Kaip sako dietologas Joelis Ferenas, alkis yra normalus fiziologinis signalas, tačiau daugelis iš mūsų yra linkę ignoruoti mūsų kūno siunčiamus ženklus. Todėl yra labai svarbu įsiklausyti į savo kūną ir duoti tai, ko jis nori iš tikrųjų. Taigi, ką signalizuoja alkio pojūtis? Kodėl jį jaučiame nuolatos? Štai kelios priežastys, kurios padės rasti atsakymus, rašoma bodyandsoul.com.au.
Jūs valgote nepakankamai
Elementari ir paprasta priežastis – jūs suvartojate per mažai maistinių medžiagų. Stebėkite, kiek ir kokio maisto suvalgote kasdien, kokiu metu valgote, ar dažnai užkandžiaujate. Mūsų įpročiai šiuo atveju labai svarbūs, ir jeigu valgome nepakankamai, suvartojame per mažai kilokalorijų, galime jausti alkį, taip pat nuovargį, mus kamuos prasta nuotaika.
Įsitinkite, kad maistas ant jūsų stalo būtų reguliarus dalykas, kadangi tai – kaip kuras automobiliui: nevalgysime, negalėsime ir siekti savo tikslų bei džiaugtis gera savijauta.
Per mažai baltymų
Baltymai užtikrina, kad sotumą jausite ilgesnį laiką. Jie reikalingi raumenims, taip pat imuninei sistemai, be to, daro didelę įtaką hormonams, kurie atsakingi už sotumo jausmą, apetitą. Tad jeigu su kiekvienu dienos maistu gausite ir baltymų, tikrai praturtinsite savo racioną ir būsite sveikesni, energingesni.
Baltymų gausu liesoje mėsoje, žuvyje, kiaušiniuose, pieno produktuose, tofu, ankštiniuose produktuose ir pan. Įtraukite jų į kasdienius patiekalus.
Pamirštate skaidulų svarbą
Skaidulos mityboje itin reikalingos, kadangi lygiai taip pat kaip ir baltymai turi įtakos sotumo jausmui, o taip pat užtikrina ir sklandų virškinimo sistemos darbą. Kaip jų suvartoti daugiau? Peržiūrėkite savo mitybą ir įtraukite į racioną kuo daugiau pilno grūdo produktų, daržovių ir vaisių. Taip maitinsitės kur kas sveikiau ir puikiai kontroliuosite alkio jausmą.
Jūs nepakankamai miegate
Miego svarba šiuo klausimu labai svarbi, kadangi miego trūkumas gali stipriai išbalansuoti jūsų sotumo ir alkio jausmą. Įrodymai atskleidžia, kad miego trūkumas didina norą užkandžiauti ne pačiais sveikiausiais produktais.
Pasirodo, kai esame pavargę ir neišsimiegoję, didėja alkio hormono grelino, o leptino, apetitą slopinančio hormono, mažėja. Tad tam, kad nesuvartotumėte daugiau kilokalorijų ir nenorėtumėte nuolatos užkandžiauti, verčiau pasirūpinkite miego higiena ir poilsiu.
Miego trūkumas didina norą užkandžiauti ne pačiais sveikiausiais produktais.
Puodelis vandens
Alkis – apgaulingas dalykas, kadangi, kaip tvirtina ekspertai, kartais mes norime gerti, o ne valgyti. Tad iš pradžių galite rinktis puodelį vandens, o ne dar vieną porciją maisto, kad įsitikintumėte, ko iš tikrųjų nori jūsų organizmas. Patarimas paprastas – reguliariai vartokite skysčius ir stebėkite savo savijautą.
Jūs nekreipiate dėmesio į maistą
Kai valgome žiūrėdami televizorių, maigydami telefoną ar prie kompiuterio, suvalgome daugiau nei susitelktume tik į maistą ir mėgautumėmės pojūčiais, kuriuos jis suteikia. Atsakykite sau, kada paskutinį kartą valgėte tikrai mėgaudamiesi maistu?
Susitelkimas į maistą ir tik į jį valgymo metu yra puikus būdas kontroliuoti alkio ir sotumo jausmą, stebėti, kiek maisto suvalgome ir kada išties pasijaučiame sotūs.
Jūs tiesiog nesate alkani
Mes visi kartais valgome ne dėl to, kad esame alkani, todėl labai svarbu tai pajusti ir mokėti valdyti. Kartais valgymas būna nulemtas emocijų, streso ar nuobodulio, todėl pabandykite pajutę norą vėl užkąsti užsiimti kita veikla. Pavyzdžiui, išeikite pasivaikščioti, pasimėgaukite gamta ar atraskite savo ritualus, kurie nukreips mintis nuo maisto.
Jeigu jaučiate, kad alkio pojūtis tampa labai stiprus ir nevaldomas, pasitarkite su su specialistu, įvertinkite savo gyvenimo būdą ir mitybą. Kita vertus, alkis – tai mūsų organizmo būdas pasakyti, kad metas pasirūpinti kūnu, todėl geriausia mokytis atpažinti šiuos ženklus ir pasirūpinti gera savo savijauta.