Ar gali skaudėti kepenis?

Daugeliui mūsų pritrūksta laiko tinkamai maitintis. Dieną ko nors užkandame, o vakare prisikertame. Be to, mažai judame, darbe dažnai patiriame stresą, kurį, prisipažinkime, neretai bandome malšinti alkoholiu. Visa tai negali neatsiliepti kepenų veiklai.
Kepenys.
Kepenys. / Shutterstock nuotr.
Temos: 1 Kepenys

Organizmo laboratorija

Kepenys – stambiausia liauka ir didžiausias vidaus organas (gali sverti iki 1,5 kg). Teigiama, kad pavadinimas „kepenys“ siejamas su žodžiu „kepti“, nes kepenų temperatūra, palyginti su kitais organais, yra aukščiausia.

Kepenys dalyvauja medžiagų apykaitoje: skaido ir kaupia įvairias naudingas medžiagas (geležį, vitaminus), kurios vėliau pasisavinamos žarnyne ir be kurių organizmas negalėtų normaliai funkcionuoti. Taip pat kepenys gamina ir išskiria tulžį, su ja pašalina įvairias į organizmą patekusias ar jame susidariusias kenksmingas medžiagas. Atlieka ir apsauginę funkciją: sugeba sunaikinti su krauju iš žarnyno patekusias bakterijas. Reguliuoja cirkuliuojančio kraujo kiekį.

Taigi kepenys yra ypatingas organas, saugantis organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio ir teršalų.

Didžiausias priešas – alkoholis

Iš visų žmogaus vartojamų produktų didžiausią įtaką kepenų ligoms turi alkoholis. Įrodytas tiesioginis ryšys tarp alkoholio vartojimo ir kepenų pažeidimo išsivystymo. Kepenų ligų, kaip, beje, ir visų kitų, lengviau išvengti negu jas gydyti.

Kepenims kenkia bet koks alkoholis: alus, vynas, degtinė. Pavojinga doze laikoma 40 ml absoliutaus alkoholio (100 ml degtinės, 400 ml vyno, 800 ml alaus). Moterims pavojinga alkoholio dozė 1/3 mažesnė nei vyrams.

Kepenis dažnai pažeidžia virusai (hepatito A, B ir C). Virusiniais hepatitais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus arba lėtinio virusų nešiotojo, virusui su krauju ar kitais kūno skysčiais patekus į organizmą per pažeistą odą ar gleivinę.

Dažnai kepenų ligų išsivystymą lemia netaisyklinga mityba – baltymų ir vitaminų trūkumas, piktnaudžiavimas riebiu maistu.

Mokslininkų teigimu, aukščiausios kokybės pirmo spaudimo alyvuogių aliejus yra efektyviausia priemonė, apsauganti kepenų ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio.

Vaistai ne tik gydo

Visi vaistai turi mažesnį ar didesnį pašalinį poveikį. Kaip žinia, jie yra apdorojami kepenyse. Todėl kai kurių vaistų vartojimas ilgą laiką arba didelėmis dozėmis gali pažeisti kepenų ląsteles ar sukelti jose negrįžtamų pokyčių. Kepenims ypač kenkia nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, vaistai nuo tuberkuliozės, grybelinių ligų, alergijos, antidepresantai, taip pat ir antibiotikai. Liūdnos būna ir tokio visiems prieinamo vaisto kaip paracetamolis perdozavimo pasekmės.

Kaip maitintis

Patartina rinktis baltyminius produktus. Ar žinote, kad baltymų dieta padeda atkurti kepenų funkcijas ir dalyvauja fermentų, reikalingų toksinams nukenksminti, sintezėje? Baltymų šaltinis – kiaušiniai, varškė, pieno produktai, mėsa, žuvis, duona, kruopos.  

Taip pat skaitykite: 10 sveikatos „burtažodžių“ kepenims

Vartodami ir gyvūninių, ir augalinių riebalų, gausime stipresnį lipotropinį poveikį (procesas, kai skaidomos ir pašalinamos riebalų molekulės iš organizmo). Lecitino, cholino, riebaluose tirpių vitaminų, mineralų gausu kiaušinio trynyje.

Jūsų maiste turi būti pakankamai skaidulinių medžiagų – jų daugiausia vaisiuose, daržovėse, kruopose. Skaidulinės medžiagos teigiamai veikia žarnyno mikroflorą, folio rūgšties ir B grupės vitaminų sintezė mažina cholesterolio kiekį, sugeria ir pašalina toksines medžiagas.

Įsidėmėkite, kad didelis angliavandenių kiekis maiste skatina riebalų kaupimąsi kepenų ląstelėse. Todėl piktnaudžiauti jais nerekomenduojama.

Ar gali skaudėti kepenis?

Taigi – ar gali? Kepenys neturi skausmo receptorių, todėl esant pradinei kepenų ligos stadijai, daugelis žmonių jaučiasi sveiki. Kartais skundžiasi nedideliu silpnumu, apetito stoka, skausmu ar diskomfortu dešiniajame šone, pykinimu. Tik vėlyvose ligos stadijose išryškėja kepenų ligoms būdingi simptomai: pagelsta oda ir gleivinės, padidėja pilvo apimtis, vargina pilvo skausmas, sutrinka virškinimas. Todėl, vos pastebėjus pirmuosius ligos požymius, būtina kreiptis į gydytoją gastroenterologą.

Taip pat skaitykite: Kada kepenims reikia pagalbos: kaip jas detoksikuoti

Kepenų ligos progresuoja nebyliai, dėl to neretai diagnozuojamos pavėluotai. Profilaktinių tyrimų programų, skirtų anksti nustatyti kepenų ligas, nėra. 

Svarbu vartoti alyvuogių aliejaus

Nustatyta, kad alyvuogių aliejus apsaugo kepenų audinius nuo senėjimo ir mažina vėžio riziką.

Mokslininkai atliko eksperimentą: kurį laiką žiurkėms buvo duodama alyvuogių aliejaus. Rezultatai parodė, kad graužikų kepenys mažiau pažeistos toksinų, keliančių oksidacinį stresą. Šių žiurkių kepenyse padidėjo antioksidacinių fermentų aktyvumas. 

Mokslininkų teigimu, aukščiausios kokybės pirmo spaudimo alyvuogių aliejus yra efektyviausia priemonė, apsauganti kepenų ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio.

Vaistiniai augalai

Margainiai liaudies medicinoje vartojami kepenų ligų profilaktikai ir gydymui. Gerina virškinimo organų veiklą ir skatina tulžies išsiskyrimą. Šaukštelį smulkintų vaisių ir žolės užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite 10–15 min. Perkoškite ir karštą gėrimą gurkšnokite 3 kartus per dieną prieš valgį. Šią arbatą patariama vartoti ne ilgiau kaip du mėnesius.

Norintiems pagerinti kepenų veiklą, sergantiems hepatitu rekomenduojama gerti balinių ajerų šaknų ištraukos. Šaukštelį susmulkintų šaknų užpilkite stikline verdančio vandens, po 20 min. nukoškite. Gerkite po pusę stiklinės 4 kartus per dieną prieš valgį.

Kepenis gerai veikia ir kiaulpienių stiebai, saulutės, šarkakojai patasai bei kitos žolelės. Vaistinėje galima įsigyti specialiai paruošto jų mišinio.

Tekstas – D. Aleknienės

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis