Šiltojo metų laiko traumų spektras labai platus, todėl labai svarbu ne tik nuolat išlikti budriems, bet ir žinoti, kaip konkrečiai elgtis ištikus traumai. Šeimos gydytoja Margarita Jakubauskaitė pasakoja, ar iš tiesų šiltuoju metų sezonu pasitaiko daugiau traumų ir kaip sau bei artimajam padėti nelaimės atveju.
Sužeidimų gydymas priklauso nuo jų sunkumo
Šiltuoju metų sezonu dažnai pasitaiko daugiau patempimų, sužalojimų ir traumų, nes žmonės daugiau laiko leidžia lauke bei užsiima aktyvesne veikla. „Dažniausiai tai yra sporto traumos, kurios gali apimti čiurnos ar kelio raiščių patempimus, rankų ar kojų lūžius. Taip pat dažnos dviračių, paspirtukų bei motociklų avarijos, kurios gali sukelti sužeidimus dėl susidūrimų ar kritimo. Paslydimai ir kritimai ant šlapios žolės ar nelygios žemės taip pat gali sukelti įvairius sužalojimus. Vandens sporto traumos, tokios kaip nugaros, pečių ar kaklo traumos, gali atsirasti plaukiojant ar užsiimant kitais vandens sportais. Važinėjant riedučiais ar riedlentėmis dažnai atsiranda alkūnės ir kelio nubrozdinimai dėl kritimų. Svarbu būti atsargiems bei dėvėti tinkamą apsaugą siekiant išvengti traumų“, – teigia M.Jakubauskaitė.
Itin atsargiems reikia būti ir pramogaujant savo namų kieme ar gamtoje – grilių naudojimas ir laiko leidimas lauke gali padidinti įvairaus laipsnio nudegimų riziką, o vabzdžių aktyvumas gali sukelti įkandimus ar įgėlimus.
Jeigu traumos vis dėlto nepavyko išvengti, privalu žinoti, kaip reikėtų elgtis atsitikus jai nutikus. M.Jakubauskaitės teigimu, tolimesnių veiksmų eiga priklauso nuo traumos sunkumo.
„Nedideles traumas, tokias kaip nubrozdinimus ar įbrėžimus, nuplaukite švariu vandeniu ir švelniu muilu, po to užtepkite antiseptinį tepalą ir užklijuokite pleistrą, kad apsaugotumėte žaizdą nuo infekcijų. Nedidelius sumušimus galite šaldyti ledu ar šaltu kompresu 15–20 minučių kas valandą, tai padės sumažinti skausmą ir patinimą“, – teigia gydytoja.
Pirmosiomis valandomis po patempimų ar išnirusių galūnių būtina naudoti šaltą kompresą – pakelkite pažeistą galūnę aukščiau širdies lygio ir pailsinkite ją; jei simptomai nepraeina ar pasunkėja, kreipkitės į gydytoją.
„Nutikus vidutinio sunkumo sužalojimams, tokiems kaip lūžiai ar sunkių patempimų įtarimai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ir venkite judinti pažeistą galūnę, kad nesukeltumėte daugiau žalos. Svarbu atkreipti dėmesį, ar sutrinka traumuotos galūnės funkcija. Patinimas bei mėlynės nenusako traumos sunkumo, bet jeigu žmogus nebegali pajudinti rankos ar kojos, sutrinka jutimai – tai ženklas, kad trauma yra sunkesnė, gali būti lūžių ir panašiai“, – pasakoja gydytoja.
Jeigu susidūrėte su giliu įpjovimu ar stipriai kraujuojančiomis žaizdomis, keliaukite pas gydytoją, nes gali prireikti siūlių ar kitokio specialaus gydymo. Sunkios traumos, tokios kaip galvos traumos su sąmonės sutrikimais, atminties netekimu, galvos skausmu ar pykinimu, taip pat krūtinės ar pilvo traumos su kvėpavimo sutrikimais, stipriu skausmu ar kraujavimu, reikalauja skubios medicininės pagalbos.
M.Jakubauskaitė pataria – jei pastebite stiprią alerginę reakciją, pavyzdžiui, dusulį, odos išbėrimą ar patinimą, taip pat kreipkitės į gydytoją. Svarbu tinkamai įvertinti traumos sunkumą ir, esant abejonių, konsultuotis su gydytoju, nes net nedidelės traumos gali sukelti komplikacijų, jei jos nėra tinkamai gydomos.
Į patinimą nevalia numoti ranka
Labai dažnai, patyrus traumų, pasitaiko potrauminių audinių patinimų, atsiranda hematomų. „Jei pastebite tinstančią kūno vietą ar hematomą (mėlynę), yra keletas priemonių, kurias galite atlikti, kad sumažintumėte patinimą ir skausmą. Pirmiausia šaldykite pažeistą vietą ledu ar šaltu kompresu 15–20 minučių kas valandą per pirmąsias 24–48 valandas po sužalojimo, tai padės sumažinti patinimą ir skausmą. Pakelkite pažeistą vietą aukščiau širdies lygio, kad sumažintumėte patinimą. Taip pat galite naudoti elastinį bintą ar tvarstį pažeistai vietai suspausti, tai padės sumažinti patinimą“, – pasakoja M.Jakubauskaitė.
Jei skausmas yra stiprus, galite vartoti be recepto parduodamus skausmą malšinančius nesteroidinius vaistus nuo uždegimo pagal nurodytą dozę. Didelės koncentracijos heparino (1000 TV/g) tepalas, kuriame yra veikliosios medžiagos heparino natrio druskos, kuri yra naudinga susižeidus dėl antitrombotinio poveikio, padeda sumažinti kraujo krešulių susidarymą ir patinimą. Tepalas taip pat gerina kraujo cirkuliaciją pažeistoje vietoje, o tai gali padėtia audiniams atsistatyti greičiau, be to, jis mažina hematomas ir skatina jų rezorbciją.
Vis tik, jei patinimas ar skausmas nepraeina po kelių dienų arba atsiranda kitų nerimą keliančių simptomų, tokių kaip padidėjęs skausmas, paraudimas ar infekcijos požymiai, būtina kreiptis į gydytoją. Stebėkite savo būklę ir prireikus pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu.
Jei patinimas atsiranda dėl traumos ar žaizdos, yra rizika, kad infekcija gali išsivystyti, ypač jei žaizda nebuvo tinkamai išvalyta ir apsaugota. „Jei nekreipsite dėmesio į patinimą, ypač jei jis atsiranda dėl traumos, kai pažeidžiamas odos vientisumas, gali išsivystyti infekcija, nes netinkamai išvalyta ir neapsaugota žaizda yra ideali terpė bakterijoms daugintis. Infekcija gali sukelti papildomų komplikacijų, tokių kaip pūlingas uždegimas, kuris gali plisti į gilesnius audinius ir sukelti rimtesnių komplikacijų. Be to, infekcijos prailgina gijimo laiką, o laiku negydomos gali sukelti ir kraujo užkrėtimą ar kitas komplikacijas, dėl kurių reikalingas stacionarinis gydymas“, – teigia gydytoja.
Jei patinimas nepraeina per kelias dienas ar atsiranda kitų nerimą keliančių simptomų, svarbu kreiptis į gydytoją, kad būtų diagnozuota ir gydoma galima komplikacija. Keturi pagrindiniai infekcijos požymiai: besiplečiantis aplinkinės odos paraudimas, didėjantis skausmas, pūlingos, nemalonaus kvapo išskyros iš žaizdos ir aukšta kūno temperatūra >38,5.
Gydymas natūraliais būdais ar vaistiniais preparatais?
Nutikus traumai, kai kurie žmonės dažnai griebiasi ne medicininių preparatų – yra pratę gydytis natūraliais būdais. M.Jakubauskaitės teigimu, natūralūs būdai patinimui ir traumoms gydyti gali būti veiksmingi ir padėti sumažinti simptomus, tačiau jų veiksmingumas gali skirtis priklausomai nuo konkrečios situacijos.
„Geriausiai, kaip elgtis nutikus traumai, gali pagelbėti angliškas akronimas „RICE“. R – Rest – poilsis, nejudinti pažeistos vietos bei neužsiimti bet kokia aktyvia veikla pirmomis paromis po traumos, I – Ice – šaldyti pažeidimo sritį, C – Compression – traumuotos vietos kompresija elastiniu tvarsčiu ar kitomis priemonėmis, E – elevation – galūnę laikyti pakeltą“, – teigia gydytoja.
„Geriausiai, kaip elgtis nutikus traumai, gali pagelbėti angliškas akronimas „RICE“
Na, o vaistiniai preparatai gali pagelbėti ištikus traumai, ypač jei reikia sumažinti skausmą, patinimą ar uždegimą. „Renkantis vaistinius preparatus, svarbu atkreipti dėmesį į keletą aspektų: veiksmingumą ir indikacijas, siekiant įsitikinti, kad vaistai yra tinkami konkrečiai traumai gydyti, galimus šalutinius poveikius, tokius kaip skrandžio sutrikimai ar alerginės reakcijos, todėl būtina konsultuotis su gydytoju ar vaistininku prieš pradedant vartoti naujus vaistus. Svarbu žinoti vaistų sąveiką su kitais vartojamais vaistais, kad būtų išvengta nepageidaujamų reakcijų, tinkamą dozavimą ir vartojimo trukmę, kurią būtina laikytis pagal gydytojo ar vaistininko nurodymus, kad būtų užtikrintas saugus ir veiksmingas gydymas. Konsultacija su sveikatos priežiūros specialistu padės pasirinkti tinkamus vaistus ir užtikrinti saugų jų vartojimą“, – teigia M.Jakubauskaitė.