Na, o pradėkime nuo istorijos. Daugelyje šaltinių galime atrasti skirtingų baltosios mišrainės gimimo versijų. O nuo ko viskas prasidėjo? Portalas 15min anksčiau yra pateikęs baltosios mišrainės istoriją, bet ją dar kartą primename.
Ne visi žino, kad taip paprastai baltąja mišraine pavadintos salotos iš tikrųjų buvo sukurtos garsaus virtuvės šefo belgų ir prancūzų kilmės Lucieno Olivier, vadovavusio garsiajam „Ermitažo“ restoranui Maskvoje.
Dar XIX a. prasidėjęs baltosios mišrainės kelias į pasaulio gyventojų skrandžius buvo tikrai sėkmingas – dabar šio patiekalo variacijų – gyva galybė.
Pirmasis baltosios mišrainės variantas – itin gurmaniškas
Dabartinė baltoji mišrainė gaminama iš virtų bulvių, morkų, marinuotų ar raugintų agurkų, kiaušinių, konservuotų žirnelių ir majonezo. Kai kurie šią mišrainę dar gardina svogūnais, daktariška dešra, vištiena ar kitais mėgstamais ingredientais.
Tačiau pirmasis „Olivjė“ salotų variantas nė iš tolo neprilygo tai, kuria gardžiuojamės šiandien. Pasakojama, kad receptas buvęs išskirtinis, o jo ingredientai tokie: jaučio liežuvis, kelių jerubių filė, 100 g ikrų, 200 g šviežių salotų lapų, 25 virti vėžiai arba didelis omaras, 250 g mažų marinuotų agurkėlių, 2 švieži agurkai, 100 g kaparėlių, 5 smulkinti kiaušiniai, sojų pasta.
Nors padažą žymusis Lucienas gamino iš prancūziško acto, kiaušinių, garstyčių ir alyvuogių aliejaus, iš tikrųjų jo receptas buvo didžiulė paslaptis. Teigiama, kad garsusis šefas jį ruošdavo pasislėpęs nuo smalsių akių.
Taigi gurmaniški ingredientai buvo preciziškai išdėliojami lėkštėje, pagardinami paslaptinguoju L.Olivier padažu ir papuošiami virta bulve, kiaušiniais bei mažučiais marinuotais agurkėliais. Tačiau klientai, valgydami šias salotas, visą konstrukciją sugriaudavo ir sumaišydavo su majonezu. Štai taip, pasak pasakojimų, gurmaniškos ir elegantiškos „Olivjė“ salotos pamažu virto baltąja mišraine.
Tiesa, teigiama, kad autentiško L.Olivier recepto neišliko iki mūsų dienų, mat virtuvės šefas iki pat mirties niekam jo taip ir neatskleidė. 1883 m. Lucienas mirė sulaukęs 45-erių.
Kaip dažnai nutinka su ypač gurmaniškais receptais, kai kurių ingredientų būna labai sunku gauti. Be to, jie brangiai kainuoja. Tad nieko keista, kad XX a. pradžioje paplito kiek kitokia baltoji mišrainė: 6 virtos bulvės, 2 svogūnai, 3 vidutinio dydžio virtos morkos, 2 marinuoti agurkai, obuolys, stiklinė žaliųjų žirnelių, 200 g virtos paukštienos, 3 virti kiaušiniai, ½ stiklinės majonezo, druskos ir pipirų pagal skonį.
Receptas, kuriuo ir dabar tebesivadovaujame gamindami baltąją mišrainę, sužibėjo XX a. 7-ajame ir 8-ajame dešimtmečiuose ir tapo kone tradiciniu šventinio stalo valgiu.
Gaminti bet kokį baltosios mišrainės variantą labai paprasta: tereikia visus nurodytus produktus supjaustyti kubeliais, sumaišyti ir pagardinti majonezu. Paprasta, praktiška ir prieinama daugelio skoniui. Kodėl šios salotos dažniausiai prisimenamos žiemą? Būtent šiuo metų laiku prieinami visi baltosios mišrainės ingredientai, be to, jos sočios ir tinka kaip garnyras prie daugelio patiekalų.
Salotos populiarios ir kitose šalyse
Teigiama, kad baltoji mišrainė savo pozicijų neužleidžia ir kitose šalyse. Pavyzdžiui, Bulgarijoje, Serbijoje, net Graikijoje, Irane, Pakistane ir kitur skanaujamos įvairios jos variacijos. Tarkime, Bulgarijoje baltoji mišrainė gardinama saliamiu arba kumpiu, Pakistane – obuoliais ir ananasais, Ispanijoje – tunu, žaliosiomis alyvuogėmis, skrudinta aitriąja paprika, Lenkijoje – salierais, svogūnais, obuoliais, garstyčiomis, Graikijoje ji valgoma apskritai be mėsos… Taigi, kaip matote, baltoji mišrainė turi išties daugybę variantų, tad priskirti autorystę vienam ar kitam virtuvės šefui būtų nelabai teisinga. Tikriausiai kiekviena šeimininkė turi savąjį tobulą baltosios mišrainės receptą, kuriame yra bent vienas slaptas ingredientas...
Ruošti mišrainę galite atsižvelgdamos į savo skonį. Dauguma nededa dešros arba keičia ją virta paukštiena, jautiena. Šviežumo ir gaivumo suteikia obuoliai ar žali agurkai.
Ir dar šis tas...
Jei dievinate baltąją mišrainę, verta paminėti, kad 2012-aisiais Orenburge buvo pagaminta daugybė šio patiekalo porcijų. Baltajai mišrainei prireikė net 220 kg bulvių, 40 kg svogūnų, 80 kg morkų, 180 kg šviežių agurkų, 20 kg žalumynų, 500 kg dešros, 5 040 kiaušinių, 136 kg žaliųjų žirnelių. Bendras patiekalo svoris buvo net 1 841 kilogramas.
Dietistė V.Kurpienė: „Baltąją mišrainę galite paruošti sveikiau“
Kadangi šventinis laikotarpis artėja, ant stalo pas daug ką atrasime šios mišrainės. Su dietiste, tinklaraščio sulieknek.lt autore Vaida Kurpiene kalbame apie tai, kad baltą mišrainę galima paruošti įdomiau, skaniau ir sveikiau ir tuo pačiu neprarasti jos skoninių savybių, kurios tokios artimos daugeliui mūsų. O išmėginti ką nors naujo – įdomu!
„Pirmiausia sau reikia atsakyti, ar balta mišrainė yra šeimos tradicija, be kurios jūs neįsivaizduojate savo švenčių, ar tiesiog ją valgote iš įpročio, todėl paklauskite savęs, ar ji tikrai jums tokia skani? Jeigu tai darote tik įpročio, verta paieškoti sveikesnių variantų.
Kai kurie baltąją mišrainę gamina su daktariška dešra, naudoja daug majonezo, bulvės ir morkos būna pervirtos, tad ieškoti daug vertingų medžiagų tokioje neverta. Tačiau visada šios mišrainės galima pasigaminti nedidelį kiekį, gražiai papuošti, suformuoti bokštelį ir nepersivalgyti, tad didelės nuodėmės tikrai nebus.
Mano patarimas ieškantiems sveikesnių alternatyvų – trumpiau virkite daržoves.
Galima baltąją mišrainę pagaminti sveikiau, skaniau, o ir atrodančią gražiau. Mano patarimas ieškantiems sveikesnių alternatyvų – trumpiau virkite daržoves. Bulves ir morkas virkite su lupena, būtinai pasūdytame vandenyje ir trumpiau, nes tada jos gražiau atrodys, bus lengviau pjaustyti, daržovės netrupės.
Tinka daržoves virti garuose. Patarčiau pasirinkti panašaus dydžio bulves ir morkas, kad jos išvirtų tolygiai. Tokiu būdu išvirtos daržovės išliks ryškesnės spalvos, liks daugiau vertingų medžiagų suteiks ilgiau trunkantį sotumo jausmą, tad mišrainės suvalgysime mažiau.
Kitas niuansas – žirneliai. Skanaukite ne konservuotus, bet šaldytus žalius žirnelius, kuriuos paruoškite garuose, pagarinę vos 5–6 minutes. Pamatysite, kad daržovių spalva bus kur kas ryškesnė ir gražesnė bei gaivesnė, gražiau atrodys ant stalo. Jei neturite garpuodžio – ne bėda. Į puodą pilkite vandens, ant viršaus dėkite metalinį sietelį su žirneliais ir ant viršaus puodo dangtį.
Trečias niuansas – majonezas. Jis išties yra labai kaloringas, todėl galite dalį majonezo sumaišyti su grietine arba graikišku jogurtu ir įdėti šiek tiek druskos. Skonis bus panašus, tačiau tokiame padaže bus kur kas mažiau kilokalorijų ir sveikiau.
Norintiems dar sveikesnio varianto, siūlyčiau graikišką jogurtą arba grietinę sumaišyti su garstyčiomis ir pagardinti druska. Skonis tikrai bus labai panašus į mums įprastą majonezą.
Tie, kurie į baltą mišrainę deda dešrą, gali išvirti arba žemoje temperatūroje iškepti kalakuto ar vištienos šlauneles ir jas smulkiai supjaustyti“, – sako Vaida Kurpienė.
Ji priduria ir tai, kad nevartojantiems gyvūninės kilmės produktų, tinka žaliavalgiška baltoji mišrainė. „Supjaustykite kubeliais virtas morkas, bulves, agurkus, sudėkite žirnelius ir užpilkite saulėgrąžų majonezu, kuris paruoštas iš saulėgrąžų, vandens ir prieskonių“, – siūlo dietistė ir sako, kad visi lengvesni mišrainės variantai yra puikus pasirinkimas besirūpinantiems savo sveikata ir figūra.
Nevirta balta mišrainė
Ingredientai:
- 60 g šviežių vidutinio dydžio morkų,
- 40 g šviežio agurko,
- 50 g šviežios cukinijos,
- 25 g šaldytų žirnelių,
- 50 g raugintų agurkų,
- 10 g anakardžių riešutų,
- 3 g česnakų,
- 0,5 g kario arba ciberžolės,
- 10 g citrinos sulčių,
- šaukštas šalto spaudimo aliejaus (geriausia sėmenų),
- 6iek tiek vandens,
- 0,5 g druskos.
Gaminimas:
1. Žirnelius atšildome ir nusausiname.
2. Supjaustome daržoves žirnio dydžio kubeliais ir sudedame į dubenį.
3. Į maišytuvą sudedame nuplautus anakardžių riešutus, druską, česnaką, karį (arba ciberžolę), supilame citrinos sultis, šalto spaudimo aliejų ir vandenį. Viską gerai išmaišome (padažo tirštumą reguliuojame vandens ir riešutų santykiu) ir gaminame anakardžių majonezą. Įprastai gaminame didesnį kiekį majonezo (laikome šaldytuve kelias dienas), esant reikalui keičiame veganiniu sojos majonezu arba natūraliu jogurtu su garstyčiomis bei druska.
4. Ant supjaustytų daržovių supilame paruoštą padažą. (Joanos B. receptas)
Sveikesnė baltos mišrainės versija
Ingredientai:
- 120 g virtų bulvių (2 vnt.),
- 100 g virtų morkų (1 vnt.),
- 100 g šaldytų žaliųjų žirnelių,
- 1 raugintas agurkas,
- 2 valg. š. graikiško jogurto,
- 2 valg. š. grūdėtų garstyčių,
- šviežių krapų,
- druskos ir pipirų pagal skonį.
Gaminimas:
1. Supjaustyti virtas daržoves. Svarbu nepervirti. Morkas pervirėte, jei smeigiant peiliu jos lūžta. Morkos turi išlikti kietesnės už bulves.
2. Nuplikyti šaldytus žirnelius.
3. Supjaustyti raugintus agurkus.
I pateikimo variantas:
Pjaustytas daržoves, kartu su žirneliais, beriame į dubenį. Sumaišome su paruoštu graikinio jogurto ir garstyčių padažu, gardiname druska, pipirais ir šviežiais krapais.
II pateikimo variantas:
Galima pateikti susluoksniuotą stiklinėje ir kiekvienam pateikti po atskirą porciją su jogurto-garstyčių padažu
Receptų šaltinis – sulieknėk.lt.