Pasak Jungtinės Karalystės sveikatos departamento vykdomosios nevyriausybinės organizacijos „NHS Blood and Transplant“ atstovų, dar nė vienas žmogus savo donoryste nėra padėjęs tiek daug kitų žmonių.
J.Layzell sveikata smarkiai pablogėjo prieš pat 38-ąją jos mamos gimtadienio šventę. Po keturių dienų mergaitė mirė Karališkoje Bristolio vaikų ligoninėje. Jos širdis, skrandis ir kasa buvo transplantuoti trims skirtingiems žmonėms. Du žmonės gavo jos inkstus. Jemimos kepenys buvo padalytos ir transplantuotos dviem žmonėms, o jos plaučiai – vienam pacientui.
Ypatinga ir unikali
Kaip pasakojo mergaitės tėvai – 43-ejų dramos mokytoja Sophy Layzell ir 49-erių statybų įmonės generalinis direktorius Harvey Layzellas, keletą savaičių iki dukros mirties jie visi kalbėjosi apie donorystę po to, kai jų pažįstami žmonės žuvo automobilio avarijoje.
Išgirdome, kad neigiamas mūsų atsakymas būtų lėmęs kitų aštuonių žmonių tikimybę gyventi, ypač to, kuriam buvo reikalinga Jemimos širdis.
„Jie buvo registre, tačiau jų organai negalėjo būti paaukoti dėl mirties aplinkybių, – apie žuvusius žmones pasakojo Jemimos mama S.Layzell. – Mūsų dukra niekad anksčiau nebuvo girdėjusi apie organų donorystę, ją tai truputį trikdė, tačiau ji visiškai suprato to svarbą.“
Moteris neneigė, kad priimti sprendimą paaukoti dukters organus buvo labai sunku, bet žinojo, kad tai teisinga.
„Visi nori, kad jų vaikas būtų ypatingas ir unikalus. Šios aplinkybes leidžia mums didžiuotis savo dukra“, – sakė S.Layzell.
Ji pasakojo, kad netrukus po to, kai mirė dukra, juodu su vyru pasidomėjo širdies transplantacijos laukiančių vaikų programa. „Išgirdome, kad neigiamas mūsų atsakymas būtų lėmęs kitų aštuonių žmonių tikimybę gyventi, ypač to, kuriam buvo reikalinga Jemimos širdis. Nors vyrui Harvey tuo metu ir nebuvo lengva priimti šį sprendimą“, – pasakojo mergaitės mama.
Pasak gydytojų, labai svarbu šeimoje pasikalbėti apie organų donorystę. „Kiekvieno tėvo instinktas yra pasakyti „ne“, nes esame užprogramuoti apsaugoti savo vaikus. Mes galėjome pasakyti „taip“ tik todėl, kad žinojome Jemimos požiūrį, turėjome jos sutikimą. Jemima buvo protinga, linksma, atjauti, kūrybinga, esame tikri, kad ji tuo didžiuotųsi“, – teigė S.Layzell.
Daugelis vis dar sako „ne“
Jemimos tėvai ir 17-metė sesuo Amelia įkūrė fondą „The Jemima Layzell Trust“, kuris padeda jauniems, smegenų sužalojimų patyrusiems žmonėms, ir skatina organų donorystę.
Pasak „NHS Blood and Transplant“, šimtai žmonių miršta todėl kad daugelis šeimų nesutinka su organų donoryste. Praėjusiais metais 457 žmonės, tarp jų – 14 vaikų, mirė nesulaukę organų transplantacijos. Jos laukiančiųjų sąraše šiuo metu yra 6341 žmogus, tarp jų – 176 vaikai.