6 emocinio intelekto požymiai ir kaip juos ugdyti

Kodėl vieni žmonės lengviau prisijaukina sėkmę nei kiti? Fortūnos formulėje daug kintamųjų, iš jų vienas svarbesnių – emocinis intelektas. Laimei, jį galime ugdyti.
Temos: 2 Saviugda Empatija

4. Nukreipia energiją ten, kur reikia 

„Nesidairykite atgal, gyvenkite šia diena.“ Kiek kartų girdėjote šį patarimą! Emociškai intelektualūs asmenys juo vadovaujasi kasdien. Kad ir kokios karčios patirties turėjo, jie geba palikti neigiamų emocijų bagažą ir žvelgia į ateitį su nauja viltimi. Kas buvo, tas buvo. Nieko nepakeisi, tačiau iš to galima gauti puikių pamokų. Mokytis, augti, stiprėti. Toks jų moto. Nukreipdami energiją teigiama linkme ir mokydamiesi iš praeities, jie kuria geresnį rytojų.  

Vida Press nuotr./Moteris dirba kavinėje
Vida Press nuotr.

Emociškai intelektualių žmonių neįkalina nei nesėkmės, nei kritika, nes juos suvokia kaip tobulėjimo šaltinį. Žinoma, jei kritika yra pagrįsta ir nesiekiama nieko sumenkinti. Jie lankstūs, nenustoja mokytis ir nuolat ieško galimybių pasisemti naujų idėjų. Mėgaujasi gyvenimu ir stengiasi jį paįvairinti. 

Ugdykite intelektą. Jei norite tobulėti, palikite nuoskaudas praeityje. Skirkite visą energiją šiai dienai. Kaip dabar jaučiatės? Ką galite padaryti, kad būtumėte laimingesnės? Išsikelkite tikslų ir sudarykite jų įgyvendinimo planą. Vertinkite, ką turite šiuo metu, kad ir kokios nereikšmingos smulkmenos tai būtų: kavos puodelis ryte, praeivio šypsena, giedras dangus. Stebėkite aplinką ir nepamirškite pasimėgauti mažais kasdieniais džiaugsmais – pražydusia gėle, maloniu klientu, paukščio giesme. 

5. Supranta savo ir kitų emocijas 

Kartais emocijos būna tokios stiprios, kad ne tik sunku susitvardyti, bet ir jas suvokti. Emociškai intelektualūs asmenys – šios srities ekspertai. Jie žino, kodėl šiuo metu jaučiasi būtent taip ir kas šiuos jausmus sukėlė. Nepasiduoda įkarščiui – padaro minutės pertraukėlę, jei to reikia, ir ramiai apsvarsto, kaip elgtis vienomis ar kitomis aplinkybėmis. Prieš pasakydami ką nors, paprastai apgalvoja žodžius, įvertina jų poveikį. Emociškai intelektualūs žmonės geba analizuoti padėtį per emocijų prizmę: apmąsto, ką padarė gerai ar blogai, kokių emocijų tai sukėlė tiek jiems patiems, tiek aplinkiniams, ir gauna palankiausią rezultatą. 

Vida Press nuotr./Pavargusi moteris
Vida Press nuotr.

Jie puikiai pažįsta ne tik save – yra empatiški ir gali įsijausti į kitų žmonių būsenas, suprasti, kodėl jie išgyvena būtent taip ar kitaip.   

TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl daugiausia pasiekia netvarkingi žmonės?

Ugdykite intelektą. Tapkite detektyvėmis. Analizuokite situacijas ir ieškokite, kas galėjo sukelti konkrečias emocijas. Stebėkite aplinkinius. Kaip juos veikia jūsų žodžiai ar veiksmai? Nepriskirkite savo emocijų kitiems – jei jūs taip jaučiatės, dar nereiškia, kad ir jie išgyvena tą patį. Išmokite atsiriboti ir pažvelgti į situaciją kitų akimis. 

6. Motyvuoja save

Emociškai intelektualūs asmenys patys save motyvuoja. Ir nestebina, kad dažniau įgyvendina tikslus, o jų ryžtą ir atkaklumą vainikuoja sėkmė.

„Kodėl turiu tai daryti, juk man už papildomą darbą niekas nemoka!“ – neretai galime išgirsti besiskundžiančius darbuotojus, kuriems vadovas skyrė neplanuotą užduotį. „Noriu, kad darbdavys mane motyvuotų“, – per darbo pokalbį pasako ne vienas pretendentas. Tarsi kiekviename žingsnyje kažkas turėtų mus prisukti ir paskatinti judėti į priekį: na, dar šiek tiek… Emociškai intelektualūs asmenys patys save motyvuoja. Ir nestebina, kad dažniau įgyvendina tikslus, o jų ryžtą ir atkaklumą vainikuoja sėkmė.

Vida Press nuotr./Verslo moteris
Vida Press nuotr.

Didžiausias apdovanojimas emociškai intelektualiems žmonėms – pasitenkinimas, kurį jaučia matydami rezultatą, saviraiška, o ne užmokestis už viršvalandžius. Jie mėgaujasi pačiu vykdymo procesu, tobulėjimu, įgūdžių lavinimu, todėl niekam nepriekaištauja, jei reikia atlikti nenumatytą darbą. Emociškai intelektualūs asmenys atkakliai siekia tikslų ir nepasiduoda vos po pirmos nesėkmės. Nesuklumpa ir po šimtosios. Jie suvokia, kad tai – ilga kelionė su daug aplinkkelių ir neplanuotų „stop“ ženklų, nenuleidžia rankų ir anksčiau ar vėliau atsiduria ten, kur norėjo. 

Ugdykite intelektą. Niekam nepakenkė pinigai, tačiau kur kas malonesnis atlygis – pasitenkinimas savimi, įgytais gebėjimais, išmoktomis pamokomis. Suraskite savo pašaukimą. Kas jums teiktų laimės, net jei už tai negautumėte algos? Kur kas lengviau siekti tikslo, kai einama jo link skatinant save, o ne laukiant, kol kas nors su botagėliu privers tai padaryti. 

TAIP PAT SKAITYKITE: Trukdantys įpročiai: 15 dalykų, kurių turėtumėte nebedaryti

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas: spręsk ir laimėk elektrinį dantų šepetėlį sau!
„Moerie“ plaukų priežiūros priemonių veidu tapo K.Meschino: pamilau jas jau po pirmo galvos plovimo
Reklama
Jautienos troškiniai – tobulas maistas šaltajam sezonui: vos kelios taisyklės ir gaminsite lengva ranka
Reklama
5 Graikijos kurortai – ką rinktis: salas ar sostinę?