Apklausa atskleidė mėšlungio keliamų problemų mastą

Visai netikėtai iš miegų prabudino sutraukęs mėšlungis? Šis nemalonus raumenų spazmas užklumpa žmones dažniausiai visai netikėtai. Tik kas penktas lietuvis nėra turėjęs problemų su mėšlungiu, parodė visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa. Tačiau kas devintas mėšlungio atvejis pasireiškia esant pavojingai situacijai – besimaudant ežere, upėje ar jūroje. Specialistai sako, kad mėšlungio dažnumas susijęs su lietuvių mitybiniais ypatumais ir magnio trūkumu.
Mėšlungis
Mėšlungis / Partnerio nuotr.
Temos: 2 Magnis Mėšlungis

Remiantis praėjusiais metais atlikta apklausa, tik 15 žmonių iš 100 nėra tekę pajusti šio nemalonaus raumenų spazmo jausmo ir yra apie juos girdėję tik iš kitų pasakojimų.

Kita statistika parodo, kad daugeliui asmenų ši nemaloni savijauta yra toli gražu nesvetima. Apklausos duomenimis, mėšlungis 12 proc. gyventojų yra nuolatinė problema: raumenų spazmai juos kankina kasdien ar bent jau kartą per savaitę. Kas penktas respondentas sakė, kad bent kartą per mėnesį patiria, ką reiškia nemalonūs potyriai, kai „surakina“ galūnes.

Maždaug kas trečiam tenka susidurti su mėšlungiu bent kelis kartus per metus, o beveik 25 proc. yra tai patyrę, tačiau labai retai – vieną kartą ar rečiau per kelis metus.

Nors kartą gyvenime raumenų spazmą yra jautę apie 95 procentai populiacijos

Statistika kalba pati už save, tačiau tendencijas dažnai išgirsti nusiskundimus dėl raumenų spazmo išgirsta ir medicinos atstovai. Vidaus ligų gydytoja Lina Bukauskaitė pripažįsta, kad iš praktikos galinti pasakyti, jog mėšlungis yra itin dažna problema, o dažniausiai ji vargina kojas.

„Mėšlungis, ypač kojų bei blauzdų, yra tikrai dažnas reiškinys ir jį beveik kiekvienas esame patyręs. Teigiama, kad nors kartą gyvenime raumenų spazmą yra jautę apie 95 procentai populiacijos. Kasdieniame darbe sulaukiame ir pacientų, kurie dėl to kreipiasi“, – teigė L.Bukauskaitė, pridūrusi, kad maisto papildų vartojimas šią problemą gali ir visai išspręsti.

Apklausos duomenys, galima sakyti, paneigia mitą, kad mėšlungis yra tik vyresnių žmonių problema. Kas antras 18-29 m. respondentas yra patyręs mėšlungį bent kartą per metus. Ši problema ypač paūmėja žmonėms, sulaukusiems 50 metų ir daugiau – mėšlungio „priepuolius“ bent kartą per metus teigė patyrę 7 iš 10, o bent kartą per mėnesį – 2 iš 10 šios amžiaus grupės žmonių.

L.Bukauskaitė nurodo, kad nors statistiškai mėšlungis dažniau vargina vyresnius žmones, tačiau tarp jaunimo yra rizikos grupių, kurie patiria dažniau raumenų spazmus.

Fotolia nuotr./Sportas
Fotolia nuotr./Sportas

„Jei vertinsime tą populiacijos dalį, kuri laikoma sveika ir dėl sveikatos būklės nėra nuolatiniai sveikatos apsaugos įstaigų lankytojai, raumenų mėšlungį kaip problemą dažnai įvardina fiziškai aktyvūs jauno amžiaus žmonės“, – sakė medikė.

Kiek dažniau prisipažino raumenų spazmus patyrę vyrai nei moterys. Tarp vyrų 9 iš 10 prisipažino bent kartą patyrę, ką reiškia spazmuojantys raumenys. Tarp moterų tokių buvo 8 iš 10. Pasak gydytojos, jos praktika rodo, kad raumenų mėšlungis dažnesnis moterims, tačiau į gydymo įstaigas paprastai dažniau kreipiasi vyrai. Tai susiję su tuo, kad vyrai dažniau dirba stovimą darbą.

Bene dažniausiai raumenų spazmai žmones ištinka miegant. Į tokią situaciją buvo pakliuvę 46 proc. respondentų. Kiek rečiau mėšlungis žmones užklumpa kasdieninėse situacijoje (31 proc.), dirbant fizinį darbą (20 proc.). Ypač pavojinga situacija su mėšlungiu pasitaikė kas devintam apklaustajam – raumenis suspazmavo maudantis vandens telkinyje. Sportuojant mėšlungis ištiko 8 proc., o nėštumo metu 3 proc. respondentų. Atsakant į klausimą, buvo galima pasirinkti ne vieną atsakymą.

Partnerio nuotr./Magnis
Partnerio nuotr./Magnis

Vyrus mėšlungis dažniau ištinka dirbant fizinį darbą, sportuojant, maudantis, o moteris – miegant ir kasdieninėse situacijose. Jaunesniems žmonėms mėšlungio rizika išauga sportuojant, maudantis ir nėštumo metu, o vyresniems – miegant ir kasdieninėse situacijose.

Gydytoja L.Bukauskaitė sako, kad mėšlungio problemos mastas mūsų šalyje susijęs su mūsų mitybiniais ypatumais.

„Mūsų klimato zonos mitybiniai ypatumai yra tokie, jog magnio su maistu pakankamai negauname, taip pat magnio įsisavinimui kenkia gausus kofeino turinčių gėrimų vartojimas, rūkymas“, – priežastis aiškina specialistė.

Pasitikrinti, ar jums trūksta magnio ir kokios priežastys tai lemia, galite atlikę testą. Jį rasite čia: www.magnesiumdiasporal.lt

Reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa apie sveikatos problemas ir mėšlungį buvo atlikta praėjusiais metais, kurios metu visoje Lietuvoje buvo apklausti 1002 vyresni nei 18 metų šalies gyventojai, siekiant išsiaiškinti, apie jų sveikatos būklę ir mitybos įpročius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų