164 dienas kasdien bėgančio I.Dombrauskio rekomendacijos pradedantiems bėgikams

365 dienos bėgant kasdien – tokį iššūkį metų pradžioje sau išsikėlė bėgimo entuziastas, tinklaraščio „Bėgiko užrašai“ autorius Ignas Dombrauskis. Kol kas jo niekas nesustabdė ir šiandien buvo jau 164 diena, kurią jis pasitiko bėgdamas ir įveikdamas 8 km distanciją.
Bėgikas Ignas Dombrauskis ir jo vedamos treniruotės
Bėgikas Ignas Dombrauskis ir jo vedamos treniruotės / Asmeninio archyvo nuotr.

„Metų pradžioje susirašiau savo tikslus, kurių buvo gal 20 ir supratau, kad jei reikės stebėti, kaip juos visus sekasi įgyvendinti, tai man bus per sunku, o gal net ir neįmanoma. Kai turi vieną didelį tikslą – daug lengviau susikoncentruoti, todėl mano išsikeltas tikslas buvo bėgti kasdien. Be to, supratau, kad šis iššūkis leis man į gyvenimą įdiegti naujų įpročių, atsiras daugiau disciplinos”, – pasakoja bėgimo entuziastas I.Dombrauskis ir priduria, kad po šiuo iššūkiu slepiasi dar 2 dalykai.

Asmeninio archyvo nuotr. /Bėgikas Ignas Dombrauskis ir jo vedamos treniruotės
Asmeninio archyvo nuotr. /Bėgikas Ignas Dombrauskis ir jo vedamos treniruotės

Tai noras kuo daugiau pakeliauti po Lietuvą, nes ne tiek daug jos ir matęs yra, o taip pat galimybė daugiau laiko praleisti su savo šeimos nariais. Kaip tai įmanoma? „Nuo pavasario iki vėlyvo rudens bėgimai savaitgaliais organizuojami visoje šalyje, šiemet esu nusprendęs kas mėnesį dalyvauti vis kitoje Lietuvos vietoje vykstančiame bėgime. Į juos vykstu su visa savo šeima ir toje vietoje visi drauge praleidžiame savaitgalį. Tai reiškia, kad aš sudalyvauju bėgimo renginyje ir nubėgu pasirinktą distanciją, o visi šeimos nariai drauge leidžia laiką ir susipažįsta su nauja vietove“, – apie tai, kaip bėgimas padeda pažinti Lietuvą ir leidžia daugiau laiko praleisti su žmona ir 2 vaikais, paaiškina bėgikas.

Nors stengiasi savęs neįsprausti į jokius rėmus, vis dėlto yra viena taisyklė, kurios Ignas laikosi bandydamas įgyvendinti išsikeltą iššūkį. Trumpiausia distancija, kurią jis bėga, yra 5 kilometrai, bėgimo greitis – visiškai nesvarbus.

„Tai reiškia, kad per mėnesį visuomet nubėgsiu bent 150 kilometrų, o per metus – 1800. Aišku, olimpietis maratonininkas Remigijus Kančys tiek susuka per kokius 3 mėnesius, tačiau aš ir tiek nenubėgdavau per pastaruosius metus, vis atsirasdavo kokių nors priežasčių nebėgti. Man čia nematyti skaičiai, tad aš tuo džiaugiuosi!“, – pasakoja I.Dombrauskis ir priduria, kad nebėgti sau leistų tik jei susirgtų ar diena būtų fiziškai itin aktyvi, per kurią nueitų bent 25 000 žingsnių ir sudegintų ne vieną šimtą kalorijų, - tačiau tokia kol kas dar nepasitaikė.

Trys I. Dombrauskio rekomendacijos pradedantiesiems bėgikams:

1 rekomendacija: mediko konsultacija

Vizitas pas šeimos gydytoją, turint kraujo ir šlapimo tyrimo duomenis, kuris įvertins, ar rodmenys šiuo metu yra normos ribose, ar ko nors netrūksta, o gal yra per daug, įvardins, kokių priemonių reikia imtis. Kardiograma ir kardiologo konsultacija taip pat nepamaišytų. Juk nuo to, kaip dirba širdis, priklauso, kokį fizinį krūvį galite sau leisti.

Rimčiau pradėjus treniruotis reikėtų nepamiršti ir fizinio krūvio mėginio – tai kardiograma, kuri atliekama minant specialų medicininį dviratį. Atliekant šį tyrimą taip pat yra stebimas pulsas, pamatuojamas arterinis kraujo spaudimas, įvertinamas bendra būklė. Tačiau pati svarbiausia, I.Dombrauskio nuomone, yra kineziterapeuto konsultacija, kuris įvertinęs kai kuriuos judesius mato ar judėjimo sistema veikia gerai ar reikia kažką koreguoti. „Apsilankius vien iš kojos kėlimo aukštyn ir jos pasukinėjimo į šonus, jis pastebėjo, kad man kvėpuojant „dirba“ tik pusė mano diafragmos, o tai reiškė, kad viena dalis mano raumenų nedirbdavo, o kita dirbdavo per daug ir per sunkiai“, – savo patirtimi dalinasi I.Dombrauskis.

Konsultuotis su medikais jis rekomenduoja bent kartą per metus.

2 rekomendacija: tinkamas treniruočių intensyvumas

Pasak kasdien bėgančio Igno, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių sistemos prie fizinio krūvio prisitaikys kur kas greičiau nei judėjimo sistema. Pavyzdžiui, bėgant kūnas prie didelių krūvių prisitaiko tik per maždaug 3 mėnesius, tad ir apie rezultatus bei varžybas reikėtų galvoti tik praėjus šiam adaptaciniam laikotarpiui.

Pradedantiesiems bėgikams jis pataria bėgti 2-3 kartus per savaitę, o jei pirmą išbėgote po kokių 7 ar daugiau metų, kai baigėte mokyklą, kurioje besimokydamas ir sukote paskutinius ratus stadione ar mėtėte kamuolį į krepšį, tai nesitikėkite, kad nubėgsite bent 3 kilometrus, kurie kasdien bėgančiam žmogui prilygsta apšilimui.

„Greičiausiai nenubėgsite nei kilometro, prireiks išbėgti ne kartą, kad jį įveiktumėte, tačiau tai normalu ir stresuoti dėl to nereikia. Tokiu atveju bėgimą maišykite su ėjimu, stenkitės kasdien nueiti rekomenduojamus 10 000 žingsnių ir pamatysite, kaip situacija keičiasi“, – pataria I.Dombrauskis ir primena, kad kaskart tiek pradedant bėgti, tiek baigus reikėtų nepamiršti bent porą minučių skirti tempimo pratimams.

3 rekomendacija: tinkama avalynė

Tinkami sportiniai bateliai, pritaikyti būtent bėgimui – svarbiausias pirkinys visiems bėgikams. Jei ilgą laiką bėgiosite su bateliais, kurie pritaikyti sportuoti salėje galite pakenkti keliams ir sąnariams. Kiekvieni bateliai pasižymi skirtingomis techninėmis specifikacijomis – trumpoms distancijoms svarbiausia prisiderinimas prie pėdos, lengvumas, ilgoms – tiksli amortizacija, stabilumas bei pralaidumas orui, o bėgimui sudėtingomis sąlygomis – sukibimas bei kulno stabilizatorius.

„Lietuvoje nėra daug parduotuvių, kuriose galima atlikti specialius pėdos testus, tad jei profesionalios konsultacijos gauti negalite, rinkitės tuos batus, su kuriais jaučiatės patogiausiai. Kai nubėgsite ne vieną šimtą kilometrų, tikrai žinosite, kaip išsirinkti batus, atsižvelgiant į savo bėgimo techniką, pėdos ypatumus“, – pataria bėgimo entuziastas.

Ne vieną tūkstantį kilometrų nubėgęs I.Dombrauskis savo bėgiko patirtimi iki šiol dalijosi internetiniame dienoraštyje ar socialiniuose tinkluose, tačiau nuo šiol jis tai daro ir vedamų nemokamų treniruočių, vykstančių Kaune, metu. Pirmosios treniruotės metu drauge su Ignu bėgo per 100 bėgimo entuziastų.

Šiuo metu I. Dombrauskis jau ruošiasi antrai treniruotei, kurį vyks birželio 20 d. nuo 20 val. „Reebok Running Crew” bėgimo startas numatytas prie naujo amfiteatro, esančio prie Kauno pilies, pabaiga – prie miesto Rotušės. Bėgant beveik 9 kilometrų distanciją bus stojama tarpinėse stotelėse: Santakos smaigalyje, Daugirdo amfiteatre, Nemuno saloje, Laisvės alėjoje ir požeminėje perėjoje. Čia visi sporto entuziastai atliks bendram fiziniam parengimui gerinti skirtus pratimus.

„Bėgsime ne dėl rezultato, o dėl tikslo – būti geresniu: mama ar tėčiu, boksininku ar jogos mėgėju, keliautoju ar pramogautoju, ar tiesiog geresniu žmogumi. Nors 9 kilometrų distancija nėra skirta pradedantiesiems, mes ją bėgsime itin lėtai, kad prisijungti galėtų kuo daugiau žmonių“, – sako bėgimo entuziastas I.Dombrauskis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis