7 populiarėjančios medicinos naujovės pasaulyje

Technologijų progresas bei augančios žinios apie tai, kas sveika žmogaus kūnui, lemia ir naujų tendencijų medicinoje atsiradimą. Laiko patikrintas praktikas sveikatos priežiūroje papildo pažangios naujovės. Kai kurios jų jau įsitvirtino ir Lietuvoje.
Sportuojanti pora.
Sportuojanti pora. / Fotolia nuotr.

Sveikatos specialistai kviečia susipažinti su 7 pasaulyje pastaruoju metu išpopuliarėjusiomis arba netrukus į mūsų gyvenimus įžengsiančiomis tendencijomis medicinoje, kurios gali paskatinti pakeisti požiūrį į rūpinimąsi sveikata.

1. Pažink savo kūną. Pastaraisiais metais ypač sparčiai populiarėja su sveikata susijusios mobiliosios aplikacijos. Jos skaičiuoja nueitus žingsnius, suvartotas ir sudegintas kalorijas, stebi išgerto vandens kiekį, matuoja širdies pulsą. Kartais šias funkcijas atlieka ir išmanieji laikrodžiai ar specialūs prietaisai. Tokių technologijų šalininkai teigia, kad jos motyvuoja daugiau judėti ir vartoti sveikesnį maistą.

Ir tai dar ne viskas: JAV jau kuriamos pirmosios programėlės, kurias bus galima parsisiųsti tik su receptu. Jos skirtos sergantiems tokiomis ligomis, kaip diabetas ar astma.

2. Profilaktika, gelbstinti nuo vėžio. Modernios medicininės technologijos, tokios kaip magnetinio rezonanso tomografija, leidžia nustatyti vėžį anksčiau, jam nespėjus reikšmingai pažeisti organizmo. Todėl stiprėja profilaktikos svarba: visame pasaulyje žmonės įpranta lankytis pas gydytoją ne tik pajutę simptomus, bet ir profilaktiniams patikrinimams.

Tokių patikrinimų metu laiku nustatomas vėžys būna sėkmingai išgydomas. Diagnostikos centrų tinklo „Affidea Lietuva“ specialistai pažymi, kad tendencija atidžiau rūpintis savo sveikata plinta ir Lietuvoje.

3. Šviesos reikšmė. Daugelis išsivysčiusių valstybių gyventojų prieš miegą mėgsta leisti laiką naršydami internete ar naudodami išmaniuosius telefonus. Gydytojai tai sieja su krintančia miego kokybe. To priežastis – šviesa. Ryški elektroninių prietaisų skleidžiama šviesa blaško dėmesį, neleidžia organizmui atsipalaiduoti ir trukdo užmigti.

Pasitaiko ir atvirkščias atvejis – per mažas apšvietimas darbo vietoje taip pat verčia smegenis pasimesti tarp paros laikų ir skatina apsnūdimą. Todėl žmonės vis atsakingiau žiūri tiek į apšvietimo pasirinkimą darbe, tiek į ryškiai šviečiančių prietaisų naudojimą prieš miegą, kartais net naudoja specialias programas, kurios sutemus juos pritemdo.

4. Išmaniosios poliklinikos ir ligoninės. Eilės – vienas labiausiai erzinančių dalykų keliaujant pas gydytoją. Tai galioja tiek rutininių patikrinimų metu, tiek tada, kai pagalbos reikia skubiai. Tačiau Vakarų pasaulyje modernios technologijos jau pradeda keisti šį procesą.

JAV jau egzistuoja programėlės, kurios rūpinasi, kad asmuo nepamirštų išgerti vaistų, už tai jam kažką duodamos.

Pavyzdžiui, speciali elektroninė apyrankė, gaunama iš poliklinikos, padės apeiti registracijos procesą ir nukreips tiesiai pas reikalingą specialistą. Tuo pačiu metu mobilioji aplikacija telefone aiškiai nurodys, kur reikia eiti, ir suteiks visą informaciją apie gydantį specialistą bei gydymo procesą.

Ta pati programėlė netgi parodys, kur yra artimiausia laisva automobilio stovėjimo vieta prie ligoninės.

5. Sveikatos priežiūra žaidžiant. Prisiminti išgerti vaistus dažnai nelengva – darbai ar kiti rūpesčiai lemia, kad tai tiesiog „iškrenta“ iš galvos. Tačiau JAV jau egzistuoja programėlės, kurios rūpinasi, kad asmuo nepamirštų išgerti vaistų, už tai jam kažką duodamos. Pavyzdžiui, jei žmogus savaitę kasdien tuo pačiu metu išgeria vaistus ir informaciją apie tai įveda į programėlę, jis gauna, pavyzdžiui, 5 dolerių nuolaidą apsipirkti tam tikroje parduotuvėje. Realu, kad netrukus tokios programėlės pasieks ir Lietuvą.

6. Prostatos vėžio profilaktika. Prostatos vėžys – viena pavojingiausių vyresnio amžiaus vyrus kamuojančių ligų. Ligos vystymosi pradžioje simptomai nejaučiami, tad dažnai liga nustatoma tik jai jau įsisenėjus. Tačiau laiku pasidarytas tyrimas gali išgelbėti nuo šios ligos. Šiuolaikiniai prostatos specifinio antigeno testai, prieinami ir Lietuvoje, leidžia anksti diagnozuoti priešinės liaukos vėžį ir sumažinti prostatos ligų riziką.

7. Prietaisai, nustatantys sveikatos būklę. Daugelis žmonių namie turi medicininius prietaisus, kurie, pavyzdžiui, matuoja pulsą ir spaudimą, tačiau ateityje tokių technologijų atsiras daugiau. Pavyzdžiui, jau sukurti prietaisai, matuojantys žiedadulkių lygį ore ir galintys pranešti astma sergantiems arba alergiškiems žmonėms, kuomet šis lygis pasiekia rizikos ribą.

Be to, jau netrukus nebebus būtina darytis kraujo tyrimų laboratorijose – specialus įrenginys, jungiamas prie mobiliojo telefono, galės iš kraujo lašo, paimto iš piršto, atlikti kai kuriuos tyrimus ir iškart pranešti besitiriančiam asmeniui bei jo gydytojui rezultatus.

Taip pat skaitykite: Jauniausiai pasaulyje milijardierei turtus krauna mažas kraujo lašas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų