Anyta nėra diagnozė, nors taip dažnai atrodo naujai iškeptoms marčioms. Anyta – tiesiog to neseniai užaugusio berniuko mama, kuri turi teisę būti savimi – kaip mes visos. Blogiausia, jei jums pasitaikė mamos sūnelis, dar nenutraukęs su ja virkštelės – toks, kuris pirmiau skambina pasitarti su ja, o ne su jumis – visais kitais atvejais daug lengviau.
Anytų tipai
Jei gavote puikų vyrą, jam priklausantis tėvų ir giminių „komplektas“ gali būti toks, kokio visai nesitikėjote.
Tai bent įvairovė – nuo atlapaširdžių, galinčių priblokšti savo tiesmuku atvirumu iki užsimaskavusių intrigų pynėjų su priklijuotomis šypsenomis!
Čia jau kaip loterija – jei gavote puikų vyrą, jam priklausantis tėvų ir giminių „komplektas“ gali būti toks, kokio visai nesitikėjote.
Tipas Nr. 1: Anyta – jos šviesybė mamytė
Anyta, visur ir visada demonstruojanti moterišką dėmesį. Ji myli savo vaikus, marčias ir žentus, o ypač anūkus. Beje, visi čia išvardinti asmenys jai atrodo ne didesni nei penkerių metų, todėl kiekviena proga jiems reikia patarti, kaip elgtis, kur važiuoti, kaip sriubą virti ir kaip rengtis – nes vaikai juk nežino. Kas, kad „vaikui“ 30. Be to, vaikai juk gali kažką ne taip padaryti, todėl ji geriau atvažiuos pas juos, sutvarkys namus, išvirs pietus ir patikrins anūkų namų darbus. Idealu? Ir jūs taip norėtumėte? Bet ši anyta labai mėgsta kritikuoti: ji nepraleis progos pamokyti ką ir kaip jums daryti ir kaip teisingai gyventi.
KĄ DARYTI?
Svarbiausia – ko nedaryti. Tai pyktis ir ginčytis. Geriau padėkoti už rūpestį ir gražiai paaiškinti, kad jūs jau seniai nebe maži vaikai ir sugebate tvarkytis savarankiškai. Išsikovokite kuo daugiau autonomijos – tegul anyta gyvena kuo toliau nuo jūsų. Nors ji nenorės lengvai prarasti pocizijų – bus ašarų ir skundų.
Tipas Nr. 2: Anyta – lyderė
Ji įprato komanduoti ir geležine ranka valdyti savo vyrą ir vaikus. Sūnus vedė? Gerai – tvirtai laikys ir marčią. Tokia anyta tvirtai tiki, kad ji – šeimos galva, kad jos žodis – paskutinis. Ir jokių ginčų bei kitokios nuomonės apraiškų.
KĄ DARYTI?
Psichologai pataria, kad tokiai generolei geriau nusileisti. Bet išmintingai! Atvirai pasakyti, su kuo sutinkate, o su kuo – ne. Svarbiausia – dalykiškai pateikti rimtus argumentus. Dalykišką kalbą ji supranta ir vertina, o sudėtingi išvedžiojimai, romantiški nukrypimai ir graudūs skundai jai atrodo silpnumo požymis.
Tipas Nr. 3: Anyta – paauglė
Yra moterų, kurios siekia būti amžinai jaunos, taigi tokia stipriai besijauninanti anyta – visada graži. Makiažas, manikiūras, drabužiai iš paauglių parduotuvių – ji labiausiai bijo viešumoje būti pavadinta močiute, todėl anūkus prigrasina vadinti ją vardu. Jei tokia dama dar aktyviai dirba, jai tikrai nebėra laiko itin domėtis sūnaus šeima – tai pliusas. Tuo labiau, prižiūrėti anūkų.
KĄ DARYTI?
Nieko. Jai reikia tik komplimentų, kad jaunatviškai atrodo.
TAIP PAT SKAITYKITE: 4 veiksmų tipai, kai kenkiame sau, pačios to nesuvokdamos
Tipas Nr. 4: Anyta – vaikas
Ji vaidina visiškai bejėgės moters vaidmenį. Dažnai ekscentriška, teatrališka, mėgstanti viską dramatizuoti dama („Vakar jau maniau – viskas, mirštu!“). Tai ji sako kiekvieną pirmadienį. Bet iš esmės jaučiasi puikiai, nors sūnui nuo vaikystės įkalusi, kad yra silpnos sveikatos, todėl ją reikia tausoti ir globoti. Sūnui išaugus, jie tarsi apsikeičia vaidmenimis: ji – maža mergaitė, jis – didelis ir stiprus vyras.
KĄ DARYTI?
Tokią anytą gavusios marčios nesidžiaugia, nes ji kartais, regis, iščiulpia visas jėgas: nuvežk, parvežk, noriu šito, noriu ano, man per šalta, man per šilta, kodėl vakar nepaskambinote ir t.t. Nustatyti bendravimo ribas: tada galime atvažiuoti, tada – ne. Tą padarysime, o ano – niekaip. Ramiai, mandagiai, lakoniškai.
Tipas Nr. 5: Anyta – konkurentė
Ji niekaip negali išsiskirti su mieluoju savo sūnumi. Marčią ji vertina kaip baisią barakudą, kuri atėjo atimti iš jos sūnaus ir jo užgyvento turto, todėl yra pavojinga moteris. Nors marti – tikras angelas, jos tai visiškai neįtikins. Jei ji klusni – tai mergiotė be nuomonės, o jei prasižioja – tai akiplėša. Tokia anyta linkusi tiesiogiai ar netiesiogiai žeminti marčią.
KĄ DARYTI?
Laikytis pagarbaus atstumo. Kovoti su ja beprasmiška, o draugauti vargu, ar pavyks. Kartais situacija išsisprendžia, kai anyta susiranda kokį sau įdomų hobį – kad nukreiptų energiją kita linkme. Deja, tokios mamos išaugintas sūnus dažnai būna dar nesubrendęs jaunuolis, tad brandžių vyriškų sprendimų iš jo sunku tikėtis.