Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

5 blogiausi astmos simptomai, trukdantys džiaugtis visaverčiu gyvenimu

Astma yra lėtinė liga, kuria sergama metų metais. Ilgai jaučiant simptomus, ligoniui gali susidaryti įspūdis, jog bloga savijauta yra norma. Pacientas nebepasisako gydytojui apie jaučiamą dusulį, kosėjimą po fizinio krūvio ar blogą miegą. Tarp gydytojo ir ligonio įvyksta toks dialogas: „Kaip jaučiatės? – „Ačiū, lyg ir neblogai...“. Ir dažnai būtent dėl to paciento gydymas nėra koreguojamas, nors to iš tiesų reikia.
Kaip stiprinti imunitetą ir nesirgti
Kaip stiprinti imunitetą ir nesirgti / Flickr.com

Jeigu apie savo prastą savijautą pacientas nutyli, gydytojui sunkiau įvertinti tikrąją paciento būklę. Svarbu suprasti, jog astmos gydymo tikslas – visiškas ligos simptomų išnykimas. Kokie yra tie patys nemaloniausi astmos simptomai, kurių tikriausiai norėtųsi nusikratyti kuo skubiau?

1. Dusulys

Pasunkėjęs kvėpavimas, kvėpavimo diskomforto jutimas arba oro trūkumo jausmas yra vienas dažniausių bronchinės astmos simptomų.

Dusulys kyla dėl vidinių ar išorinių dirgiklių, į kuriuos reaguodami bronchai susitraukia. Dusulys gali atsirasti tiek ramybėje, tiek fizinio krūvio metu. Dusulio priepuolis paprastai pasireiškia kartu su kosuliu ir dažnai užklumpa ankstyvą rytą arba naktį. Šis astmos simptomas gali sukelti išgąstį, dusulio baimę, kuri palaipsniui gali išsivystyti į nerimo sutrikimą.

2. Sutrikęs miegas

Dažnai kosintiems ir dūstantiems naktį ligoniams sutrinka miego režimas, kankina nuovargis ir silpnumas. Išbalansuotas poilsio režimas ypač ydingas vaikams ir paaugliams, kuriems dėl miego trūkumo gali susiformuoti elgesio ir emocijų sutrikimai.

Sutrikus miego režimui, tiek dirbantiems, tiek besimokantiems asmenims darosi sunku koncentruoti dėmesį, valdyti emocijas bei konfliktines situacijas. Pilnaverčio poilsio trūkumas kelia susierzinimą ir nervinę įtampą, kuriai įveikti gali netgi tekti vartoti papildomų medikamentų.

3. Nerimas

Bloga nuotaika, įtampa ir neramumas, kai juntama nepagrįsta ir nepaaiškinama vidinio ar išorinio pavojaus grėsmė – pagrindiniai nerimo bruožai.

Nerimo jausmas – dažnas astma sergančių ligonių „palydovas“, kurį gali sukelti ir kiti astmos simptomai – dusulys, sunkumas krūtinės srityje, sutrikęs miegas.

4. Spaudimo jausmas krūtinėje

Nors dauguma žmonių spaudimą ar sunkumo jausmą krūtinės srityje sutapatina su širdies ligomis, tačiau šis simptomas taip pat dažnai pasitaiko ir sergantiems bronchine astma. Krūtinės veržimas būna itin nemalonus, sukelia silpnumo ir diskomforto jausmą.

5. Sausas kosulys

Pats dažniausias ir nemaloniausias bronchinės astmos simptomas – kosulys – pasireiškia daugumai šia liga sergančių pacientų. Kosulio intensyvumas priklauso nuo ligos eigos (priepuolio metu jis gali būti itin varginantis), gali padažnėti nakties metu, trukdyti ne tik ligonio, bet ir aplinkinių poilsiui.

Svarbu! Pats ligonis, žinodamas ir teisingai vertindamas savo būklę bei išsakydamas simptomus gydytojui, gali labai pagerinti savo gyvenimo kokybę – gauti reikalingą gydymą ir pasiekti visišką būklės pagerėjimą.

Įvertinti savo simptomus gali būti lengviau naudojantis astmos kontrolės testo (AKT) klausimais, kuriuos galite atrasti čia. 

Rubriką remia: 

„Glaxosmithkline Lietuva“
„Glaxosmithkline Lietuva“

LT/AST/0003/15

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?