Alergologė pataria: kaip elgtis įgėlus vabzdžiams

Vis labiau kaistant orui dažnas skubame kuo toliau nuo deginančio miesto asfalto. Ieškodami ramybės oazės slepiamės miškų ir ežerų apsuptyje, tačiau kone kaskart ją aptemdo nemalonūs ir skausmingi uodų bei bičių įgėlimai. Vabzdžių įkandimai gali sukelti įvairių nepageidaujamų reakcijų – nuo paraudimo ir niežtėjimo iki alergijos. Taigi kas atsitinka įgėlus vabzdžiui ir kaip to išvengti? Konsultuoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro alergologė dr. Neringa Stirbienė.
Puola uodai
Puola uodai / 123RF.com nuotr.

Į vabzdžių (uodų, mašalų, musyčių, bičių, širšių) įgėlimus paprastai reaguojame gana individualiai, tačiau įprastai lieka įgėlimo žymė, lokalus ar išplitęs patinimas, niežulys. Uodų, mašalų įgėlimai dažniausiai sukelia tik vietinę reakciją – niežti įgėlimo vietą, ji gali būti truputį paburkusi dėl audinių reakcijos.

Dažniausiai tai praeina savaime. Svarbu, kokia yra individuali reakcija, kiek atvirų kūno vietų sugelta – kuo daugiau įgelta, tuo didesnis diskomfortas. Mašalų įgėlimai nemalonūs, tačiau gyvybei grėsmingų sveikatos sutrikimų paprastai nesukelia. Retais atvejais prireikia skubios profesionalų pagalbos.

„Po vabzdžio įkandimo dėl į organizmą patekusių biologiškai aktyvių medžiagų įkandimo vieta parausta, patinsta, niežti. Išsigąsti nevertėtų – tai yra visiškai normali mūsų organizmo reakcija. Alerginė reakcija gali vystytis po bitės, širšės ar vapsvos įgėlimo. Tuomet sureaguoja ne tik įgėlimo vieta, bet ir gali atsirasti šalutinių simptomų, pavyzdžiui, visą kūną apima dilgėlinis bėrimas, tinsta įvairios kūno vietos, darosi sunku kvėpuoti, krenta kraujospūdis. Sudėtingesniais atvejais žmogus gali prarasti sąmonę arba netgi mirti“, – sako alergologė.

Asmeninio archyvo nuotr./Neringa Stirbienė
Asmeninio archyvo nuotr./Neringa Stirbienė

Pasak gydytojos, nepriklausomai nuo to, koks vabzdys įkando, jei labai niežti, įkandimo vieta patino, reikėtų ją vėsinti. Galima rinktis specialius kremus po vabzdžių įgėlimo arba išgerti antihistamininių vaistų. Jei žmogus yra alergiškas bičių, vapsvų ar širšių įgėlimui ir pradeda vystytis sisteminiai simptomai, būtina susileisti adrenalino, išgerti vaistų nuo alergijos ir kuo greičiau kviesti greitąją medicinos pagalbą.

„Svarbu nepamiršti, kad kai kurie žmonės, ypač vaikai, stipriau reaguoja į uodo įkandimą. Jeigu jaučiamas diskomfortas įkandimo vietoje, labai niežti, rekomenduojama ilgai nelaukti ir ne tik pasitepti skaudamą vietą, bet ir prireikus išgerti vaistų nuo alergijos“, – sako dr. N.Stirbienė.

Jautresniems žmonėms, kuriems vietinė audinių reakcija trunka ilgai, reikėtų nepalikti didesnio odos ploto nepridengto drabužiais. Svarbu nepamiršti naudoti įvairių repelentų ir renkantis poilsį gamtoje atsižvelgti į tai, kad leidžiant laisvalaikį prie vandens telkinių susiduriama su daugiau atakuojančių mašalų, uodų, kitų vabzdžių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis