25 patarimai, kaip išsaugoti sveiką nugarą

Norite išvengti dabar tokių „populiarių“ nugaros skausmų? Išmokite ją saugoti, kad ir kur būtumėte: darbe, automobilyje, parduotuvėje, namuose ar lovoje.
Nugaros skausmas
Nugaros skausmas

Darbe

1. Pasirūpinkite, kad darbo stalo, kompiuterio ekrano, klaviatūros ir kėdės aukštis būtų pritaikytas jūsų ūgiui.

2. Mėgstate sėdėti koją ant kojos? Tada nederėtų stebėtis dėl sopančios nugaros. Ši daugelio tokia mėgstama sėdėsena ne tik iškreipia stuburą, bet ir trikdo kraujo apytaką. Kaip reikėtų sėdėti taisyklingai? Rekomenduojama į grindis tolygiai remtis abiem pėdomis. Išlaikyti šią sėdėjimo pozą sunku tik iš pradžių – jei save atidžiau pakontroliuosite, netrukus įprasite.

3. Telefoną prie ausies laikykite ranka, o ne petimi. Jei kalbėdamasi telefonu turite rašyti, kuo nors prispauskite popieriaus lapą. Jeigu reikia abiejų laisvų rankų (pvz., kai rašote kompiuteriu), įsijunkite mikrofoną arba naudokitės laisvųjų rankų įranga.

4. Atsikratykite įpročio sėdėti mąstytojo poza, t. y. pasirėmusi smakrą ranka. Taip sėdėdama labai įtempiate kaklo raumenis.  

5. Įpraskite sėdėti tiesia nugara, lengvai įtempusi pilvo raumenis. Pasitikrinti, ar sėdite taisyklingai, nesunku: kvėpuoti lengva, kaklo ir pečių raumenys atsipalaidavę. Prie tokios sėdėsenos, kiek pasitreniravus, taip pat greitai įprantama. Paskui netgi tampa sunku įsivaizduoti, kad įmanoma sėdėti kitaip...

Automobilyje

6. Patikrinkite, ar automobilio sėdynės atlošas patogus remtis visa nugara, ypač apatine jos dalimi. Jei ne, nešykštėkite pinigų atlošui patobulinti (pakaks tinkamos pagalvėlės ar masažinio kilimėlio).

7. Nepatingėkite susireguliuoti automobilio sėdynę taip, kad visus reikiamus prietaisus pasiektumėte ištiesusi ranką (nereikėtų kaskart atitraukti nugaros nuo sėdynės atlošo).

8. Ar žinote, kaip taisyklingai įsėsti į automobilį? Patariama, pirmiausia sėstis sėdmenimis ant sėdynės, tik paskui įkelti kojas. Beje, jei pažiūrėtumėte iš šalies, nebūtumėte sužavėta judesio grakštumo, tačiau, bijodama pasirodyti nerang,i rizikuojate traumuoti nugarą.

9. Išsirengusi į ilgesnę kelionę nerūstaukite ant drauge su jumis važiuojančių žmonių, kurie vis paprašo sustoti. Kaskart išlipkite ir pati ir džiaukitės galėdama šiek tiek pasimankštinti. Tai būtina!

10. Įstrigusi automobilių spūstyje nesivaržykite atlikti tempimo pratimų: sveikata svarbiau nei tai, ką apie jus pagalvos kiti vairuotojai.

Parduotuvėje

11. Jei ketinate rimtai apsipirkti, prekes dėkite į vežimėlį, o ne į krepšelį.

12. Iš apatinės lentynos imdama sunkesnį daiktą ne lenkitės, o pritūpkite ir tik tada imkite. Keldama jį rankas laikyk kuo arčiau savęs. Tai atrodo gana nereikšminga smulkmena, bet neretai būtent dėl tokių „smulkmenų“ ir atsiranda rimtų nugaros bėdų (pvz., stuburo išvarža).

13. Prie kasos produktus taip  susidėkite į du maišelius, kad svoris būtų maždaug vienodas kiekvienai rankai.

14. Jeigu iš parduotuvės einate nešina tik vienu maišu, stenkitės nepersikreipti: įtempkite nugaros raumenis ir išlaikykite kuo tiesesnį stuburą.

15. Jei turite pakelti ką nors sunkaus, pasistenkite svorį paskirstyti po 3–5 kg. Jei to neįmanoma padaryti, dairykitės džentelmenų pagalbos – tikrai moteriai tai jokia gėda.

Namie

16. Neužstrikite ties vienu buities darbu, ypač jei reikia įtempti nugarą, ilgai būti susilenkus ir pan. Pavyzdžiui, keletą minučių pašveitusi vonią, išdžiaustykite skalbinius arba nuskuskite bulves, paskui baikite švarinti vonią. Bus ne taip nuobodu ir, svarbiausia, mažiau vargs nugara.

17. Įsirenkite patogią virtuvę. Jei esate nestandartinio ūgio, standartiniai baldai nebus patogūs. Idealiu atveju pastatomų spintelių aukštis turėtų būti 7 cm žemiau alkūnių. Tuomet galėsite nesusilenkusi plauti indus, pjaustyti produktus, maišyti puodus.

18. Įsigykite lyginimo lentos aukštį atitinkančią kėdutę ir lyginkite patogiai sėdėdama: šis nuobodus darbas nevertas būti jūsų nugaros skausmų priežastimi.

19. Manote, kad buities darbai gali atstoti mankštą sporto salėje? Nieku gyvu! Nuo namų ruošos darbų vargu ar pakankamai sustiprės pilvo ar sėdmenų raumenys. Juk būtent jie yra patikima stuburo atrama! Jei šie raumenys bus tvirti kaip plienas, jūsų nugarai tai bus neapsakomai didelė paspirtis.

20. Kad ir kokio kruopštumo reikalaujantį darbą dirbtumėte, stenkitės nesikūprinti – netaisyklinga laikysena silpnina stuburą. Jie nesugebate savęs sąmoningai kontroliuoti, iš pradžių gali padėti... pleistras. Atsistokite tiesiai ir tegul kas nors priklijuoja pleistrą išilgai stuburo – jis puikiausiai kontroliuos jūsų laikyseną – vos tik susikūprinusi iškart tai pajusite.

Lovoje

21. Čiužinys neturi būti nei per minkštas, nei per kietas: nuo kūno svorio jis turėtų įdubti apie 3 cm. Negailėkite pinigų geram čiužiniui – juk lovoje praleidžiate apie trečdalį paros laiko.

22. Didelė ir kietai prikimšta pagalvė – tikra nelaimė nugarai. Patikrinkite savąją: pagalvė turi būti tokio aukščio, kad kai atsigulate, kaklo slanksteliai būtų vienoje linijoje su stuburu.

23. Ar žinote, kad nugarai sveikiausia padėtis – vadinamoji „embriono poza“ (susirietus ant šono). Tiesa, jei prabundate gulėdama ant to paties šono, ant kurio užmigote, irgi negerai. Stuburas geriau aprūpinamas krauju, kai miegodama keliskart keičiate pozą.

24. Jei mėgstate miegoti ant nugaros, po pakinkliais verta pasidėti volelį. Ši smulkmena gerokai sumažina stuburo tempimą.

25. Atsibudusi niekada iš lovos nešokite it nuplikyta. Pasivartykite nuo šono ant šono, pasirąžykite, pakilnokite kojas ir tik tada neskubėdama atsikelkite. Kelios sugaištos minutės dienotvarkės tikrai nesugriaus, o naudą netruksite pajausti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos