Ar galime išvengti žydinčio „košmaro“ – šienligės?

Atsisveikinus su šaltuoju metų sezonu ir jo palydovėmis – peršalimo ligomis ir virusais, lyg ir galime lengviau atsikvėpti. Tačiau šylantis oras ir bundanti gamta džiaugsmą teikia ne visiems. Žiedadulkėmis jautrius žmones netrukus ima kamuoti alerginė liga – šienligė.
Alergija.
Alergija. / Scanpix/Panthermedia nuotr.

Šienligė pasireiškia nosies ir akių alerginiais simptomais. Viso to priežastis – vėjo pernešamos įvairių žydinčių augalų žiedadulkės. Šiuo metu yra žinomos net 50 augalų rūšių, galinčių sukelti alergiją.

Pagal tai, kurių augalų žiedadulkės sukelia alergiją, galima išskirti alergiją medžių žiedadulkėms, alergiją pievų žolėms ir alergiją piktžolėms.

  • Alergija medžių žiedadulkėms pasireiškia kovo – balandžio mėn., kai pradeda skleistis medžių pumpurai. Lietuvoje pirmiausiai pražysta lazdynai, vėliau – juodalksniai, batalksniai, alksniai, beržai, uosiai ir ąžuolai.

  • Gegužės – liepos mėn. paprastai užklumpa alergija pievų žolėms. Tai metas, kai sužydi šunažolės, motiejukai, svidrės ir daugybės kitų žolių žiedadulkės, galinčios išprovokuoti šienligę.

  • Alergija piktžolėms ima varginti tada, kai sužydi pagrindinės piktžolės – pelynai, varputis, dilgėlės. Šių augalų bendra žydėjimo trukmė gali tęstis birželio – spalio mėn.

– Kaip atpažinti šienligę? (Kalbamės su oftalmologu, med. dr. Sauliumi Galgausku)

– Šienligė dažniausiai pasireiškia stipria sloga (iš nosies pagausėja išskyrų, atsiranda čiaudulys, pablogėja uoslė ir kt.).

Sloga atsiranda staiga. Labai dažnai kartu su alergine sloga diagnozuojamas ir alerginis akių konjunktyvitas.

Oftalmologas, med. dr. Saulius Galgauskas
Oftalmologas, med. dr. Saulius Galgauskas

– Kokie yra patys nemaloniausi alerginio akių uždegimo simptomai?

– Akių alergijos metu atsiranda abiejų akių paraudimas, perštėjimas, niežėjimas, svetimkūnio jausmas, paburksta akių vokai.

– Ar šie simptomai praeina savaime, ar juos būtina gydyti specialiais medikamentais?

Norint, jog alergijos simptomai išnyktų, būtina taikyti priešalerginį gydymą. Tačiau svarbu gydymą patikėti kvalifikuotam specialistui, kuris, atsižvelgęs į ligos eigą, skirs reikiamą gydymą.

Labai dažnai kartu su alergine sloga diagnozuojamas ir alerginis akių konjunktyvitas

– Ar sergantiesiems šienlige (nesigydymo atveju) gresia sunkios alerginės reakcijos? Anafilaksija?

– Be abejo, gali pasitaikyti ir sunkių alerginių reakcijų. Ištikti gali ir bronchinės astmos priepolis ir kitos anafilaksinės reakcijos. Tačiau nusigąsti nereikėtų – sergant šienlige jos tikrai nėra dažnos.

– Kaip elgtis, jeigu šienligė užklumpa netyčiomis, tarkime, išvykus į kitą užsienio šalį, kurioje žydi alergiją sukeliantis (Lietuvoje neaugantis) augalas?

– Jei kelionės metu akių alergiją sukelia kažkoks neįprastas augalas, reikia vartoti priešalerginius vaistus (pavyzdžiui, priešalerginius akių lašus Lecrolyn).

– Kaip apsisaugoti nuo šienligės?

– Apsisaugoti iš tiesų nėra paprasta. Be abejo, pirmiausia patartina vengti kontakto su alergenu. Na, o ankstyvą pavasarį, kai pradeda žydėti medžiai ir pievos, vienintelis būdas išvengti žiedadulkių keliamų nepatogumų – likti namie, o į lauką tik po lietaus, kai nusėda ore skraidančios žiedadulkės. Grįžus iš lauko reikia kruopščiai nusiprausti, pasikeisti drabužius.

Taip pat patartina ant langų įsitaisyti tinklelius, kurie sulaikyti nuo žiedadulkių patekimo į gyvenamąją patalpą. Kambarius vėdinti rekomenduojama anksti ryte ar vėlai vakare, kai ore yra mažiausiai žiedadulkių.

Kitas būdas apsisaugoti – pasitepti nosies vidų vazelinu (prieš einant į lauką). Tada žiedadulkės sunkiau pateks į nosies gleivinę.

Parengta bendradarbiaujant su projekto partneriu

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis