„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

15 populiariausių mitų apie krūties vėžį

Spalis – krūties vėžio ir vilties mėnuo. Kasmet ši liga užklumpa vis daugiau moterų, todėl daugėja su krūties vėžiu susijusių mitų. Atminkite – vėžys nėra mirties nuosprendis, tačiau laiku išgirstas gydytojo patarimas, sveikas gyvenimo būdas ir kai kurių mitų išsklaidymas gali padėti gyventi ramiau. Taigi jūsų dėmesiui faktai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį.
Rožinis kaspinas - kovos su krūties vėžiu simbolis.
Rožinis kaspinas - kovos su krūties vėžiu simbolis. / Fotolia nuotr.

Mitas: Į rizikos grupę papuola tik tos moterys, kurių šeimoje yra sirgusiųjų krūties vėžiu

Tikrovė: Beveik 70 proc. moterų, kurioms buvo diagnozuotas krūties vėžys, savo šeimoje neturėjo sirgusiųjų šia liga. Tačiau verta atminti – jeigu jūsų artimiesiems buvo nustatytas krūties vėžio atvejis, pavyzdžiui, mamai, seseriai, dukrai ar kitiems artimiems giminaičiams, rizika susirgti padidėja net du kartus.

 

Mitas: Vyrai neserga krūties vėžiu

Tikrovė: Deja, ši liga gali paliesti ir vyriškosios lyties atstovus, nors ne taip dažnai kaip moteris. Pasak Lietuvos vėžio informacijos centro, kasmet nustatoma 10–13 naujų krūties vėžio atvejų. Liga dažniausiai diagnozuojama vyresniems nei 60 metų vyrams, todėl nereikėtų delsti, jei atsirado gumbelių, patinimų ir pan., ir kreiptis į gydytoją.

 

Mitas: Jeigu moteris krūtimi maitino kūdikį, ji nesusirgs vėžiu

Tikrovė: Tai nėra tiesa. Rizika susirgti krūties vėžiu sumažėja net du kartus, jei moteris pagimdė iki 26 metų, tačiau tai liečia tik tam tikrus vėžio tipus, t. y. būdingus premenopauzės amžiaus. O maitinimas krūtimi neturi įtakos tų tipų vėžio vystymuisi, kuriuo suserga pagyvenusio amžiaus moterys.

 

Mitas: Dėl krūtų implantų padidėja rizika susirgti vėžiu

Tikrovė: Moterims, pasididinusioms krūtinę, nebūdinga didesnė rizika susirgti krūties vėžiu. Tačiau tokioms krūtims reikia atlikti daugiau įvairių papildomų tyrimų, nes įprastos mamogramos ne visada tiksliai nustato esamą padėtį.

 

Mitas: Juodaodės dažniau serga krūties vėžiu

Tikrovė: Tai netiesa. Odos spalva tam neturi įtakos, bet tai galima susieti su kai kurių afroamerikiečių išsilavinimo stoka ir menkomis galimybėmis gauti tinkamą informaciją ir medicininę pagalbą.

 

Mitas: Naudojant antiperspirantus ir kitus dezodorantus, didėja rizika susirgti krūties vėžiu

Tikrovė:  Amerikos vėžio asociacija neigia šiuos gandus ir tvirtina, kad reikia atlikti daugiau tyrimų šiai prielaidai patvirtinti.

 

Mitas: Dėvint liemenėlę, didėja rizika susirgti krūties vėžiu

Tikrovė: Tvirtinimai, kad liemenėlei užspaudus limfinę sistemą kaupiasi toksinai ir tai sukelia krūties vėžį, buvo atmesti kaip nemoksliniai. Pasak tyrėjų, nė vienas dėvimas drabužis ar liemenėlė negali sukelti vėžio.

 

Mitas: Tikimybė susirgti krūties vėžiu yra mažesnė turinčioms nedideles krūtis

Tikrovė: Nėra jokio ryšio tarp krūtinės dydžio ir tikimybės susirgti krūties vėžiu. Labai dideles krūtis greičiau yra sunkiau apžiūrėti nei mažas. Vis dėlto bet kokio dydžio krūtis turinčioms moterims verta nuolat jas tikrintis ir lankytis pas gydytoją. 

 

Mitas: Krūties vėžys pasirodo gumbelio forma

Tikrovė: Krūtų gumbeliai gali padėti identifikuoti vėžį. Tačiau moterys turėtų būti itin atidžios ir atkreipti dėmesį į kitus ženklus, kurie gali būti vienas iš vėžio simptomų: patinimas, odos dirginimas, dilgčiojimas, suerzinimas, krūtų arba spenelių skausmas, spenelių susitraukimas ir t. t. Be to, vėžys gali prasidėti ir pažastų limfmazgiuose, todėl reikia labai atidžiai ir nuolat save apžiūrėti.

 

Mitas: Po mastektomijos (krūties šalinimo operacijos) negalima susirgti krūties vėžiu

Tikrovė: Ne visoms moterims krūties vėžys išsivysto po mastektomijos, bet šiuo atveju reikia būti ypač atsargioms. Net esančioms didelėje rizikos grupėje ir jau patyrus profilaktinę mastektomiją vis tiek išlieka tikimybė, nors ir nedidelė, kad vėžys grįš.

 

Mitas: Tėvo giminės sveikatos istorija neturi įtakos krūties vėžio susirgimams

Tikrovė: Išties abiejų tėvų sveikatos linijos yra labai svarbios, tačiau, žvelgiant į tėčio liniją, pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į moterų ligas.

 

Mitas: Išgydžius krūties vėžį, jis nebesugrįžta

Tikrovė: Krūties vėžys gali grįžti bet kuriuo metu. Taip dažniausiai nutinka per pirmuosius 5–10 metų. Net 75 proc. moterų vėžys pasikartojo per pirmuosius šešerius metus, 25 proc. – per dešimt metų.

 

Mitas: Esate didelėje krūties vėžio rizikos grupėje? Stebėkite požymius

Tikrovė: Iš tiesų yra aibė dalykų, kuriuos verta padaryti: numesti svorio, mankštintis, sveikai maitintis, atsisakyti alkoholio, mesti rūkyti ir nuolatos lankytis pas gydytojus, kurie įvertintų sveikatos būklę. Kai kurios moterys ryžtasi profilaktinei mastektomijai, kad ateityje išvengtų papildomų bėdų.

 

Mitas: Jeigu tavo mamogramos rezultatai puikūs – nėra ko nerimauti

Tikrovė: Specialistai teigia, kad nevertėtų pasikliauti vien tik šiais tyrimais. Praktika rodo, kad 10–20 proc. mamogramos atvejų gali suklysti ir nenustatyti vėžio, todėl dėl papildomų procedūrų reikėtų ne tik kreiptis į gydytoją, bet ir pačioms save nuodugniai apžiūrėti.

 

Mitas: Žolinės priemonės ir maisto papildai gali padėti išgydyti krūties vėžį

Tikrovė: Nei žoliniai preparatai, nei maisto papildai ar kitos alternatyvios terapijos nėra moksliškai patvirtintos kaip gydančios vėžį. Gydytojų nuomone, tokios priemonės negali konkuruoti ir pakeisti tradicinės medicinos ir naujausių tyrimų. Jos tegali būti naudojamos kaip pagalbinės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs