Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

7 mitai apie maisto papildus

Pavasaris žmogaus organizmui – itin komplikuotas laikotarpis. Šaltojo sezono metu nualintos ląstelės šaukte šaukiasi pagalbos – lūžinėjantys plaukai, nagai bei visos kitos bėdos laukia tų, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių neatsako į organizmo siunčiamus signalus.
Sveikas maistas prieš tabletes
Sveikas maistas prieš tabletes / Fotolia nuotr.

Tad norėdami aprūpinti savo organizmą trūkstamomis medžiagomis bei elementais, žmonės puola ieškoti tam skirtų priemonių. Viena jų – maisto papildai.

„Maisto papildai tikrai gali padėti organizmui sustiprėti, jei yra tinkamai vartojami, – teigia Ramutis Kairaitis, LSU docentas ir „Natural Pharmaceuticals“ sveikatingumo ekspertas. – Tačiau dažnai tenka susidurti su ne visai tikrovę atspindinčiais faktais apie šių preparatų poveikį“.

Tad kuriomis maisto papildų galiomis verta tikėti, o kurias pamiršti?

1. Organizmas nesugeba įsisavinti maisto papilduose esančių medžiagų.

Melas. Kai kurias natūraliuose maisto produktuose esančias medžiagas organizmas pasisavina geriau nei sintetines, pavyzdžiui, vitaminą C. Todėl dėl kai kurių maisto papildų toks nusistatymas gali būti iš dalies teisingas. Tačiau, R. Kairaičio teigimu, papilduose maistinių medžiagų dažnai yra daugiau nei maiste, o tai kompensuoja blogesnį jų pasisavinimą.

Taip pat skaitykite: 40 būdų atsipalaiduoti per 5 minutes

2. Jeigu tinkamai maitinamės, organizmas gauna visas reikalingas medžiagas, todėl maisto papildai nėra reikalingi.

Ir tiesa, ir melas. Teoriškai dietą galima subalansuoti taip, kad maisto papildų nereikėtų. Tačiau praktiškai tai įgyvendinti yra gana sudėtinga. „Pavyzdžiui, pavasarį, kai dar neturime didelio šviežių vaisių bei daržovių pasirinkimo, gauti pakankamą kiekį vitaminų ir mineralų, valgant vien natūralius jų šaltinius, yra tikrai sunku. Paprastesnis ir patogesnis kelias – maisto papildų vartojimas“, – įžvalgomis dalijasi sveikatingumo ekspertas. 

3. Organizmas greitai pripranta prie maisto papildų ir nebesugeba natūraliai pasisavinti tam tikrų medžiagų bei mikroelementų.

Melas. Pasak R. Kairaičio, tokia nuomonė galėjo kilti dėl populiarioje literatūroje pasirodančių patarimų, kuriuose teigiama, jog maisto papildus reikia vartoti ciklais: gali susidaryti įspūdis, jog ilgą laiką vartojant tuos pačius papildus, susikaups didelis kiekis tam tikros medžiagos ir daugiau organizmas nebus pajėgus jos pasisavinti.

Moksliškai įrodyta, kad vartojant omega-3 maisto papildus, 15–30 proc. sumažėja kraujo trigliceridų ir blogojo cholesterolio kiekis.

„Tai nėra tiesa, – teigia ekspertas. – Ciklinis papildų vartojimas daugiau grindžiamas faktu, kad kai kurių medžiagų per tam tikrą laikotarpį žmogaus organizme gali susikaupti pakankamai ir daugiau nėra prasmės jas vartoti. Tačiau tai jokiu būdu neduoda pagrindo spręsti, jog tampame nebepajėgūs šių medžiagų pasisavinti“.

4. Omega-3 maisto papildai mažina širdies ligų riziką.

Tiesa. Moksliškai įrodyta, kad vartojant omega-3 maisto papildus, 15–30 proc. sumažėja kraujo trigliceridų ir blogojo cholesterolio kiekis, taip pat normalizuojasi kraujo spaudimas ir pagerėja arterijų vidinių sienelių (endotelio) būklė. R. Kairaičio teigimu, šie veiksniai mažina tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis.

Taip pat skaitykite: Žuvies dieta: padeda išvengti raukšlių ir atsikratyti kilogramų

5. Vienu metu negalima vartoti kelių maisto papildų.

Tiesa. Vartojant kartu kai kuriuos papildus, jie gali vienas kito poveikį stiprinti ar mažinti. Taip pat, pasak eksperto, per didelis maisto papildų kiekis, nepasitarus su mitybos specialistu, nėra rekomenduotinas.

6. Omega-3 maisto papildai mažina skausmą.

Tiesa. Omega-3 gali pakeisti nesteroidinius priešuždegiminius vaistus (NPV) skausmui mažinti. „NPV turi daug pašalinių poveikių ir tai riboja jų vartojimą. Todėl didelės dozės omega-3 gali būti rekomenduojamos reumatoidinio artrito gydymui, kaip veiksmingas pakaitalas NPV“, – sakė R. Kairaitis.

Taip pat skaitykite: Kodėl verta valgyti pusryčius? 10 patiekalų receptų

7. Omega-3 maisto papildai padeda palaikyti stiprius kaulus bei dantis.

Tiesa. Yra mokslinių tyrimų įrodančių, kad dieta, turinti daug omega-3 elementų, yra naudinga žmogaus kaulų būklei. „Omega-3 maisto papilduose yra daug vitamino D, kuris dalyvauja formuojantis kaulų bei dantų struktūrai bei daro įtaką  jų kietumui“, – pasakojo R. Kairaitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų