Visi mūsų šalyje kraujo duodantys žmonės tai daro neatlygintinai ir pagrindinė jų paskata – žinojimas, kad šiuo poelgiu bus išgelbėta sergančiojo gyvybė. Todėl šiems žmonėms pagerbti VšĮ Nacionalinis kraujo centras organizuoja jau tradicija tapusį šventinį vakarą. Pirmą kartą neatlygintiniems kraujo donorams Lietuvos donorystės Žymūno pažymėjimai buvo įteikti 2006 metais. Tuomet buvo apdovanoti 6 asmenys. 2008 metais pirmą kartą Lietuvos neatlygintinos kraujo donorystės istorijoje suteikti Garbės donoro vardai.
Donorui, ne mažiau kaip 20 kartų neatlygintinai davusiam kraujo ar 100 kartų plazmos, įteikiamas donorystės Žymūno pažymėjimas. Ne mažiau kaip 30 kartų neatlygintinai davęs kraujo ar 150 kartų plazmos donoras gauna Nusipelniusio donoro pažymėjimą.
Aukščiausias apdovanojimas – Garbės donoro vardas (kartu su tai patvirtinančiu ženklu ir pažymėjimu) suteikiamas donorui, ne mažiau kaip 40 kartų neatlygintinai davusiam kraujo ar 200 kartų – plazmos ir ne mažiau kaip 10 metų aktyviai dalyvaujančiam neatlygintinos donorystės veikloje.
Kaip savo sveikinimo žodyje minėjo Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Alvyda Naujokaitė, kuri nuo pat iniciatyvos pradžios kuruoja neatlygintinos kraujo donorystės veiklą, ,,2006 metais, kai startavo Neatlygintinos kraujo donorystės propagavimo programa, ir 2012 m., kai Europos kraujo aljanso padedami pasirašėme bendradarbiavimo kraujo donorystės srityje susitarimą su visomis suinteresuotomis šalimis, mažai kas tikėjo, kad mūsų šalyje turėsime tiek daug geranoriškų, taurių ir drąsių žmonių, dovanojančių unikalią vertybę – kraują, be kurio nepavyktų išgelbėti tūkstančių gyvybių! Jūs kartu su profesionalia ir entuziastinga Nacionalinio kraujo centro komanda padarėte stebuklą: jau pasiekėte 100 proc. neatlygintiną donorystę. Puikiai išlaikėte pilietiškumo ir solidarumo egzaminą ir tvirtai tikiu, kad šis pasiekimas bus tvarus.“
„Mes galime nusipirkti vaistų, mes turime tobuliausią medicininę įrangą, bet dar niekas pasaulyje neišrado preparato, galinčio sudėtingų operacijų metu, smarkiai kraujuojant, pakeisti žmogaus kraują. Tad jūsų neatlygintinai duodamas kraujas yra labai reikalingas sergantiems ar traumas patyrusiems žmonėms. Jūs gelbstite gyvybes“
Labai jautrioje kalboje laikinai einanti pareigas Nacionalinio kraujo centro direktorė Ignė Klangauskienė dėkojo visiems donorams ir jų artimiesiems už jų indėlį gelbstint gyvybes ir linkėjo gero vakaro.
O vakaras tikrai buvo jaukus, jautrus bet kartu ir linksmas, nes scenos profesionalai – Vytautas Rumšas, Česlovas Gabalis, Jeronimas Milius, Vytautas Lukočius ir orkestras „Vilniaus sinfonietta“ paruošė smagų muzikinį kokteilį, kuris, anot Vytauto Lukočiaus, „turėtų padėti sparčiau gamintis raudoniesiems kraujo kūneliams“.
Nestigo renginio metu ir jautrių istorijų apie gerus darbus, kurie įkvepia.
Savo patirtimi pasidalino Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikų gydytoja Raminta Vilkevičienė – ne tik kaip gydytoja, kuri gydo ligonius, bet ir kaip pacientė, kuriai taip pat reikėjo donorų pagalbos.
Vytautui Rumšui pristačius Garbės donorą Žilviną Neliubšį ir paminėjus, kad jis jau 98 kartus neatlygintinai davė kraujo, vedėjas kartu su sale ėmė skanduoti „Šimtą, šimtą!“. Žilvinas Neliubšys patvirtino, kad 100 kartų tikrai ne riba ir kvietė visus donorus ne tik duoti kraujo, bet ir dalintis savo istorijomis, raginti kitus, drąsinti neapsisprendžiančius žmones.
Apie donorystės svarbą, ypač onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams, kalbėjo ir Labdaros ir paramos fondo „Rugutė“ savanoris Linas Vasiliauskas.
Ne vienas nubraukė ašarą, kai į sceną padėkoti už išgelbėtą gyvybę pakilo Dovilija Jančiauskienė su savo paaugle dukra Deimante. Sergančiai Deimantei per trumpą laiką prireikė net 150-ies donorų kraujo. „Nėra tokių žodžių ir tiek, tiesiog noriu pasakyti „ačiū“ jums visiems, už išgelbėtą mano dukros gyvybę“.
Šis renginys yra tradicinis ir vyksta kasmet. Lietuvoje jau yra apdovanota 411 Garbės donorų.