Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Chirurgas apie venų varikozę: koks grožis, kai ant kojos – delno dydžio žaizda

Vis dažniau dėl venų varikozės į gydytojus pacientai kreipia vos pasireiškus pirmiems ligos simptomams, tačiau pasitaiko ir labai „užleistos“ ligos atvejų, su didelėmis, delno dydžio trofinėmis opomis ant kojų. Kokia sveikos gyvensenos įtaka šiai lėtinei, sisteminei venų ligai ir kokios klaidos dažniausios, 15min kalbėjosi su Biržų ligoninės gydytoju chirurgu Rolandu Janulaičiu.
Kojų venų varikozė
Kojų venų varikozė / 123RF.com nuotr.

Ilgametę darbo patirtį turintis chirurgas įspėjo, kad žmonėms, kurie ignoruoja venų išsiplėtimą ir nesiima jokių priemonių, didėja ne tik trofinių opų rizika, bet ir kitų sunkių komplikacijų, kurios net gali baigtis mirtimi.

Užburtas ratas ir kaip į jį nepatekti

„Labai užleidus ligą trofinės opos būna net delno dydžio ir dar didesnės. Problema, kad neišoperavus venų, negali sugydyti atviros žaizdos. Tačiau kai yra žaizda kaip ir negali operuoti, nes turi „nešvarų“, infekuotą darinį kojoje. Nedrąsu operuoti, kad neįneštum infekcijos, o sugydyti žaizdą neišoperavus – labai sunku nepašalinus priežasties, kuri trofinę opą sukėlė. Yra žmonių, kurie metų metus su trofinėmis opomis vargsta. Ir tokiu atveju apie estetiką net nėra kalbos. Čia jau bėda, kuri matosi iš tolo be to, kad žmonės kenčia, nes skausminga“, – sakė chirurgas.

Pasak R.Janulaičio, venų varikozė pavojinga ir dėl trombų, kai išsiplėtus venoms bei prasidėjus uždegimui krešulys atitrūksta ir gali nukeliauti ten, kur visiškai nenorėtume – į galvą, plaučius, širdį, sukeldamas net mirtį, priklausomai nuo trombo dydžio ir kur nukeliauja.

„Taigi, venų varikozė jokiu būdu ne tik estetinė problema, kad išsiplėtus venoms kojos negražiai atrodo. Pagrindinis motyvas, kodėl turėtume rūpintis profilaktika – sveikata“, – pabrėžė chirurgas.

123RF.com nuotr./Kojų venų varikozė
123RF.com nuotr./Kojų venų varikozė

Kodėl didelė dalis pacientų – pagimdžiusios moterys

Kaip pastebi R.Janulaitis, rūpintis venų varikozės profilaktika pradeda vis jaunesni žmonės, ypač – jaunos moterys dėl estetinių priežasčių, nes nenori po drabužiais slėpti kojų su išsiplėtusiomis venomis.

„Daug moterų pasikonsultuoti dėl venų varikozės ateina po gimdymo. Nėštumo metu labai padidėja spaudimas dubenyje, pradeda formuotis venų varikozė ir po gimdymo moterys kreipiasi. Dažnai tenka girdėti, kad nebuvo problemos, bet pagimdžius kelis ar net vieną vaiką išsiplėtė venos“, – pasakojo chirurgas.

Hemorojų jis irgi priskyrė venų problemai, dėl kurios vieni pacientai kreipiasi pačioje pradžioje, tačiau tenka matyti labai užleistų hemorojaus atvejų.

Pagalbos priemonių arsenalas

„Kartais pamatai ir negali suprasti, kaip iš viso žmogus gyvena su tokia didžiule bėda. Kai jau labai užleista venų varikozė ar hemorojus, vienintelis sprendimas – operacija, tačiau ligos pradžioje, kai tik uždegimas ar vos pasireiškia simptomai, padeda paprastos priemonės: fizinis aktyvumas, svorio kontrolė, patogi avalynė, blauzdą stiprinantys pratimai. Fantastiškai padeda gydymas detralex. Žmonės sako, kad efektas akivaizdus per kelias dienas, nors vaistas rekomenduojamas pavartoti ilgesnį laiką. Per savo praktiką esame daug vaistų išbandę venų problemoms spręsti, vis dėlto šie labiausiai pasiteisino“, – sakė chirurgas.

123RF.com nuotr./Kojų venų varikozė
123RF.com nuotr./Kojų venų varikozė

Lėtinė venų liga niekur nedingsta

Pajutus pirmuosius simptomus, chirurgas pataria kuo greičiau imtis priemonių: „Jei pradeda reikštis lėtinė venų liga, reikia žinoti, kad ji niekur nedings. Vasarą, kai karšta, venos dar labiau plečiasi, kojos tinsta, pavargsta, ypač stovimą darbą dirbantiems ar keliaujantiems žmonėms. Tokiais atvejais visą vasarą galima vartoti detralex, dar geriau – kurį laiką prieš ilgas keliones“.

Vasarą išties labai padaugėja pacientų – vieni skundžiasi pirmaisiais venų varikozės simptomais, kiti ligos paūmėjimu.

Dažniausios klaidos, kurias daro venų varikozės simptomus pajutę pacientai, pasak chirurgo – dvi. Pirma, kad ignoruoja problemą ligos pradžioje ir nieko nedaro. Antra – nekreipia dėmesio net ir tuomet, kai liga ūmėja, į gydytojus kreipiasi tuomet, kai tikrai labai blogai ir išvengto operacijos nebeįmanoma.

„Tačiau tuomet gydymas daug sunkesnis, ilgesnis“, – įspėjo R.Janulaitis.

123RF.com nuotr./Kojų venų varikozė
123RF.com nuotr./Kojų venų varikozė

Svarbiausi veninio kraujo varikliai

Svarbiausi kojų veninio kraujo varikliai yra blauzdos raumenys. Jiems susitraukiant kraujas išstumiamas iš venų ir atgal nebegrįžta. Atbulinę kraujo tėkmę stabdo sandarūs venų vožtuvai. Jei jie nesandarūs, raumenims atsipalaidavus kraujas grįžta į galūnę, sudarydamas didelį spaudimą venose. Dėl to venos ima plėstis.

Kaip priminė daktaras R.Janulaitis, venų tonusą gerina tinkamas fizinis krūvis. Jeigu žmogus gyvena aktyviai, pratimų pagalba stiprina blauzdų raumenis, dėvi patogią avalynę, stebi, kad nebūtų antsvorio, profilaktiškai pavartoja venotonikų, gali išvengti ligos komplikacijų.

123RF.com nuotr./Venų varikozė
123RF.com nuotr./Venų varikozė

Pirmieji pavojaus signalai

Venų ligos prasideda nepastebimai ir pamažu progresuoja. Pirmasis signalas, kad sutriko kojų venų kraujotaka – kojų patinimas ar skausmas.

Dažniausiai išsiplečia paviršinės poodžio venos, nes jų sienelės silpnesnės negu giliųjų venų. Žinotina, kad venų sienelės ir vožtuvai praranda elastingumą ir su amžiumi.

Kuo žmogus vyresnis, tuo venų varikozės rizika didesnė. Tačiau pastebima, kad ligos simptomus jaučia vis jaunesni. Venų išsiplėtimas vargina jau trisdešimtmečius.

Riziką sirgti venų varikoze didina rūkymas, alkoholio vartojimas ir antsvoris, nes dėl didelės kūno masės padidėja spaudimas į venų sieneles ir jos išsiplečia.

123RF.com nuotr./Venų varikozė
123RF.com nuotr./Venų varikozė

Paveldimumas ir kiti veiksniai

Priežastis, kodėl venų ligos dažniau vargina moteris, gali būti hormoniniai pokyčiai nėštumo, premenstruaciniu ar menopauzės metu, nes moteriški hormonai atpalaiduoja venų sieneles. O nėštumo metu, ypač jei moteris laukiasi ne pirmą kartą, kyla didelių problemų, nes augant vaisiui spaudžiamos dubens venos, todėl jose užsitvenkia kraujas.

Sėdimas ir stovimas darbas taip pat turi didelės įtakos venų ligų progresavimui. Ilgai sėdint arba stovint kraujas venose tarsi sustingsta, jis nepumpuojamas link širdies. Pagrindinis siurblys, kuris išvaro kraują, yra blauzdos raumenys, todėl jie turėtų nuolat dirbti, kad venose nesusidarytų kraujo sąstovis.

„Vis dėlto, kiek matau, pagrindinė venų varikozės priežastis – paveldimumas“, – komentavo chirurgas R.Janulaitis. – Jeigu šeimoje mamai ar močiutei plėtėsi venos, dažniausiai ir vaikai tai paveldės. Be abejo, įtakos turi pasyvus gyvenimo būdas, sėdimas ar stovimas darbas. Tačiau kiek tenka kalbėtis su pacientas, dažniausiai venų varikozė – paveldima, jos atvejų buvę giminėje“.

123RF.com nuotr./Venė varikozė
123RF.com nuotr./Venė varikozė

Gali būti kontroliuojama net paveldėta kojų venų liga

Laiku pasitikrinus ir pradėjus gydymą, venų varikozei galima užkirsti kelią. Ypač efektyvus venotonikų (venoms gydyti skirtų geriamųjų vaistų) poveikis. Jais gali būti kontroliuojama net paveldėta kojų venų liga.

Venotonikai stiprina ir gydo venas, sumažina venų nepakankamumo simptomus ir pagerina savijautą, nes gerina veninę kraujotaką, pašalina kojų skausmą, dėl venų varikozės kylantį kojų nuovargį bei patinimą. Veikliosios medžiagos didina venų sienelių tonusą, todėl kur kas mažiau skysčių patenka į aplinkinius audinius ir sumažėja kojų tinimas. Be to, šie vaistai saugo ir nuo pabrinkimų, pagerina kraujo apytaką bei audinių aprūpinimą krauju.

Kaip 15min sakė geriausiu Lietuvos vaistininku pripažintas „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas, populiariausias Lietuvoje venotonikas bereceptinis detralex gaminamas iš flavonoidų, išgaunamų iš Pietų Afrikoje auginamų specialios rūšies apelsinų žievelių. Jis greitai ir efektyviai malšina skausmą, sunkumą kojose, tinimą, padeda nuo mėšlungio, sumažina deginimo pojūtį, dilgčiojimą. Tačiau svarbiausia, kad gydo ligos priežastį, o nemaskuoja simptomų.

„Camelia“ vaistinės nuotr./Rimvydas Blynas
„Camelia“ vaistinės nuotr./Rimvydas Blynas

„Lengva jį rekomenduoti pacientams, žinant, kad gydymo rezultatas bus geras. Tai natūralus preparatas, tad šalutinių poveikių tikrai galima tikėtis minimaliai. Iš tiesų daug pacientų renkasi šią priemonę ir džiaugiasi teigiamais rezultatais, jei vartoja pakankamai laiko“, – pridūrė vaistininkas.

Detralex 500 mg plėvele dengtos tabletės

SUDĖTIS: Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 500 mg mikronizuotos ir išgrynintos flavonoidų frakcijos (atitinka 450 mg diosmino ir 50 mg flavonoidų, apskaičiuotų pagal hesperidiną). INDIKACIJOS: Apatinių galūnių venų nepakankamumo simptomų: kojų sunkumo, skausmo bei ankstyvojo rytinio neramumo, lengvinimas. Simptomų, susijusių su hemorojaus paūmėjimu, lengvinimas. DOZAVIMAS IR VARTOJIMO METODAS: Rekomenduojama dozė yra 2 tabletės per parą – viena vidudienį, antra – vakare, valgio metu. Paūmėjusio hemorojaus atveju – 6 tabletės per parą pirmas 4 dienas, po to 4 tabletės per parą 3 dienas. NĖŠTUMAS IR ŽINDYMO LAIKOTARPIS Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Nėštumas Laikantis atsargumo reiktų vengti vartoti detralex nėštumo metu. Žindymo laikotarpis Kadangi nėra duomenų apie vaisto išsiskyrimą į motinos pieną, žindyti gydymo laikotarpiu nerekomenduojama.

KONTRAINDIKACIJOS: Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.

ĮSPĖJIMAI: Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku prieš pradėdami vartoti detralex. Jeigu Jums yra simptomų, susijusių su hemorojaus paūmėjimu, detralex galima vartoti trumpai. Jei simptomai neišnyksta, kreipkitės į gydytoją.

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.

Teksto peržiūros data: 2019-10

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais