščiavimas ir šaltkrėtis, naujas arba stiprėjantis širdies ūžesys, dusulys.

Endokarditą dažniausiai sukelia bakterinė infekcija, bet gali būti ir grybelinės kilmės. Endokarditas gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip širdies nepakankamumas ir sepsis, tad nedelsiant kreipkitės į savo gydytoją.

Raudoni šašai arba pūlingi iškilimai

Psoriazė yra lėtinė autoimuninė liga, dėl kurios atsiranda storų raudonų odos lopinėlių ir žvynelių. Odos pažeidimai gali atsirasti ant rankų ar nagų.

Psoriazė dažnai pasireiškia ant rankų ar kojų, mediciniškai dar vadinama palmoplantarine psoriaze. Kartais ją gali lydėti pūlingos pūslelės, skausmingi įtrūkimai ar odos suskilinėjimas. Taip pat gali atsirasti nagų pakitimų, tokių kaip įdubimas, trupėjimas, sustorėjimas, spalvos pasikeitimas ar nago atsiskyrimas nuo pagrindo.

Spragsintis pirštas

Stenozuojantis tenosinovitas, vadinamas spragsinčiu pirštu, reiškia, kad pirštas užsifiksuoja arba užstringa, kai bandote jį sulenkti ar ištiesinti. Taip dažniausiai pasireiškia bevardžiui pirštui arba nykščiui.

Spragsintis pirštas atsiranda, kai sausgyslėje, jungiančioje kaulą su raumeniu, prasideda uždegimas. Šis negalavimas dažniau pasitaiko asmenims, sergantiems diabetu, reumatoidiniu artritu ar sutrikus skydliaukės veiklai.

Rankų silpnumas

Silpna rankos jėga arba raumenų masės mažėjimas gali būti šalutinis senėjimo požymis. Rankų jėga gali būti susijusi su bendra žmogaus sveikata. Tyrimai rodo, kad stipresnė rankų jėga gali rodyti sveiką širdies funkcionavimą ir struktūrą. Tuo remdamiesi mokslininkai įtaria, kad plaštakos suspaudimo jėga gali tapti naudingu matu, padedančiu atpažinti tuos pacientus, kuriems gresia didelė rizika susirgti širdies ligomis.

Norėdami sulėtinti su amžėjimu susijusius pokyčius, reguliariai mankštinkitės, valgykite sveiką maistą, ribokite alkoholio vartojimą ir venkite tabako.

Pabalę, pamėlę ar paraudę pirštai

Gali būti, kad sergate Raynaud arba Reino sindromu, jei jūsų pirštai staiga pakeičia spalvą, pvz. šalčio ar streso metu pamėlsta. Dėl šio reiškinio gali susiaurėti galūnių kraujagyslės, todėl laikinai sutrinka kraujotaka. Tai pasireiškia ne tik rankų, bet ir kojų pirštams.

Dėl Raynaud ligos pirštai gali nutirpti, būti šalti arba skausmingi. Kai kraujotaka atsistato, pirštai gali pulsuoti, dilgčioti ir raudonuoti. Nėra žinoma tiksli šios ligas atsiradimo priežastis.

Taip pat tam tikros ligos gali sukelti Reino sindromą:

  • Riešo kanalo sindromas.
  • Kraujo krešėjimo sutrikimai.
  • Raumenų uždegimas.
  • Vilkligė.
  • Reumatoidinis artritas.
  • Sklerodermija (reta jungiamojo audinio liga).
  • Sjögreno sindromas (autoimuninė liga).
  • Skydliaukės sutrikimai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“