Astma serganti Rūta: „Vos neapsivožiau prie kasos išgirdusi, kad turiu primokėti 34 eurus“

56 metų Rūtai astma buvo diagnozuota daugiau nei prieš du dešimtmečius. Pastaruosius 12 metų dukart per dieną moteris vartoja „Seretide Diskus“ inhaliacinius dozuotus miltelius – jie efektyviausiai padeda kontroliuoti ligą. Tačiau po Naujųjų metų nuėjusi į vaistinę Rūta buvo nemaloniai nustebinta. „Vos neapsivožiau prie kasos išgirdusi, kad turiu primokėti 34 eurus“, – nuostabos neslepia moteris.
Nors sergančiųjų gripu nedaug, peršalimo ligos nepalieka klaipėdiečių ramybėje.
Vaistinė. / Egidijaus Jankausko/dienraščio „15 minučių“ nuotr.

Pagal receptą vaistai Rūtai išrašomi trims mėnesiams. 34 eurai – tai priemoka už visus vaistus, vadinasi, mėnesinė priemoka siekia kiek daugiau nei 10 eurų.

„Tačiau per metus susidarys jau 120 eurų – nemaža pinigų suma. Niekur nesidėsi, reikės mokėti – be šių vaistų numirčiau. Bet man įdomu, kodėl taip staiga, nei iš šio, nei iš to vaistai pabrango?” – teiraujasi moteris.

Niekur nesidėsi, reikės mokėti – be šių vaistų numirčiau.

Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Giedrė Maksimaitytė paaiškino, kad pagal gruodžio 7-ąją įsigaliojusį 2015 metų kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną į vaistų Salmeterolum et Fluticasonum 1mg (inhaliaciniai) grupę buvo įrašyti mažiau kainuojantys generiniai vaistiniai preparatai „Saflutin” (įkvepiamieji milteliai).

„Dėl to sumažėjo visos šios grupės vaistų kompensuojamoji (bazinė) kaina, taip pat keitėsi paciento priemokos. Į šią grupę įeina dviejų formų vaistai: įkvepiamieji milteliai ir įkvepiamoji suspensija”, – komentavo G.Maksimaitytė.

„Seretide Diskus” 500/50 priemoka už dozuotę, kompensuojant vaistą 100 proc.,  buvo 7,52 eurų be nuolaidos. Priemoka, kompensuojant  vaistą 100 proc., dabar – 21,91 eurų be nuolaidos.

Astmos kontrolė
Astmos kontrolė

„Kadangi gamintojai suteikė nuolaidą paciento priemokai, vaistinėje nuo 2015 metų gruodžio 30 dienos maksimali paciento priemoka, kompensuojant vaistą 100 proc.,  – 5,91 eurai, kompensuojant 80 proc. – 10,39 eurų“, – akcentavo G.Maksimaitytė.

Ji atkreipia dėmesį, kad pacientai, kuriems gydytojai išrašo įkvepiamuosius miltelius, gali rinktis mažiau kainuojantį generinį vaistą „Saflutin”. Tuomet priemoka, kompensuojant 100 proc., sudarytų 0,92 euro, kompensuojant 80 proc. – 5,1 euro.

„Sveikatos apsaugos ministerija patvirtina maksimalias mažmenines kainas ir paciento priemokas, kurių vaistinės negali viršyti. Tačiau, gamintojams pritaikius nuolaidas ir vaistinėms taikant mažesnius antkainius,  pacientas vaistinėje už vaistus gali primokėti mažiau arba visai nemokėti.

Atsižvelgiant į tai, kad į grupę atėjus mažiau kainuojančiam vaistui, padidėjo priemokos ir inhaliaciniams vaistams, kurių forma yra įkvepiamoji suspensija, Sveikatos apsaugos ministerijos Ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija svarsto klausimą dėl Kainyne esančių to paties bendrinio pavadinimo vaistinių preparatų suskirstymo į atskiras grupes pagal farmacines formas”, – aiškino G.Maksimaitytė.

Astmos  gydymui kompensuojamaisiais vaistais 2014 metais buvo išleista apie 8,4 mln. eurų, 2015 metais – 7,1 mln. eurų.

2014 metais su astmos diagnoze Lietuvoje iš viso gyveno 73 699 žmonės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai