„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Aromaterapijos specialistė Rima Balaišienė – apie eterinių aliejų rūšis ir veiksmingiausius derinius

Imunitetą svarbiausia stiprinti tarpsezoniu – rudenį arba pavasarį, mat būtent tada, kuomet keičiasi gamta, žmogaus organizmas tampa itin jautrus, o jo imuninė sistema būna ypač susilpnėjusi. Šią problemą itin efektyviai išspręsti gali aromaterapija, jau nuo seno naudojama kaip visiškai natūralus ir veiksmingas profilaktikos ir gydymosi metodas.
Aromaterapija
Aromaterapija / „Shutterstock“ nuotr.

Apie eterinius aliejus, jų savybes ir panaudojimo būdus siekiant stiprinti imuninę sistemą bei gydytis įvairias ligas portalui Ji24.lt pasakoja aromaterapijos specialistė, lektorė, kosmetologė ir aromakosmetologijos pradininkė Lietuvoje Rima Balaišienė (www.aromaterapija.lt).

Kas yra eteriniai aliejai: jų istorija ir išgavimas

Eterinių aliejų istorija siekia dar senovės laikus. Viduramžiais to meto alchemikai eterinius aliejus vadino penktuoju elementu, sujungiančiu Žemę ir dangų. Kalbant kiek žemiškesniais terminais, eteriniai aliejai yra itin lengvai garuojantys organiniai junginiai, į organizmą patenkantys per odą, kvėpavimo takus ir gleivines. Jie lemia žmogaus fiziologines reakcijas, elgesį, nuotaiką, darbingumą bei stiprina imuninę sistemą.

Eteriniai aliejai susidaro augaluose vykstant biocheminiams procesams ir aptinkami jie įvairiose augalo dalyse: žieduose (ramunėlių, rožių, jazminų), lapuose (mėtų, eukaliptų), sėklose (kmynų, pankolių) ar žievėje (cinamono).

Asmeninio archyvo nuotr./Aromakosmetologijos pradininkė Lietuvoje Rima Balaišienė
Asmeninio archyvo nuotr./Rima Balaišienė

Tai yra visiškai natūralus gamtos produktas, išgaunamas tiesiai iš augalų. Ypatinga ir eterinių aliejų cheminė sudėtis, kuri ir duoda jų terapinį poveikį. Būtent dėl to, siekiant išgauti išties kokybišką eterinį aliejų, labai svarbus yra augalų augimo ciklas, klimatas ir dirvožemis.

Anot aromakosmetologės Rimos Balaišienės, tik aukštos kokybės eterinis aliejus, kuris yra visiškai natūralus ir be jokių priemaišų, gali efektyviai veikti kitą gyvą organizmą, t. y. pasižymėti ne tik kvapu, bet ir terapiniu poveikiu.

„Augalai, iš kurių išgaunamas eterinis aliejus, turi būti auginami be jokių trąšų, tik optimaliomis laukinės gamtos sąlygomis ir surenkami jie turi būti tik rankomis. Didelė kontrolė turi būti taikoma ir augalų distiliavimui. Tam yra įkurtos įvairios laboratorijos, kurios ir tikrina visą eterinių aliejų išgavimo procesą“, – tikina specialistė.

Lietuvoje auginamos levandos niekuomet neturės tokio terapinio poveikio, kaip užaugintos Prancūzijoje, nes jos augs ne tame klimate, ne toje dirvoje ir ne toje vietoje.

Rima Balaišienė itin akcentuoja dirvožemio bei klimato svarbą auginant augalus, iš kurių vėliau išgaunami eteriniai aliejai: „Tarkime, kad būtų išgautas natūralus ir tikrai kokybiškas levandų eterinis aliejus, šie augalai auginami Prancūzijos Provanso laukuose, kilometras virš jūros lygio jiems tinkamoje dirvoje. Tad būtent dėl to Lietuvoje auginamos levandos niekuomet neturės tokio terapinio poveikio, kaip užaugintos Prancūzijoje, nes jos augs ne tame klimate, ne toje dirvoje ir ne toje vietoje“.

Anot specialistės, kokybiški eteriniai aliejai teoriškai galioja trejus metus, o citrusiniai eteriniai aliejai – apie metus. Juos geriausia laikyti kiek vėsesnėje, tamsioje patalpoje. Tiesa, eteriniai aliejai būtinai turi būti supilstyti į  tamsaus stiklo buteliukus, nes šviesoje jie oksiduojasi ir praranda savo savybes. Siekiantiems įsigyti tikrai kokybišką aliejų, R. Balaišienė pataria tai daryti tik specializuotose parduotuvėse, mat šiais laikais apstu įvairių aliejų falsifikatų – tai įrodo ir faktas, kad rožių eterinio aliejaus yra parduodama daugiau nei išdistiliuojama.

Eteriniai aliejai – peršalimo profilaktikai ir gydymui

„Shutterstock“ nuotr./Rožių eterinis aliejus
„Shutterstock“ nuotr./Rožių eterinis aliejus

Didelę patirtį aromaterapijoje turinti specialistė atskleidžia, kad eteriniai aliejai yra nepaprastai veiksmingi ne tik kaip profilaktinė priemonė nuo įvairių peršalimo ligų, bet ir gali prisidėti prie jų gydymo proceso.

Imunitetą stiprinančiomis savybėmis, anot specialistės, pasižymi visi eteriniai aliejai, tik vieni jį veikia stipriau, o kiti – silpniau. Ypatingai stiprų poveikį imuninei sistemai turi eteriniai aliejai, kitaip dar vadinami antiseptikais:

  • Eukaliptų,
  • Čiobrelių,
  • Raudonėlių,
  • Cinamono,
  • Šalavijų,
  • Citrinų,
  • Pušų,
  • Rozmarinų,
  • Kadagių,
  • Bergamočių.

Šie aliejai pasižymi itin stipriomis antiseptinėmis savybėmis ir efektyviai veikia įvairias peršalimo ligas, kartu stiprindami ir imuninę sistemą. Tiesa, specialistė pataria naudoti daugiau nei vieną eterinį aliejų, mat jų mišiniai veikia efektyviau ir pasižymi platesniu poveikiu.

Eterinių aliejų naudojimas

R. Balaišienė pasakoja, kad eterinius aliejus naudoti galima labai įvairiais būdais: maudantis vonioje, juos inhaliuojant, masažo metu ar tiesiog juos įkvepiant. Specialistė atkreipia dėmesį, kad visiškai grynų eterinių aliejų negalima naudoti tiesiai ant odos, išimtys taikomos tik levandų, arbatmedžio, rožinių pelargonijų, šlamučių arba mėlynųjų ramunėlių eteriniams aliejams.

Taip pat skaitykite: 5 eteriniai aliejai, kuriuos reikėtų turėti savo namuose

„Fotolia“ nuotr./Eteriniai aliejai
„Fotolia“ nuotr./Eteriniai aliejai

Kiti tiesiai ant odos naudojami aliejai gali ją sudirginti ir sukelti paraudimus. Kai kurie eteriniai aliejai gali erzinti ir savo kvapu. Tokiu atveju verčiau patartina rinktis kitą eterinį aliejų, pasižymintį tokiu pačiu terapiniu poveikiu.

„Tarkime, jei nepatinka raminančiomis savybėmis pasižyminčio levandų eterinio aliejaus kvapas, galima vietoj jo naudoti melisų eterinį aliejų. Poveikis bus toks pats, tik kvapas gal patiks labiau. Erzinančio kvapo eterinius aliejus taip pat galima maišyti ir su citrusinių vaisių eteriniais aliejais, tuomet kvapas bus malonesnis“, – pataria specialistė.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad visiškai grynų eterinių aliejų negalima naudoti tiesiai ant odos, išimtys taikomos tik levandų, arbatmedžio, rožinių pelargonijų, šlamučių arba mėlynųjų ramunėlių eteriniams aliejams.

R. Balaišienė atkreipia dėmesį, kad eterinių aliejų galima ir perdozuoti, tuomet gali skaudėti galvą, pykinti, todėl suaugusiam žmogui nerekomenduojama per dieną naudoti daugiau kaip 10 lašų eterinių aliejų.

Aromaterapinė vonia

Vienas pagrindinių būdų naudoti eterinius aliejus yra aromaterapinė vonia. Anot specialistės, ją pasidaryti išties paprasta.

„Imkite porą šaukštų druskos (galima naudoti valgomąją, jūros ar druską voniai), ant jos užlašinkite maždaug 8–10 lašų eterinio aliejaus (jei mašytumėte, tuomet galite užlašinti 6 lašus eukalipto ir 4 lašus čiobrelių) ir, mediniu ar plastmasiniu pagaliuku druską išmaišę, pilkite ją į šilto vandens prileistą vonią. Vonioje gulėkite maždaug 20–30 minučių“, – pasakoja R. Balaišienė.

Šiltosios ir šaltosios inhaliacijos

Kitas efektyvus eterinių aliejų panaudojimo būdas yra inhaliacijos, jos būna šiltos arba šaltos.

Anot. R. Balaišienės, šaltai inhaliacijai naudojama aromaterapinė lempa, tačiau labai svarbu, kad ši lempa atitiktų savo paskirtį ir turėtų pakankamai talpų indą vandeniui, nes jei vanduo per greitai išgaruos, eteriniai aliejai pradės svilti ir skleis nemalonų kvapą.

„Shutterstock“ nuotr./Aromaterapinė lempa
„Shutterstock“ nuotr./Aromaterapinė lempa

„Turint aromaterapinę lempą eterinis aliejus turi būti lašinamas į vandenį ir tuomet uždegama žvakutė, esanti po vandens rezervuaru. Į lempą lašinti reikia maždaug 3–5 lašus eterinio aliejaus maždaug 15 kv. m. kambariui, jei kambarys didesnis, aliejaus galima lašinti daugiau“, – pasakoja specialistė.

Šiltos inhaliacijos, anot R. Balaišienės, ypač efektyvios jau sergantiems žmonėms. Jas taip pat paprasta pasidaryti namų sąlygomis – puode užvirinkite vandenį, išjunkite ugnį ir palaukite, kol vanduo atvės bent iki 60 lapsnių temperatūros – kad vanduo dar garuotų, bet nebūtų per karštas.

Tuomet arbatiniame šaukštelyje augalinio aliejaus įlašinkite 2–3 lašus eterinio aliejaus ir supilkite tirpalą į vandenį. Garais kvėpuokite tol, kol vanduo atšals (10–15 minučių).

Aromaterapinis masažas

Eterinius aliejus galima naudoti ir atliekant masažą arba tiesiog įsitrinant juos sau ant kūno. Tokiu atveju, anot R. Balaišienės, vieną eterinį aliejų ar jų mišinį dar reikėtų sumaišyti su kokiu nors turimu augaliniu aliejumi.

„Į 30 ml augalinio aliejaus (galite naudoti migdolų, makadamijų ar avokadų aliejų) įlašinkite 10–12 lašų eterinio aliejaus ir šiuo tirpalu masažuokitės arba įsitrinkite kūną. Masažistas visą šį tirpalą į kūną įmasažuos per valandą, tačiau jei save masažuositės patys, jo gali užtekti daugiau nei vienam kartui“, – teigia aromaterapijos specialistė.

Eteriniai aliejai apsaugo siaučiant peršalimo ligoms

Siaučiant gripo epidemijai, aromaterapijos specialistė Rima Balaišienė taip pat pataria naudoti eterinius aliejus, mat jie efektyvūs siekiant apsisaugoti nuo įvairių virusų ir bakterijų.

„Eterinį aliejų galima užlašinti ir ant paprastos servetėlės ar tiesiog ant drabužių. Siaučiant gripo epidemijai ir lankantis vietose, kur yra žmonių susibūrimai, eterinio aliejaus galima užsilašinti ir ant šaliko ar skarelės, svarbu tik, kad aliejus nesiliestų prie odos“, – pasakoja specialistė ir pataria šiais aliejais aromatizuoti ir namus.

Namų orą nuo bakterijų ir virusų, anot R. Balaišienės, itin veiksmingai valo eukaliptų, kadagių, citrinų, pušų, čiobrelių ir bergamočių aliejai.

Padės ir karščiuojant

Kadangi eteriniai aliejai pasižymi imunitetą stiprinančiomis savybėmis, jie gali padėti išlikti sveikiems arba padėti greičiau pasveikti užklupus peršalimo ligoms. Anot R. Balaišienės, sergant viršutinių kvėpavimo takų problemomis, gripu ar tiesiog peršalus, stiprų terapinį poveikį turi pušų, čiobrelių, eukaliptų, citrinų, rozmarinų, arbatmedžių eteriniai aliejai.

Taip pat skaitykite: Aromaterapija: kokie kvapai nugins tingulį ir pagerins mąstymą

Čiobrelių ir pipirmėčių – itin efektyviai skystina gleives ir palengvina atsikosėjimą. Lauro lapų ir santalmedžio eteriniai aliejai minkština draskantį (laringitinį) kosulį. Pušų eterinis aliejus atpalaiduoja lygiųjų raumenų spazmus ir taip pat lengvina kosulį.

Pipirmėčių eterinis aliejus puikiai valo nosies kanalus, lengvina sinusus, kamparo eterinis aliejus lengvina kvėpavimo sistemos darbą ir pasižymi antiseptinėmis savybėmis.

Sergant angina, anot specialistės, padeda ir gerklės skalavimas specialiu tirpalu su rožinių pelargonijų eteriniu aliejumi: „Imkite šaukštelį druskos, ant jos lašinkite vieną lašą pelergonijų aliejaus, tuomet užpilkite šiltu vandeniu arba arbata (medetkų, ramunėlių) ir šiuo tirpalu skalaukite gerklę. Skalauti galima bent keletą kartų per dieną“.

Specialistė tikina, kad sloguojant taip pat puikiai tinka šiltos inhaliacijos (ypač tinka kamparo, eukaliptų ir pipirmėčių aliejai). Pipirmėčių eterinis aliejus puikiai valo nosies kanalus, lengvina sinusus, kamparo eterinis aliejus lengvina kvėpavimo sistemos darbą ir pasižymi antiseptinėmis savybėmis.

Namų sąlygomis taip pat galima pasigaminti visiškai natūralius lašus nuo slogos. R. Balaišienė pateikia jų receptą:

„Supilkite 10 ml augalinio aliejaus (puikiai tinka migdolų aliejus) į tamsaus stiklo buteliuką, įlašinkite lašą eukaliptų eterinio aliejaus, porą lašų pipirmėčių eterinio aliejaus ir lašą kamparo eterinio aliejaus. Šį aliejinį mišinį galite lašintis į nosį naudodami specialią vaistinėje parduodamą pipetę“.

Anot aromaterapijos specialistės, susirgus gripu ar peršalimu pirmosiomis dienomis, griebtis stiprių vaistų tikrai nebūtina, mat eteriniai aliejai mažina ir temperatūrą.

R. Balaišienė pateikia natūralių lašų nuo slogos receptą: supilkite 10 ml augalinio aliejaus (puikiai tinka migdolų aliejus) į tamsaus stiklo buteliuką, įlašinkite lašą eukaliptų eterinio aliejaus, pora lašų pipirmėčių eterinio aliejaus ir lašą kamparo eterinio aliejaus.

„Temperatūrą puikiai mažina bergamočių, imbiero, citrinų ir pipirmėčių eteriniai aliejai. Paimkite maždaug 30 ml augalinio aliejaus, į jį įlašinkite keturis lašus eukalipto, du lašus imbiero, du lašus bergamočių ir du lašus pipirmėčių aliejaus. Tokiu atveju šis mišinys suveiks kaip antiseptikas ir mažins temperatūrą.

Šiuo mišiniu reikėtų įmasažuoti visą sergančiojo kūną, arba tik nugarą ar padus. Tuomet ligonį reikėtų apkloti ir duoti arbatos. Eterinių aliejų mišinys skatins prakaitavimą ir maždaug po pusvalandžio temperatūra turėtų nukristi, nes eteriniai aliejai veikti pradeda maždaug per 20 minučių. Tiesa, jei ligos simptomai nepraeina per 2–3 dienas, būtina kreiptis į gydytojus“, – konsultuoja žinovė.

Nuo galvos skausmo padės pipirmėčių ir melisų eteriniai aliejai

Eteriniai aliejai, anot Rimos Balaišienės, ne tik stiprina imuninę sistemą, gydo peršalimą, bet taip pat ramina nervų sistemą, įveikia stresą ir atpalaiduoja. Jie veiksmingi net ir siekiant įveikti galvos skausmus.

„Shutterstock“ nuotr./Galvos skausmas
„Shutterstock“ nuotr./Galvos skausmas

Tiesa, anot specialistės, šiuo metodu gydantis galvos skausmą svarbu yra išsiaiškinti skausmo priežastis. Stebėti save ir bandyti suprasti, kodėl skauda galvą: galbūt trūksta miego, gal dėl streso ar pervargimo, dėl pakilusio ar nukritusio kraujospūdžio, o galbūt tiesiog kamuoja migrena.

Vis tik R. Balaišienė tikina, kad yra universalių eterinių aliejų, kurie efektyviai mažina dėl įvairių priežasčių kilusį galvos skausmą – tai pipirmėčių ir melisų eteriniai aliejai.

„Keletą šių eterinių aliejų lašų sumaišykite su augaliniu aliejumi ir įmasažuokite smilkinius, pečių juostą ir kaklą. Nuo galvos skausmo taip pat padeda melisų eterinis aliejus, kuris dar ir sureguliuoja emocinę būseną bei pasižymi raminančiomis savybėmis.

Jei galvą skauda dėl pakilusio kraujospūdžio, skausmą sumažins levandų eterinis aliejus, jei kraujospūdis žemas, tuomet tinka rozmarinų eterinis aliejus“, – pataria aromakosmetologijos pradininkė Lietuvoje Rima Balaišienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“