„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

6 dantų priežiūros klaidos – odontologė pataria, kaip jų išvengti

Nekokybiškas dantų valymas – pagrindinė dantų ir dantenų ligų priežastis. Tačiau į odontologų patarimus ir rekomendacijas, dantis valyti 2 minutes, vis dar numojama ranka – moksliniai tyrimų duomenys atskleidžia, kad žmogus vidutiniškai dantis valo vos 30-60 sekundžių. Taip pat specialistai pastebi atsainią tarpdančių priežiūrą. Be to, iki 80 proc. žmonių nepakankamai laiko valo bent vieną burnos zoną, o 60 proc. mūsų visuomenės narių visiškai nevalo krūminių dantų arba valo juos per trumpai. Odontologė atskleidžia esminius sveikos šypsenos priežiūros etapus ir įvardija dažniausias pacientų daromas klaidas.
6 dantų priežiūros klaidos – odontologė pataria, kaip jų išvengti
Moteris valosi dantis / Oral B nuotr.

1. Neužmirškite svarbiausių dantų valymo etapų

Odontologė Aristida Grevaitė primena, kad reguliarus dantų valymas yra svarbus norint išlaikyti gerą burnos higieną, kuri yra tiesiogiai susijusi su žmonių sveikata.

„Pirmasis žingsnis – mechaninis dantų apnašų pašalinimas pasta pateptu dantų šepetėliu. Po to galima papildomai naudoti burnos irigatorių maisto likučiams šalinti. Trečiasis būtinas etapas – tarpdančių valymas dantų siūlu ir tarpdančių šepetėliais, o pabaigai – liežuvio nuvalymas specialiu liežuvio valikliu“, – pagrindinius dantų priežiūros etapus išskiria odontologė.

Dantų valymas du kartus per dieną – visiems gerai žinoma taisyklė, tačiau specialistė atkreipia dėmesį, kad niekada jų negalima valyti iškart po valgio.

„Skubantiems ryte rekomenduojama dantis išsivalyti prieš pusryčius. Pavalgius burnoje pradedamas virškinimo procesas ir dėl padidėjusios rūgštinės terpės galima pakenkti dantų emaliui. Ypatingai tada, kai gėrimų ar valgyto maisto pH yra rūgštinis, pavyzdžiui, išgėrus kavos. Po valgio galima prasiskalauti burną, naudoti irigatorių arba tarpdančių šepetėlius. Jeigu norite išsivalyti dantis po pusryčių, turėtumėte palaukti bent pusvalandį, kad būtų atkurtas burnos pH. Vakare dantis reikia valyti po vakarienės praėjus 1-2 valandoms“, – pasakoja A.Grevaitė.

Oral B nuotr./6 dantų priežiūros klaidos – odontologė pataria, kaip jų išvengti
Oral B nuotr./6 dantų priežiūros klaidos – odontologė pataria, kaip jų išvengti

2. Pasirinkite tinkamą dantų šepetėlį

Taisyklinga burnos higiena namuose prasideda nuo tinkamo priemonių krepšelio. Odontologė primena, į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis šepetėlį, dantų pastą, siūlą ir burnos skalavimo skystį.

A.Grevaitės teigimu, elektrinis dantų šepetėlis yra daug pranašesnis už paprastą šepetėlį. Jis pašalina iki 100 proc. daugiau apnašų.

„Ypatingai vaikams ir žmonėms, kurie patiria sunkumų valdydami rankas ar turi netaisyklingą dantų išsidėstymą burnoje, elektrinis dantų šepetėlis gali padėti efektyviau išsivalyti dantis. Rinkoje apstu elektrinių šepetėlių pasirinkimų, tačiau rekomenduoju atkreipti dėmesį į naujos kartos šepetėlius, kurie valo sukamaisiais grįžtamaisiais judesiais, jų veikimas pagrįstas garso dažnio technologija, o šepetėlyje yra integruotas išmanusis spaudimo jutiklis bei interaktyvus ekranas.“

Būtent tokie yra „Oral-B“ dantų šepetėliai. Juose integruotas išmanusis spaudimo jutiklis parodo, kada nepakankamai prispaudžiamas šepetėlis, ir įspėja, kai jis yra spaudžiamas per stipriai. Taip yra palaikomas optimalus valymas, kuris leidžia nesibaiminti dėl dantų emalio pažeidimų. Interaktyvus ekranas informuoja apie valymo laiką, leidžia pasirinkti individualų režimą. Dirbtinis intelektas su 3D dantų sekimo funkcija prisijungia prie mobiliosios programėlės, atpažįsta dantų valymo stilių ir nurodo, kaip geriau juos valytis.

2022 m. visuotinio dantų valymo elgsenos tyrimo duomenimis, valymas „Oral-B“ dantų šepetėliu, sujungtu su programėle, pakeičia dantų valymo įpročius. Daugiau nei 90 proc. valymo seansų trunka ilgiau nei 2 minutes ir beveik nepasitaiko atvejų, kad šepetėlis spaudžiamas pernelyg stipriai.

Oral B nuotr./6 dantų priežiūros klaidos – odontologė pataria, kaip jų išvengti
Oral B nuotr./6 dantų priežiūros klaidos – odontologė pataria, kaip jų išvengti

3. Atkreipkite dėmesį į dantų pastos sudėtį

Renkantis dantų pastą odontologė rekomenduoja atkreipti dėmesį į jos paskirtį ir sudėtį. Pagrindiniai kriterijai, kuriuos svarbu turėti galvoje, yra fluoras ir jo kiekis.

„Fluoras itin naudingas, kai dantys yra jautrūs, linkę gesti. Jei negalite naudoti fluoro, tuomet pastos sudėtyje ieškokite hidroksiapatito, ksilitolio. RDA – abrazyvumo indekso. Kuo jis mažesnis, tuo geriau, ypatingai turint estetines dantų restauracijas arba labai jautrius dantis. Rekomenduojamas RDA yra mažiau nei 80. Kuo RDA didesnis, tuo kietųjų dalelių, kurios šalina apnašas, yra daugiau, tačiau tai gali pažeisti emalį“, – pasakoja specialistė.

Su odontologais bendradarbiaujant sukurtos ir klinikiniais tyrimais patvirtintos dantų pastos „Oral-B Pro Expert“ užtikrina 24 val. apsaugą nuo apnašų valant dantis du kartus per dieną. Šios pastos mažina dantų jautrumą ir stiprina emalį bei suformuoja nuo bakterijų ir rūgščių saugantį skydą.

Oral B nuotr./6 dantų priežiūros klaidos – odontologė pataria, kaip jų išvengti
Oral B nuotr./6 dantų priežiūros klaidos – odontologė pataria, kaip jų išvengti

4. Nepraleiskite tarpdančių valymo dantų siūlu

Dantų siūlas yra tinkamas net ir esant jautrioms dantenoms, tačiau reikia mokėti taisyklingai juo naudotis. Odontologės A. Grevaitės teigimu, tarpdančių valymas turi būti lėtas ir švelnus, kad nepažeistų dantenų, o geras dantų siūlas yra tas, kuris gerai slysta tarp dantų ir neišsipešioja.

„Dažniausiai tokie siūlai vadinami pavaškuotais. Reikėtų atsiplėšti pakankamą dantų siūlo ilgį: apie 30-50 cm, kad būtų patogu jį tvirtai suimti ir pasiekti krūminius dantis. Siūlą apvyniokite aplink viduriniuosius arba rodomuosius pirštus paliekant maždaug 2 cm tarpelį ir kitų pirštų pagalba atsargiai įveskite siūlą į tarpdantį per tampriausią jo tašką. Kai siūlas pasiekia dantenas, išlenkite jį lankeliu aplink dantį ir braukite jo briaunos paviršiumi, tą patį pakartokite prie kito danties. Paslinkite siūlą, kad kitus tarpdančius galėtumėte valyti švaria siūlo dalimi. Tarpdančių valymui taip pat reikėtų naudoti tarpdančių šepetėlius, kaip papildomą priemonę galima pasitelkti ir burnos irigatorių. Tačiau atminkite, kad irigatorius neatstoja dantų bei tarpdančių valymo tam skirtomis priemonėmis“, – teigia A.Grevaitė.

Odontologų visame pasaulyje dažniausiai naudojamas prekės ženklo „Oral-B“ dantų siūlas „Pro-Expert Clinic Line“ lengvai slysta tarp dantų ir padeda išvengti dantenų problemų, suteikia burnai gaivų mėtų aromatą. Kliniškai įrodyta, kad ši priemonė padeda sumažinti dantenų uždegimą.

Oral B nuotr./6 dantų priežiūros klaidos – odontologė pataria, kaip jų išvengti
Oral B nuotr./6 dantų priežiūros klaidos – odontologė pataria, kaip jų išvengti

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau