Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

3 peršalimo etapai: kokių klaidų vengti gydantis

Vakar jautėtės gerai, bet šiandien jūsų nosis užgulta, čiaudote, skauda gerklę? Tai gali būti pirmieji peršalimo simptomai, kurie paprastai pasireiškia praėjus keletui dienų po kontakto su peršalimą sukeliančiu virusu. Tačiau jei simptomai ilgai nepraeina, tai gali būti ir alergijos arba sinusito požymiai.
Peršalimas vasarą
Peršalimas vasarą / 123RF.com nuotr.

Klystate, jei tikitės pasveikti labai greitai. Dažniausiai šios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomai pasireiškia maždaug ketvirtą dieną ir neretai savaime praeina per 7–10 dienų, everydayhealth.com sako medicinos mokslų daktaras Aaronas E.Glattas, infekcinių ligų gydytojas ir epidemiologas Niujorke.

Nors sezoninių peršalimų pikas dažniau stebimas žiemą ir pavasarį, pasak JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC), peršalimo ligomis galima susirgti bet kuriuo metų laiku.

Peršalimo simptomai kiekvienam žmogui skiriasi, tačiau dažniausi yra šie:

  • gerklės perštėjimas, skausmas;

  • užgulusi nosis, sloga;

  • čiaudėjimas;

  • kosulys;

  • galvos skausmas;

  • sąnarių skausmas;

  • bendras silpnumas ir nuovargis.

Verta atminti, jog peršalimo užkrečiamasis laikotarpis turi savo gyvavimo trukmę: jis paprastai prasideda vieną ar dvi dienas prieš pajaučiant pirmuosius peršalimo ligos simptomus ir tęsiasi tol, kol jie pasireiškia. Todėl itin svarbu užkirsti kelią infekcijos plitimui dažnai plaunant rankas, laikantis kosėjimo ar čiaudėjimo etiketo (visiškai uždengiant burną ir nosį alkūne arba servetėle) ir, jei įmanoma, vengiant kontaktų.

3 peršalimo stadijos

1–2-a dienos: užgulusi nosis, sloga, gerklės skausmas. „Nors peršalimas kiekvienam gali prasidėti skirtingais simptomais, dažniausiai pirmieji simptomai yra nosies užgulimas, sloga ir gerklės skausmas – požymiai, kad virusas tiesiogiai veikia jūsų kvėpavimo sistemą“, – sako medicinos mokslų daktaras, vidaus ligų gydytojas Nathanas Favini.

Šiame pirmajame etape kuo daugiau ilsėkitės, kad sumažintumėte nuovargį ir neleistumėte nusilpti savo imuninei sistemai.

3–5-a dienos: didesnis nosies užgulimas, kosulys. Ir toliau tęsiasi nosies užgulimas, o piką pasiekia trečią ir ketvirtą ligos dieną. Galite pastebėti, kad sloga tapo tirštesnė, pasirodo geltonos arba žalsvos gleivės. Pasak „Mayo“ klinikos, jos dažniausiai atsiranda dėl padidėjusio baltųjų kraujo kūnelių skaičiaus, kurį žmogaus imuninė sistema išsiunčia virusui įveikti. Per ateinančias dienas savijautai gerėjant šios išskyros paprastai išnyksta. Tačiau neretai po to seka ir kosulys.

6–7-a dienos: simptomai lengvėja. Vidutinė peršalimo ligų trukmė yra nuo 7 iki 10 dienų, daugelis pasveiksta be jokio specialaus gydymo. Tačiau peršalimo simptomai gali trukti ilgiau arba sustiprėti tiems, kas turi imuniteto problemų ar serga lėtinėmis ligomis (pvz., cukriniu diabetu ir kt.), sako medicinos mokslų daktarė Soma Mandal, Niu Džersio „Summit Medical Group“ internistė.

Jei turite sveikatos sutrikimų, dėl kurių padidėja komplikacijų rizika, kreipkitės į šeimos gydytoją. Atminkite, kad gali prireikti iki šešių savaičių, kol kosulys visiškai išnyks, net ir nebejaučiant kitų peršalimo simptomų. Paprastai tai nutinka dėl buvusios slogos, kol visiškai sugyja patinusi ir sudirgusi nosies ertmė.

Praėjus savaitei: ar gali būti komplikacijų

Jei praėjus savaitei peršalimo ligos simptomai nepalengvėjo ir savijauta nepagerėjo, gali būti, kad jums alergija arba sergate sinusitu.

Simptomai, susiję su alergija, kuri gali trukti kelis mėnesius:

  • niežtinčios akys;

  • skysta sloga;

  • nosies užgulimas.

    123RF.com nuotr./Sinusitas, sloga ar Covid-19?
    123RF.com nuotr./Sinusitas, sloga ar Covid-19?

Sinusinės infekcijos simptomai gali trukti nuo vieno iki trijų mėnesių ar ilgiau:

  • nosies užgulimas;

  • gerklės skausmas;

  • spaudimas ar skausmas aplink akis ir kaktą;

  • nuovargis;

  • karščiavimas.

Jei įtariate alergiją ar sinusitą, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją

Kaip atskirti peršalimą nuo COVID-19 ir gripo?

Šias ligas lengva supainioti, nes jos turi daug bendrų simptomų. Kadangi juos sukelia įvairūs mikrobai, paveikiantys kvėpavimo sistemą, jie gali ir sutapti. Kitaip tariant, galite turėti daugiau nei vieną negalavimą vienu metu.

Tačiau pagrindinis simptomas, leidžiantis juos atskirti, yra karščiavimas, kaip pabrėžia dr. S.Mandal: „Suaugusiesiems, sergantiems peršalimu, karščiavimas paprastai nepasireiškia, o sergant COVID-19 paprastai būna neaukšta temperatūra, gripo atveju pradžioje irgi galite karščiuoti“.

Kaip teigia CDC ekspertai, gripo simptomai dažniausiai atsiranda staiga, o ne ūmėja palaipsniui kaip peršalimo atveju. Jie taip pat yra intensyvesni ir trunka ilgiau.

Sergant peršalimu karščiavimas paprastai nepasireiškia.

Remiantis 2020 m. gegužės 5 d. žurnale „Annals of Internal Medicine“ paskelbtu tyrimu, COVID-19 simptomai taip pat vystosi palaipsniui. Remiantis CDC, COVID-19 simptomai gali būti tokie, kurie paprastai nepasireiškia peršalus ar sergant gripu, pavyzdžiui, viduriavimas ar skonio ir kvapo praradimas.

Jei bet kurios ligos simptomai ilgai nepraeina, kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Ypač atkreipkite dėmesį į įspėjamuosius ženklus dėl COVID-19.

Jei jaučiate bet kurį iš šių požymių, nedelsiant kreipkitės į greitąją medicinos pagalbą:

  • sunku kvėpuoti;

  • nuolatinis skausmas ar spaudimas krūtinėje;

  • sunku pabusti ar sunku užmigti;

  • melsvos lūpos ar veidas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos