„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

12 mitų apie sveiką mitybą ir maisto produktus

Norėdami sulieknėti, mes dažnai perlenkiame lazdą ir, užuot džiaugęsi gražia figūra, gauname avitaminozę, išblyškusią veido odą, gastritą ar kitus negalavimus. Dažnai taip nutinka dėl to, jog pernelyg pasikliaujame įvairiais būtais ir nebūtais mitais apie sveiką mitybą. Kokie gi jie?

7 MITAS: norint nuslopinti apetitą, reikia suvalgyti obuolį ar apelsiną

Pasirodo, kad vaisiai ne slopina, o netgi didina apetitą. Saldūs, bet nekaloringi vaisiai pakelia cukraus kiekį kraujyje. Organizmas, reaguodamas į tai, išskiria insuliną, kuris greitai iš vaisių utilizuoja cukrų. Tačiau dar kurį laiką insulino lygis išlieka pakilęs ir sukelia žvėrišką alkį.

Taip pat skaitykite: Kas nutinka mūsų organizmui, kai nepavalgome?

Alkio jausmą nuslopina puodelis karštos, nesaldintos žaliosios arbatos. Užkandžiams geriausiai tinka kukurūzų dribsniai arba nesaldūs duoniukai. Šiuose produktuose yra sudėtinių angliavandenių, kurie priverčia organizmą gerokai padirbėti, o cukraus ir insulino kiekis po tokių užkandžių „šokinėja“ daug mažiau.

8 MITAS: norint aprūpinti organizmą vitaminais, reikia valgyti kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių

Be to, turėkite omenyje, kad žmogaus virškinimo fermentai geriausiai virškina savo krašte augančius vaisius bei daržoves.

Kartais tenka išgirsti rekomendacijų, kad per dieną reikia suvalgyti iki 3 kg žalių vaisių. Tačiau daugelis žmonių sunkiai virškina žalią ląstelieną: jiems ima pūsti pilvą, ėda rėmuo, gali prasidėti viduriavimas. Dėl didelio tūrio maistas greitai praeina pro viršutinius žarnyno skyrius ir nėra tinkamai apdorojamas bei tuo pačiu nėra įsisavinami jame esantys vitaminai. Visame kame turi būti saikas.

Sveikam žmogui optimalus žalių ir apdorotų daržovių bei vaisių santykis yra 2:3. Žarnyno ir skandžio ligomis sergantys žmonės žalių vaisių bei daržovių turėti vartoti dar mažiau.

Be to, turėkite omenyje, kad žmogaus virškinimo fermentai geriausiai virškina savo krašte augančius vaisius bei daržoves. Dėl to organizmui kartais sunku susidoroti su dideliu kiekiu egzotiškų vaisių – gali sutrikti žarnyno veikla ar prasidėti alerginė reakcija.

Taip pat skaitykite: Mitybos specialistė V. Kurpienė pataria, kurie makaronai sveikiausi

9 MITAS: vaisiai ir saldūs patiekalai valgomi tik desertui

Tiesa ta, jog vaisių desertas gali ilgam užstrigti pilname skrandyje. Tada jis praranda daugumą naudingųjų savybių ir apsunkina virškinimą. Pilnu skrandžiu suvalgyti vaisiai dažnai išprovokuoja pilvo skausmus ir dujų kaupimąsi. Todėl vaisinis desertas bus daug naudingesnis, jeigu bus valgomas tarp valgių.

Jeigu dėl kokių nors priežasčių praleidote pagrindinį valgį, pirmiausia suvalgykite porą saldainių, kelis šaukštelius ledų ar uogienės. Tokiu būdu kraujyje greičiau atsiras gliukozės, nuslops alkio jausmas.

Saldumynus taip pat nebūtina valgyti po pagrindinio valgio. Iki pietų suvalgyta maža šokolado plytelė netgi gali šiek tiek numalšinti apetitą.

Viskas priklauso nuo to, kiek jūs esate alkanas ir kada valgėte paskutinį kartą. Jeigu dėl kokių nors priežasčių praleidote pagrindinį valgį, pirmiausia suvalgykite porą saldainių, kelis šaukštelius ledų ar uogienės. Tokiu būdu kraujyje greičiau atsiras gliukozės, nuslops alkio jausmas, o jūs būsite apsaugoti nuo persivalgymo.

10 MITAS: jūros druska sveikesnė nei įprasta, nes joje mažiau natrio

Iš tiesų jūros druskos maistinė vertė yra lygiai tokia pati, kaip įprastos, joje tiek pat natrio. Skirtumas tas, jog skiriasi jūros ir įprastos druskos tekstūra, tačiau jų nauda ir žala organizmui yra visiškai vienoda. Jeigu norite sumažinti padidėjusio kraujospūdžio ir kitų ligų riziką, tiesiog neviršykite rekomenduojamos druskos paros normos kiekio savo racione.

11 MITAS: rudas cukrus sveikesnis už baltąjį

Nepriklausomai nuo spalvos, cukrus ir yra cukrus. Rudojo cukraus sudėtis visiškai nesiskiria nuo baltojo, jis tik yra mažiau išvalytas, jame daugiau mineralų, bet tas skirtumas yra labai jau menkas.

Fotolia nuotr./Cukrus
Fotolia nuotr./Cukrus

12 MITAS: rudi kiaušiniai yra sveikesni negu balti

Kiaušinio lukšto spalva neturi jokios įtakos jo kokybei, skoniui ir maistinei vertei. Lukšto spalva priklauso tik nuo vištų veislės. Jeigu norite „sveikesnių“ kiaušinių, rinkitės laisvėje augintų vištų kiaušinius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs