Kaip rašoma lifehacker.ru, tam tikri būdai gali padėti sumažinti tokių ligų kaip Alzheimeris ir kitų demencijos formų riziką. M.Schulz dalijasi penkiais patarimais, kurie turi tapti kasdienybe, kad sumažėtų jau minėtų ligų rizika, tačiau patarimai pravers ir tiems, kuriems jau diagnozuota ši liga.
Meskite sau iššūkį
Išmokite naują kalbą, žaisti šachmatais ar groti pianinu. Psichinės veiklos skatinimas padeda palaikyti smegenų darbą. Kai mes mokomės kažko naujo, tai visada lyg „sukrėtimas“ smegenims. Jos prabunda, yra aktyvuojamos ir sužadinamos. Įgydami naujos patirties mes mokome smegenis pritapti prie besikeičiančios veiklos, tapti lanksčiomis, kadangi reikalaujame iš smegenų to, prie ko jos nepripratusios.
Paaiškėjo, kad gebėjimas kalbėti dvejomis kalbomis sulaikė net trijų tipų demencijos pradžią, taip pat atskleidžiama, kad dvikalbiams žmonėms silpnaprotystė buvo diagnozuota puspenktų metų vėliau nei kalbantiems viena kalba. Svarbiausia renkantis hobį yra tai, kad jis jums patiktų, kadangi tik tokiu būdu sugebėsite juo užsiimti ilgą laiką.
Išlikite socialiai aktyvūs
Artimas kontaktas su draugais, šeima ir kolegomis padės apsaugoti smegenis nuo ankstyvo senėjimo. Buvo įrodyta, kad fizinių, socialinių ir protinių pratimų kompleksas padeda pristabdyti demencijos pradžią. M.Schulz įsitikinusi, kad glaudaus bendravimo su artimaisiais metu neuronai smegenyse aktyvuojami ir tai teigiamai veikia smegenų veiklą.
Patariama palaikyti draugiškus ir artimus ryšius su savo šeima ir draugais, kadangi tai itin svarbu psichinei sveikatai. Vienatvė yra tokia pat žalinga vyresnio amžiaus žmonėms kaip ir fiziniai negalavimai, be to, dėl vienatvės priešlaikinės mirties rizika padidėja net 14 proc.
Sveikai maitinkitės
Subalansuota mityba ne tik padeda kontroliuoti svorį, bet ir apsaugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų, teigiamai veikia smegenis. Ką patariama valgyti?
Mėlyni ir violetiniai vaisiai ir daržovės, tokie kaip juodieji serbentai, mėlynės, šilauogės, baklažanai, slyvos, mėlynieji kopūstai turi antocianų, kurie kovoja su stresu, stiprina regėjimą, imunitetą.
Žali vaisiai ir daržovės, tokie kaip brokoliai, avokadai, špinatai, kriaušės, lapinės daržovės, obuoliai, kiviai teigiamai veikia smegenų veiklą, normalizuoja nervų ir širdies bei kraujagyslių sistemos darbą.
Raudoni vaisiai ir daržovės, tokie kaip avietės, burokėliai, ridikėliai, raudonoji paprika, ridikai, granatai, pomidorai stiprina imuninę sistemą, suteikia energijos, žvalumo.
Verta žinoti, kad smegenims labai naudinga ir riebios žuvys, todėl patariama rinktis tuną, lašišą, silkę.
Būkite fiziškai aktyvūs
Niekas nereikalauja, kad jūs bėgtumėte maratonus, tačiau fizinė veikla yra tiesiog būtina, kadangi reguliarus sportas ir įvairūs pratimai padeda palaikyti smegenų sveikatą.
Aktyvių užsiėmimų metu suaktyvėja širdies ritmas, kraujotaka, į smegenis patenka maistingos medžiagos, o ląstelės yra aprūpinamos deguonimi, todėl mažėja insulto rizika. Kad smegenys išliktų geros formos, stenkitės judėti kasdien, pavyzdžiui, vietoj automobilio eikite pėsčiomis, išlipkite keliomis stotelėmis anksčiau, jeigu naudojatės viešuoju transportu, liftą iškeiskite į laiptus ir pan.
Suvaldykite stresą
Kodėl spalvinimo knygutės ir dėlionės taip traukia suaugusius? Atsakymas paprastas – tai padeda nusiraminti, įveikti stresą ir leisti atsikvėpti nuo didelio tempo. Tuo pačiu pailsi ir mūsų smegenys.
Chroniškas stresas neigiamai veikia nuotaiką, sutrikdo miego režimą, dėl jo padidėja kraujo spaudimas ir streso hormono kortizolio kiekis. Visa tai išsunkia organizmą, todėl žmogui gali sutrikti psichinė sveikata.
Įveikti stresą galime – tereikia atrasti savo būdą: tinka meditacija, aktyvus poilsis, sportas ir pan. Net jeigu esate jauni ir kupini jėgų, šios penkios rekomendacijos tikrai padės jaustis dar geriau ir tvirčiau, užtikrins smegenų sveikatą.