Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ar sloga šiais laikais gali būti ir profesinė liga?

Gerai žinomas posakis – negydoma sloga praeina per savaitę, o gydoma – per septynias dienas. Tad ar reikia slogą gydyti? Kaip tai daryti tinkamai? Ar galime sau pakenkti, netinkamai ją gydydami?
Sloga
Sloga / Fotolia nuotr.

Anot gydytojo infektologo profesoriaus Alvydo Laiškonio, dažniausios slogos priežastys – įvairios infekcijos, pvz., rinovirusai, kurių žinoma apie 100 serotipų. Rečiau slogos priežastis būna gripo A ir B, paragripo virusai, respiraciniai sincitijaus ar adenovirusai. Slogą sukeliančių infekcijų patekimo į mūsų organizmą būdas labai aiškus ir visiems gerai žinomas – ja užsikrečiama oro lašiniu keliu. Todėl 2–6 m. amžiaus vaikai sloga serga labai dažnai, nes jie itin glaudžiai kontaktuoja tarpusavyje, be to, jų imunitetas nėra iki galo susiformavęs. Aktualus faktas: sloga gali būti profesinė. Šiuo atveju jos sukėlėjai yra metalai, mineralų dulkės, dūmai, dujos, aerozoliai, kt. Slogą gali sukelti ir medikamentai, ir mechaniniai gleivinės pažeidimai, kt.

Kaip atskirti, kada sloga tampa pavojinga?

Slogą galima skirstyti į ūminę ir lėtinę.

Ūminė sloga pasireiškia, kai sumažėja organizmo atsparumas, peršalus. Ypač greitai suserga neužsigrūdinę ir lėtinėmis ligomis sergantys žmonės. Taigi ūminė sloga užpuola staiga, o sveikimo procesas pereina tris stadijas. Pirmoji stadija – kai nosį peršti, degina, jaučiamas nosies sausumas, užgulimas. Ši stadija gali trukti nuo kelių valandų iki kelių parų. Antrosios stadijos metu pagausėja išskyrų, žmonės skundžiasi, kad „nosis bėga“. Nosies užgulimas tampa dar stipresnis, nosies sparnelių oda parausta, gali prasidėti akies junginės uždegimas, ausų užgulimas. Ši stadija dar vadinama išskyrų stadija ir gali tęstis apie 2 paras. Trečioji stadija, kai nosis ima valytis, gyti, atsidaro sinusai (prienosinės antys), atsiranda gleivių ir pūlingų išskyrų. Sinusai – tai oro užpildytos ertmės, kurios yra veido ir galvos kauluose. Yra 4 poros sinusų (kaktiniai, žandiniai, akytkauliniai ir pleištiniai). Visi jie atsiveria į nosies ertmę per mažas angas. Jei trečiosios slogos stadijos metu sinusai neatsidaro, gali išvystyti slogos komplikacija – sinusitas. Trečioji stadija prasideda 4–5-tą ligos dieną ir gali tęstis apie savaitę.

Lėtinė sloga – tai ilgiau negu 12 savaičių trunkantis nosies ir sinusų gleivinės uždegimas, kai žmogus skundžiasi, kad jam sunku kvėpuoti pro nosį, kamuoja išskyros iš nosies, spaudimas ir skausmas veido (akiduobių, kaktos, skruostų) srityje.

Atsižvelgiant į slogą sukeliančias infekcijas, ją galima suskirstyti į virusinę, kai slogos sukėlėjai virusai, ir bakterinę, kai jos priežastimi tampa bakterijos.

Pastaruoju metu daugėja sergančiųjų alergine sloga. Atskirti alerginę slogą nuo paprastos infekcijų sukeltos galima. Alerginei slogai būdingesni dažnesni čiaudėjimai, vandeningos išskyros, o svarbiausia, kad priepuoliai dažniausiai susiję su alergenų turinčiomis vietomis. Alerginė sloga vargina ir vaikus, ir suaugusiuosius.

Ar vaistai nuo slogos gali sukelti „vaistų slogą“?

Anot prof. A.Laiškonio, simptomams malšinti, jei nosis labai užgulusi, pacientai dažnai vartoja nosies gleivinę sutraukiančių lašų ar purškalų (dekongestantų). Jie tinka slogos pradžioje, kai labiau kankina nosies užgulimas, kai „nosis bėga“, nes sekretas skystas, vandeningas.

Koks jų pavojus? Šie preparatai veikia sutraukdami nosies gleivinės kraujagysles ir taip stabdydami „nosies bėgimą“. Tačiau ilgai jų vartoti nerekomenduojama, nes jie labai išdžiovina gleivinę. Šiuos purškalus galima vartoti 3–5 dienas, ilgiausiai – 7 dienas. Jeigu pacientai vartos dekongestantų ilgiau, gali išsivystyti medikamentinė sloga kaip savotiška priklausomybė, kai be šių purškalų žmogus negalės gyventi, nes nosis nuolat „bėgs“. Sinupret rekomenduojama skirti pirmosiomis slogavimo dienomis, nes jis mažina uždegimą, slopina virusų dauginimąsi, apsaugo nuo galimų tolimesnių komplikacijų. Norint greitai sustabdyti „nosies bėgimą“, galima kelias pirmas dienas pavartoti nosies gleivinę sutraukiančių purškalų.

Ar augaliniai vaistai nuo slogos tai tas pats, kas maisto papildai?

Neretai augaliniai preparatai žmonių tapatinami su maisto papildais, žolelių mišiniais ir pan. Reikėtų žinoti, kad maisto papildas – nėra vaistas, o tai reiškia, kad maisto papildų poveikis nėra pagrįstas klinikiniais tyrimais. Augalinių preparatų poveikis ištirtas atliekant tyrimus.

Augalinio vaisto Sinupret® sudėtyje yra gencionų šaknų, raktažolių ir šeivamedžių žiedų, rūgštynių ir verbenų žolės. Tai augalinis sekretolitikas, t. y. skystina klampų sekretą. Tai vyksta dėl aktyviųjų bioflavonoidų poveikio – jie ištraukia vandens molekules į gleivinės paviršių, ir taip sekretas tampa skystesnis. Kartu normalizuojasi ir gleivinės virpamųjų plaukelių funkcija: jie juda ir taip skatina sekreto nutekėjimą (1 pav.)

 

1 pav. Sinupret sudėtyje esantys aktyvūs bioflavonoidai efektyviai stimuliuoja chlorido jonų sekreciją, kuri savo ruožtu skatina aktyvų vandens molekulių „ištraukimą“ į gleivinės paviršių. Taip skystinamas sekretas, kartu atkuriama ir vadinamųjų žiuželių (plaukelių) veikla, tai paskatina sekreto nutekėjimą.

Svarbu, kad preparatas veikia kompleksiškai, t. y. jis kartu slopina uždegimą ir virusų dauginimąsi, teigiamai veikia imuninę sistemą.

Augalinis preparatas Sinupret® rekomenduojamas gydant ūminę ar lėtinę slogą, nes reguliuoja sekreciją ir normalizuoja gleivių klampumą, slopina gleivinių uždegimą ir patinimą, slopina virusų dauginimąsi, atkuria kvėpavimo takų gleivinės epitelio apsaugines funkcijas, taip pat pagerina antibakterinės terapijos rezultatus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos