„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Astigmatizmas – ar įmanoma jo išvengti?

Statistika byloja, kad 1 iš 3 besiskundžiančių prastu regėjimu drauge su trumparegyste ar toliaregyste „džiaugiasi“ ir papildoma „dovanėle“ – astigmatizmu.
Akis
Akis / „Shuterstock“ nuotr.

Ši refrakcijos yda dažniausiai nekenkia regėjimui, tačiau gali sukelti papildomą diskomfortą, trukdantį džiaugtis aiškiu matymu. Visgi galima atsikvėpti lengviau: astigmatizmas nėra liga. Tai tiesiog regėjimo defektas, kurį galima nesunkiai pakoreguoti specialiai tam pritaikytomis priemonėmis ir taip mėgautis visaverčiu gyvenimu.

Kuo pasireiškia astigmatizmas?

Daugelis silpnaregių astigmatizmo simptomus neretai „nurašo“ trumparegystei. Tačiau įtarimas apie kiek kitokį regėjimo sutrikimą turėtų kilti pajutus tokius nemalonius pokyčius:

Visus šiuos regėjimo nesklandumus sukelia tam tikri ragenos formos pokyčiai. Kad būtų paprasčiau tai suprasti, tiesiog įsivaizduokite kamuolį – jeigu sveikos ragenos forma yra apvali kaip krepšinio kamuolys, tai astigmatizmo paveikta ragena šiuo atveju primena regbio kamuolį – vadinasi, viena jos pusė yra kur kas labiau išlenkta nei kita.

Dėl tokio nevienodo ragenos paviršiaus gaubtumo vaizdai fokusuojami daugiau nei vienoje akies vietoje – būtent dėl šio defekto ir matomi iškraipymai, daiktai tampa pernelyg išplėsti arba ištempti.

Astigmatizmas gali būti:

  • įgimtas – jį nulemia genai, todėl pasireiškia nuo pat gimimo;
  • įgytas po akių ir akiduobių uždegimų, operacijų arba traumų.

Astigmatizmas pasireiškia nemažai daliai toliaregių ir trumparegių. Deja, daugeliu atvejų astigmatizmas yra paveldimas, todėl jo išvengti praktiškai neįmanoma. Tačiau jis linkęs vystytis ir keistis, todėl diagnozavus šį sutrikimą vaikystėje ir pritaikius tinkamą korekcijos priemonę, išlieka galimybė, kad tinklainei nustojus augti, astigmatizmo koreguoti vėliau nebereikės.


Kada būtina koreguoti astigmatizmą?

Jeigu astigmatizmo laipsnis nėra didelis, korekcija jam nėra būtina. Tačiau išsiliejant objektų kontūrams, pradedama į daiktus žiūrėti kur kas labiau įtempus akis.

Dėl astigmatizmo pasireiškia: 

  • akių nuovargis;
  • stiprus galvos skausmas;
  • prastėjantis regėjimas;
  • vokų kraštų uždegimas;
  • raukšlelės kaktoje ir akių kampučiuose (dėl nuolatinio markstymosi).

Deja, daugeliu atvejų astigmatizmas yra paveldimas, todėl jo išvengti praktiškai neįmanoma.

Didesnio laipsnio astigmatizmą reikėtų koreguoti specialiais akiniais su cilindru arba toriniais kontaktiniais lęšiais. Dažniausiai tokia korekcija reikalinga, kai astigmatizmas yra didesnis nei 0,75 cilindrinės dioptrijos. Esant mažesniam laipsniui galima nešioti įprastus kontaktinius lęšius ar akinius.

Kontaktiniai lęšiai ar akiniai?

Nors anksčiau astigmatizmas buvo koreguojamas vien tik akiniais, šiais laikais sparčiai populiarėja jo korekcija kontaktiniais lęšiais. Ir dėl to visai nereikėtų stebėtis – kontaktinių lęšių patogumui prilygti sunku.

Jiems būdingi akivaizdūs pranašumai:

  • Priešingai nei akiniai, kontaktiniai lęšiai atsparesni oro sąlygoms – žiemą nerasoja, o lietui lyjant matomumo neblogina drėgmė;
  • Su jais kur kas patogiau sportuoti ir aktyviai pramogauti;
  • Kontaktiniai lęšiai palaiko stabilesnį ir aštresnį matymą;
  • Paprasčiau koreguoti kintantį astigmatizmą – nereikia perdaryti akinių lęšių, pakanka nusipirkti kontaktinius lęšius su kitais parametrais.
Fotolia nuotr./Moteris dedasi kontaktinius lęšius
Fotolia nuotr./Moteris dedasi kontaktinius lęšius

Astigmatiniai (toriniai) kontaktiniai lęšiai

Nereikėtų astigmatizmo laikyti liga ir dėl to labai nerimauti – jis visiškai nesudėtingai pakoreguojamas astigmatiniais (toriniais) kontaktiniais lęšiais. Nuo įprastų jie skiriasi tik tuo, kad turi dar du papildomus parametrus – cilindrą ir ašį.

Receptas akiniams dažniausiai skiriasi nuo recepto kontaktiniams lęšiams, todėl nusprendus astigmatinius akinius pakeisti toriniais lęšiais, būtina jiems gauti receptą.

Jie nustatomi kiekvienam žmogui individualiai konsultacijos su akių gydytoju metu. Moderni įranga dabar suteikia galimybę astigmatizmą diagnozuoti vos per keletą minučių. Gydytojui telieka išrašyti receptą, pagal kurį išsirinkti reikalingus kontaktinius lęšius bus labai paprasta.

Svarbu žinoti, kad receptas akiniams dažniausiai skiriasi nuo recepto kontaktiniams lęšiams, todėl nusprendus astigmatinius akinius pakeisti toriniais lęšiais, būtina jiems gauti specialų receptą.

Populiariausi astigmatiniai lęšiai

Šiuo metu kontaktinių lęšių rinkoje nesunku atrasti sau tinkamus kontaktinius lęšius, net jei ir turite astigmatizmą, kurį reikia koreguoti.

Tokie lęšių gamintojai, kaip „Bausch&Lomb“, „Johnson&Johnson“, „Ciba Vision“ siūlo populiariausius savo produktus, adaptuotus kaip tik astigmatizmo korekcijai. Platus torinių kontaktinių lęšių spektras leidžia juos rinktis pagal individualius poreikius.

Astigmatinių lęšių būna: vienadienių, 2 savaičių, mėnesinių ir prailginto nešiojimo.


Šaltinis – gerilesiai.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs