Blogas kvapas iš burnos: kas jį sukelia ir kaip jo išvengti

Pagrindinės priežastys, dėl kurių iš viduramžių lietuvio burnos, kaip tvirtinama rašytiniuose šaltiniuose, nemalonus kvapas sklisdavo net per dešimt žingsnių – skorbutas, ėduonis ir pūliniai burnoje, plaučių ir žarnyno ligos. Nors viduramžiai jau senokai baigėsi, blogas burnos kvapas iki šių dienų persekioja ne tik mūsų tautiečius. Teigiama, kad su juo susiduria kone kas antras Žemės gyventojas. Dėl jo neretai varžomasi laisvai bendrauti, nepasitikima savimi, o pradėjus pokalbį vengiama prisiartinti prie pašnekovo, rašoma Medicinos diagnostikos ir gydymo centro išplatintame pranešime žiniasklaidai.
Blogas kvapas
Blogas kvapas iš burnos / Vida Press nuotr.

Halitozė – taip vadinamas blogas kvapas iš burnos. Jis gali būti nuolatinis arba atsirasti retkarčiais. Šis reiškinys dažniausiai susijęs su odontologinėmis problemomis arba vidaus organų ligomis.

„Patologiniai virškinamojo trakto pakitimai – nors ir ne vienintelė, bet labai tikėtina šios problemos priežastis“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja gastroenterologė Agnė Šiatkienė.

Blogo kvapo iš burnos sukėlėjai

„Pirmiausia priežasties reikia ieškoti burnoje – dėl to gali būti kalta netinkama higiena“, – sako gydytoja A.Šiatkienė. Mažiausia bėda, kai trumpalaikį ne visai malonų kvapą iš burnos sukelia tam tikras maistas ar gėrimai. Tai gali būti svogūnai, česnakai, ridikai, kopūstai, marinuoti agurkai, kai kurie prieskoniai, visų rūšių alkoholis, kava.

Pasitaiko, kad kankina blogas burnos kvapas, nors dantenos ir dantys yra visiškai sveiki. Tokiais atvejais kalti būna maisto likučiai, kurie užsilaiko sunkiai pasiekiamose burnos vietose: tarpdančiuose, prie liežuvio ar dantenų „kišenėse“. Burnos temperatūra labai tinka bakterijoms daugintis, todėl jų kolonijos pūvančiame maiste auga gana greitai.

Būtent pūvančio maisto likučiai trikdo mūsų kvėpavimą. Tad jei burnos kvapas tapo negaivus, pirmiausia pagalvokite, ar tinkamai prižiūrite dantis – ar valote juos gana dažnai ir ilgai. Dantis valykite reguliariai, naudokite liežuvio valiklį, burnos skalavimo skystį ir tarpdančių siūlą.

Nuolatinį blogą kvapą iš burnos gali sukelti ir burnos ligos. Dantų apnašos sukelia dantenų uždegimus, ėduonį ir puvimo procesus. Kartais mažutėlė gendanti danties skylutė, kurioje įstringa maisto dalelių, gali tapti dideliu nemalonaus burnos „aromato“ šaltiniu!

Jei burnos kvapas tapo negaivus, pirmiausia pagalvokite, ar tinkamai prižiūrite dantis – ar valote juos gana dažnai ir ilgai.

Ėduonis ir kitos dantų ar dantenų ligos – tai ne kosmetiniai trūkumai, o gana rimta priežastis susirūpinti sveikata. Ir ne tik dėl rizikos netekti vieno kito krūminio danties. Pas gydytoją odontologą reikėtų lankytis reguliariai, nes vien dantų šepetėlis minėtais atvejais jau nepadės.

Prastą kvapą iš burnos gali sukelti nepakankamas seilių išskyrimas, vadinamas kserostomija. Burna išsausėja ir nustoja valytis. Maisto likučiai taip ir lieka burnoje ir sukelia nemalonų kvapą.

Rūkymas yra viena labiausiai paplitusių blogo kvapo priežasčių. Cheminės medžiagos, esančios cigaretėse, neišpučiamos kartu su iškvepiamu dūmu, todėl lieka burnoje ir kvėpavimo takuose. Taigi įprotis rūkyti „prastai kvepia“ – jis sukelia ne tik nemalonų burnos kvapą, dantenų ligas, bet ir kur kas rimtesnių sveikatos sutrikimų.

Blogas burnos kvapas gali būti susijęs su nosiaryklės organų ligomis: tonzilitu, adenoidų uždegimu, pūlinga sloga ar sinusitu (lėtiniu nosies ertmių uždegimu).

123RF.com nuotr./Peršalimo ligos
123RF.com nuotr./Peršalimo ligos

Gydytoja gastroenterologė A.Šiatkienė sako, kad taip pat reikėtų nepamiršti stemplės, skrandžio ir žarnyno ligų: gastroezofaginio refliukso ligos, skrandžio uždegimo, opaligės. Gastroenterologinę halitozės kilmę pirmiausia rodo prasto kvapo liežuvio apnašos. Specifinis amoniako kvapas iš burnos gali būti rimtos vidaus organų ligos, pavyzdžiui, kepenų, požymis. Per plaučius iš burnos einančio angliarūgštės kvapo priežastimi gali tapti ir nejudančio žarnyno sukeltas vidurių užkietėjimas.

Gydytoja A.Šiatkienė sako, kad prieš griebiantis medikamentų svarbu pradėti sveikai maitintis. Valgyti ji pataria dažnai, kas 4–5 valandas, nebūti alkanam ir nepersivalgyti. Mityba turi būti reguliari, 3 valandas prieš miegą valgyti nepatartina. Jei rytais jaučiate blogą kvapą iš burnos, dažnai kyla rūgštys, sunkiai virškinate maistą, didelė tikimybė, kad turite virškinamojo trakto problemų ir reikia kreiptis į gydytoją gastroenterologą.

Savikontrolei – tarpdančių siūlo testas

Ką daryti, jei įtariate, kad jums iš burnos sklinda nemalonus kvapas? Pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar tikrai taip yra, tada nustatyti jo priežastis.

Paprašykite žmogaus, kuriuo pasitikite, sąžiningai atsakyti į klausimą apie jūsų burnos kvapo gaivumą. Jei vis dėlto drovitės į ką nors kreiptis su šiuo gana delikačiu pašymu, galite pabandyti tai išsiaiškinti patys. Išvalykite tarpdančius nearomatizuotu tarpdančių siūlu ir jį pauostykite. Tai gali padėti nustatyti, ar jūsų burnos kvapas gana gaivus dėl burnos higienos. Tačiau toks tarpdančių siūlo testas neatsakys į klausimą, ar blogą kvapą iš burnos sukelia kitos priežastys. Tarkim, žarnyno sutrikimai.

Vida Press nuotr./Tarpdančių siūlas
Vida Press nuotr./Tarpdančių siūlas

Be tikrosios halitozės, egzistuoja ir pseudohalitozė. Tai vos juntamas kvapas iš burnos, kuris liguistai gali būti laikomas labai stipriu. Kartais pasitaiko ne tik pseudohalitozės, bet ir halitofobijos atvejų, kai žmones taip baugina perspektyva palikti nemalonų įspūdį aplinkiniams, kad jie neegzistuojančią problemą nuoširdžiai laiko realia.

Halitofobijos kankinami žmonės dažniausiai patiria nemalonių kvapų haliucinacijas. Jiems regisi, kad iš jų nosies ertmės ir burnos trenkia benzinu, acetonu, tabako dūmais, svylančia mėsa, nuodingomis dujomis, svogūnais, česnakais, pasenusiais maisto produktais, puviniais ar šlapimu.

Pseudohalitozė dažniausiai būdinga tiems, kurie kentėjo nuo halitozės, sėkmingai išsigydė, bet ir toliau nerimauja dėl kvapo iš burnos šviežumo. Šį nerimą keliantį sutrikimą turintys žmonės paprastai dažniau, nei būtina, kreipiasi į stomatologus ir reikalauja nuolatinių profesionalių burnos higienos specialistų paslaugų.

Kad ir kokia būtų blogo kvapo iš burnos priežastis, reikia, kad ją nustatytų gydytojas specialistas ir paskirtų tik jums tinkamą šios problemos sprendimo būdą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis