Apgamų šalinimas lazeriu. Ką verta apie tai žinoti?

Jau daug metų medicina neįsivaizduojama be modernių technologijų ir naujų išradimų. Jie padeda lengviau ir tiksliau tirti bei gydyti žmones, išsaugoti sveikatą, pailginti gyvenimo trukmę ar tiesiog ilgiau išlikti jauniems. Vienas iš tokių išradimų, gelbstinčių tiek gydymo, tiek grožio srityje yra lazeris.
Apgamas
Apgamas / Fotolia nuotr.

Konsultuoja klinikos Grožio pasaulis“ gyd. onkologė-chirurgė Leonarda Daujutė Šarakauskienė

Gyd. onkologė-chirurgė Leonarda Daujutė Šarakauskienė
Gyd. onkologė-chirurgė Leonarda Daujutė Šarakauskienė

Kas tas paslaptingas lazeris?

Lazeris gimė prieš 60 metų fizikų laboratorijose ir šiandien be jo sunku įsivaizduoti mūsų gyvenimą – tai lazeriniai spausdintuvai, CD grotuvai, greičio matuokliai, skaitytuvai parduotuvių kasose ir t. t. Jo unikaliomis galimybėmis greitai pradėjo domėtis ir medikai. Lazeris – tai sustiprintas šviesos pluoštas. Lazerio šviesa labai intensyvi ir gali veikti kaip aštriausias peilis. Ir pats lazerio pavadinimas – angliško šio įrenginio pavadinimo trumpinys – stimuliuota šviesos energija. Nuo klasikinių šviesos šaltinių, tarkime, elektros lemputės, skiriasi tuo, kad gali spinduliuoti žydrą, žalią, raudoną ar net nematomą ultravioletinę ar infraraudonąją šviesą. Lazerio šviesa labai intensyvi ir nekeičia savo savybių sklisdama net dideliais atstumais.

 

Lazeris medicinoje

Veikiant lazerio šviesai, audinys įšyla, verda ar garuoja. Šis lazerio poveikis sėkmingai naudojamas mažojoje chirurgijoje, pavyzdžiui, mikropjūviais šalinami randai, apgamai, pigmentinės ir senatvinės dėmės, karpos, papilomos, kraujagysliniai dariniai, išsiplėtusios  kojų venos, nagų grybelis, tatuiruotės ir kt.

Unikali lazerio savybė – absoliutus sterilumas, nes su operaciniu lauku sąveikauja tik šviesa. Be to, atliekamos operacijos nekraujingos, nes lazerio šviesa kraujagysles koaguliuoja, pooperaciniai pjūviai nesiuvami, o „suvirinami“, todėl nesusidaro gilūs randai – tai ypač svarbu šalinant odos darinius nuo matomų kūno vietų.

 

Kaip apgamai šalinami lazeriu?

Lazeriu galima šalinti daugumą odos darinių, taip pat ir apgamus. Būtina sąlyga – gydytojo onkologo apžiūra ir priešoperacinis apgamo ištyrimas siaskopu ar dermatoskopu. Siaskopija yra neinvazinis, patikimas tyrimo metodas, padedantis tiksliai diagnozuoti įvairius odos darinius. Tarkime, nustatant melanomos diagnozę, tikslumas būna – 94 procentai. Siaskopinis tyrimas padeda greitai, neskausmingai ir nepažeidžiant audinių vientisumo nustatyti apgamo įaugimo gylį, ištirti pigmento sankaupas apgame, parinkti optimaliausią  apgamo šalinimo būdą, nustatyti pradinius supiktybėjimo požymius.

Nors sukurta nemažai odos navikų kompiuterinių diagnozavimo sistemų, geriausiai diagnozuoja patyręs gydytojas, dažniausiai onkologas. Naujausios kartos dermatoskopai, siaskopai – tai tik pagalbinė priemonė ir sudėtingais atvejais visuomet privalomas  pat. histologinis apgamo tyrimas.

Apgamo šalinimas atliekamas vietiškai nuskausminus, operacijos neskausmingos. Pašalinus apgamą lazeriu, lieka nedidelė žaizdelė, kuri paprastai užgyja per porą savaičių. Pacientai jau kitą dieną gali maudytis, svarbu tik neužkrėsti žaizdelės.

Lazerio chirurgija daug pažangesnė  ir veiksmingesnė už įprastinę skalpelio chirurgiją ar elektros peilį. Nenustatyta, kad lazerio šviesa sukeltų kokių nors šalutinių padarinių. Šiuo metu įvairių odos darinių, apgamų gydymas lazeriu yra didelis žingsnis į priekį.

 

Jeigu turite klausimų apie apgamų ir kitų odos darinių šalinimą lazeriu, siųskite juos el. p. info@groziopasaulis.lt. Klinikos Grožio pasaulis“ gyd. onkologė-chirurgė Leonarda Daujutė Šarakauskienė mielai sutiko į juos atsakyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis