Kasa ir blužnis
Kasa – pailga, plokščia, maždaug plaštakos dydžio virškinimo trakto liauka. Ji yra viršutinėje pilvo ertmės dalyje, tarp skrandžio ir užpakalinės pilvo sienelės. Viena kasos dalis gamina baltymus, riebalus ir angliavandenius skaidančius fermentus, kita – hormoną insuliną ir gliukagoną.
Insulinas reguliuoja gliukozės (cukraus) kiekį kraujyje ir padeda jį paversti glikogenu, kuris patenka į organizmo ląsteles. Taip pat insulinas reguliuoja riebalų ir aminorūgščių apykaitą. Kai insulino trūksta arba jis negali gerai atlikti savo funkcijų, susergama I arba II tipo cukriniu diabetu.
Blužnis yra kairėje viršutinėje pilvaplėvės ertmės dalyje tarp skrandžio ir diafragmos. Nors ji labai maža (10–14 cm ilgio ir 7–9 cm pločio), atlieka svarbią funkciją.
Šis pailgos, suapvalintos ir įgaubtos plokštelės formos vidaus organas, susijęs su kraujo gamyba organizme, šalina iš kraujo svetimkūnius, negyvas ar pažeistas ląsteles, gamina antikūnus, yra atsakingas už organizmo atsparumą.
Verta žinoti
Kasos veiklą blogina piktnaudžiavimas alkoholiu, riebus maistas, persivalgymas. Kad sutrikusi kasos veikla, įspėja skirtingo stiprumo ir trukmės skausmai viršutinėje pilvo dalyje ir kairėje pusėje po šonkauliais (jie gali pereiti į nugarą); taip pat apetito ir svorio mažėjimas, dažnas pykinimas ar net vėmimas, sutrikęs tuštinimasis, bendras silpnumas.
Blužnies sutrikimo simptomai – greitas sotumo jausmas pavalgius (padidėjusi blužnis spaudžia skrandį), karščiavimas, skausmai pilvo viršutinėje dalyje ir šone.
Kepenys ir tulžies pūslė
Šie organai gyvybiškai svarbūs: padeda virškinti maistą ir pasisavinti maisto medžiagas. Kepenyse gaminasi, o tulžyje kaupiasi virškinti būtinas sekretas tulžis.
Be jos organizmas negalėtų perdirbti baltymų, angliavandenių ir riebalų. Iš tulžies pūslės tulžis teka į žarnyną, kur susimaišo su maisto riebalais ir juos suskaido.
Kepenys – didžiausia liauka ir vidaus organas – valo ir išgrynina pro jas tekantį kraują, skaido, neutralizuoja ir šalina į organizmą patekusias chemines ir kitas nuodingas medžiagas (alkoholį, narkotikus ir pan.), bakterijas ir kt.
Verta žinoti
Kepenų ligos labai apgaulingos, nes esant pradinei stadijai nejuntama jokių simptomų arba jie būna neryškūs: silpnumas, apetito stoka, maudimas dešiniame šone, pykinimas, skysčių kaupimasis, patinimas, be priežasties odoje atsirandančios mėlynės, nagų ir odos pokyčiai.
Kai liga vėlyvos stadijos, pagelsta oda ir gleivinė, sutrinka virškinimas, padidėja pilvo apimtis, vargina pilvo skausmai.